JIH - SPA 5:2 - Junioři marně dotahovali v Jihlavě a vrací se bez bodů

41., pátek 19. 2. 2016
Jihlava - Sparta JIH - SPA
Jihlava: Kořenář - Pospíchal, Půža, Srnský, Váňa, Kadlec, Hohl - Vala, Dufek, Najman, Dvořák, Kolouch, Bambula, Peschout, Kousal, Anděl.
Sparta: Chour - M. Jandus, Knobloch, Bednárik, Kadeřávek, Duben, Zeleňák - Krátký, Michnáč, Lojka, Klindera, Györi, Kulda, Pulkrab, D. Schwamberger, Hozák, Sladkovský, O. Procházka.
Branky a nahrávky: 12. Anděl (Srnský), 15. Vala (Anděl, Kolouch), 21. Anděl (Najman, Pospíchal), 36. Hohl (Dufek), 37. Peschout (Kolouch, Vala) - 24. Lojka (Györi, Hozák), 27. Michnáč (O. Procházka, Pulkrab). Rozhodčí: Homola - Kotlík, Zídek. Vyloučení: 5:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 79. Střely na branku: 36:34. Průběh utkání: 2:0, 3:2, 0:0.
Sparťané tentokrát zavítali na led Jihlavy a snažili se o natažení své série výher na tři zápasy. V první třetině domácí celek dvakrát překonal hostujícího strážce svatyně a ovládl hru. Ve druhém dějství pokračoval ve svém náporu a vsítil další tři branky do klece Pražanů. Naopak na straně hostí se prosadili jen útočníci Lukáš Lojka a Albert Michnáč. Svěřenci trenéra Stránského se tedy vracejí domů s prázdnou.

Úvodní minuty zápasu, a vlastně celá první třetina, vůbec neodpovídaly tabulkovému postavení obou týmů. Neznalý divák by nepoznal, že sedmnáctá, předposlední a o play-off bojující Dukla hostí první Spartu. Pražané sice byli v první šanci, když Pulkrab pořádnou dělovkou minul z prostoru mezi kruhy pravou tyčku, ale poté se o slovo přihlásila Dukla. Srnský z vrcholu levého kruhu prostřelil val těl a Chour se musel vyznamenat. Následně platilo otřepané nedáš – dostaneš. Klindera nevyužil slibnou šanci a znovu z mezikruží těsně minul levou tyčku. Krátce poté vyslal Srnský skvostnou přihrávkou do úniku Lukáše Anděla, jenž převzal puk před modrou, najel si před gólmana a střelou k levé tyči poslal červenožluté do vedení. Ve čtrnácté minutě bylo na jihlavské střídačce ještě veseleji. Andělův pokus z levé strany tečoval Lukáš Vala za záda bezmocného gólmana. Dva góly Jihlavy od sebe dělilo 2:08 minuty - 2:0. Sparta poté nevyužila přesilovou hru a početní výhoda domácích byla rozdělena první a druhou třetinou, přesto Pospíchal v závěru mohl skórovat, jenže dorážku z levého kruhu namířil nad volnou branku.

Devatenáct vteřin po začátku druhého dějství čekala sparťany další studená sprcha. Najman po přihrávce Pospíchala našel ve středním pásmu rozjetého Lukáše Anděla. Útočník, který pálí přesnými i za A-tým Dukly, předvedl nevídané zrychlení a po kličce do forhendu poslal Chourovi druhou vizitku. Hosté vstřelili kontaktní gól také v přesilové hře na sklonku čtyřiadvacáté minuty. Hozákovu střelu z pravé strany vyrazil Kořenář, stejně jako dorážku Györiho z opačné strany, ovšem na dorážku Lukáše Lojky z předbrankového prostoru již byl krátký. Druhý zářez Pražanů a celkově pátou branku v zápase již vstřelil jiný hráč než se jménem Lukáš. Albert Michnáč tři minuty po gólu spoluhráče dostal kotouč na střed pásma, vypálil a kotouč i přes veškerou snahu Kořenáře prošel těsně za čáru.

Krátce před polovinou zápasu lízla střela Krátkého levou tyčku jihlavské klece. Dukla odpověděla slibnou šancí hned vzápětí. Andělovu dělovku z levé strany vyrazil Chour před sebe a poté fantasticky zneškodnil dorážku Kousala. Snahu o vyrovnání hostí zastavil Josef Kořenář. Jandus našel milimetrovým pasem před branou Lojku, jenž druhý gól po rychlém zákroku domácího gólmana nedal. Jihlava definitivně omráčila soupeře v časovém rozmezí 35:47 – 36:34. Nejprve skóroval Dominik Hohl, jenž se mezi kruhy opřel do odraženého puku a gólman Sparty si nešťastně srazil puk kousek za čáru. V druhém uvedeném čase podnikli domácí rychlý kontr do rozhozené obrany hráčů s velkým S na hrudi, Kolouch vyzval ke skórování na pravém kruhu Richarda Peschouta a sparťanský strážce svatyně se nestihl a ani nemohl přesunout - 5:2.

Na začátku třetí části Györi zblízka nasměroval puk těsně vedle levé tyče, v přesilovce hostí zneškodnil Kořenář střelu Janduse i dorážku Hozáka. Definitivní rozhodnutí mohl přinést Najman, řítící se z levé strany sám na gólmana Sparty, který sklapl betony včas. Šance Pražanů se začaly krátit i po tom, co Kulda po vyhraném buly zamířil do tyčky. Když se v závěru neprosadil znovu Györi, jenž možná už trošku kroutil hlavou, jelikož mu domácí gólman lapil jeho střelu zblízka po úniku z levé strany, vybojovala Dukla důležité tři body. Ty mohou červenožlutým pomoci v bitvě o play-off. Ze sedmnácté pozice ztrácí Jihlava na poslední – šestnácté – postupové místo bod a na patnáctou pozici body dva. Sparta naopak stále vede tabulku o čtyři body před Třincem.

Patrik Augusta (HC Dukla Jihlava): Jsme rádi za tři body. V naší situaci je pro nás nyní každé utkání jako play-off, potřebujeme bodovat. Dneska kluci podali od prvního po posledního parádní týmový výkon, nikdo z ničeho neuhnul, dokázali jsme se Spartou celých šedesát minut bruslit a hráči si vítězství určitě zasloužili. Z výhry mají hráči určitě radost a uvidíme, jak se vítězství odrazí v dalších zápasech. Dnes si kluci zasloužili vyhrát, tak si to mohou chvíli užít, ale zítra máme další práci, další zápas, který začíná od nuly, a musíme do něj jít s pokorou.

Darek Stránský (HC Sparta Praha): Náš projev byl dnes, bohužel, žalostný. V první třetině jsme měli trochu optickou převahu, nicméně bez nějaké vyložené šance. Když jsme se k něčemu dostali, tak to bylo z naší strany nedůrazné a gólman Dukly šance pochytal. Soupeř nás potrestal z brejku a z jedné podařené akce, takže jsme z poměrně vyrovnané třetiny prohrávali o dva góly. Nicméně chtěli jsme zápas ve druhé třetině zlomit, i když jsme hned na začátku inkasovali třetí gól. Podařilo se nám alespoň zápas dotáhnout na jeden gól, ovšem vůbec nás to nenakoplo. Naopak Jihlava byla po zbytek druhé třetiny lepší a dala góly, které rozhodly. V poslední třetině jsme se chtěli pokusit o zvrat nebo alespoň o dotáhnutí výsledku, ale dnes jsme byli prostě nepřesní a špatní.