3. 4. 2024 | Alžběta Žižková

JUN: SPA - KOM 3:4P - Junioři končí v semifinále

4. semifinále, středa 3. 4. 2024
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Vedral – Culek, Cichoň, T. Bartoň, J. Červenka, Samson, J. Tůma, David (A) – Bareš, Odehnal, Fábry (C) – Senčák, Daníček, Žmola – Hrabík, Vitouch, Stěpančuk – F. Novák, S. Pavlák, Hauser (A).
Kometa Brno: Kavan – D. Svoboda, A. Pospíšil, Bůžek, F. Němec, Ulbricht (A), Zubíček, Jurný – Boltvan (A), Otava (C), K. Horváth – D. Moravec, Ekrt, Rakus – Chludil, Veselský, Habermann – J. Nesvadba, Halačka, Zembol.
Branky a nahrávky: 16. Samson (Hrabík, Hauser), 31. J. Tůma (Hrabík, Hauser), 44. Odehnal (Stěpančuk) – 7. Zembol (TS), 18. Ekrt (D. Moravec, D. Svoboda), 45. Otava (D. Svoboda, Zembol), 70. Ekrt (F. Němec). Rozhodčí: Zavřel, Sýkora – Pěkný, Figer. Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 173. Střely na branku: 59:40. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:4. Stav série: 1:3.
Sparťanští junioři loňský titul neobhájí. Svěřenci Tomáše Netíka prohráli s brněnskou Kometou i ve druhém domácím zápase a potřetí v sérii, což znamená definitivní konec sezony. Náš soupeř rozhodně nedostal nic zadarmo. Srdnatě jsme bojovali, své šance jsme ale nedokázali využít. Zápas dospěl až do prodloužení, v něm ale byli šťastnější hosté a sezona pro nás končí před branami finále.

Komentář

Z opatrnějšího zápasu důležitého utkání se vymykala až sparťanská šance ze šesté minuty, Kavan ale dokázal zastavit jak první střelu, tak i dorážku Fábryho. Svou první příležitost vzápětí zaznamenala také Kometa a Zembol byl v samostatném úniku zastaven pouze za cenu faulu, po kterém nakonec rozhodčí nařídili trestné střílení. K tomu se rozjel stejný hráč, tedy Jakub Zembol. Bývalý sparťanský útočník ve službách Komety zvolil pomalý nájezd. Vedrala dokázal vycukat a kotouč do sítě nakonec doletěl i podstatnou dávkou štěstí po odrazu od betonů sparťanského gólmana.

Ve hře na obou stranách bylo po úvodní brance k vidění mnoho nepřesností. Z nenápadné akce zahrozil Bareš, zblízka ale trefil jen Kavanovy betony. Sparťané se ale přeci jen dokázali prosadit když Hrabíkovo nevýrazné nahození z pravé strany šikovně tečoval před brankou projíždějící Oliver Samson. Radost v domácím táboře ovšem netrvala dlouho, protože za další dvě minuty si hosté vzali vedení zpět. Od modré vypálil Moravec, načež se kotouč od Vedralovy výstroje odrazil přesně k Janu Ekrtovi, který hrací předmět pohotově zametl do odkryté části branky.


Zkraje druhé části byla k vidění vůbec první přesilová hra, kterou si dobrým pohybem vybojoval Pavlák, sparťané ale potvrdili, že se jim v početních převahách v playoff nedařilo. Naopak brzy po skončení naší přesilovky zahrozili dvakrát Brňané. Nejprve to byli Habermann s Chludilem, kteří ujížděli dva na jednoho, výborným obranným zákrokem se ale prezentoval sparťanský David, který obětavě překazil přihrávku. Brzy na to následoval další přímý souboj Zembola s Vedralem, tentokrát byl ale úspěšnější právě náš brankář, když si pohlídal mezeru mezi betony.

Od druhé poloviny zápasu měli herně jasně navrch naši hráči a pociťoval to hlavně Kavan v brněnské brance. Horko Kavanovi bylo po štiplavé střele Stepanchuka a následných pokusech o dorážku z hokejky Senčáka. Když poté Filip Novák dokázal po souhře s Hauserem Kavana překonat, zastavila střelu k naší smůle branková konstrukce. Vyrovnat se nám ale nakonec ještě ve druhé dvacetiminutovce podařilo. Hrabík zavezl puk do pásma podél pravého mantinelu, načež zpoza branky předal do mezikruží Jakubu Tůmovi, kterému se podařilo využít clony před Kavanem a puk prošel mezi betony brněnského brankáře až do sítě. Ke konci druhé části jsme mohli jít dokonce do vedení, souhru Fábry - Žmola ale zastavila bohužel opět tyčka.


Sparťané do třetí třetiny nastoupili s velkým odhodláním ve snaze prodloužit sérii a Kometa byla v prvních minutách posledního dějství neustále pod tlakem zavřená před Kavanem. Ten ale jen potvrzoval vynikající formu a za svá záda nepustil střely Hausera, Fábryho, Bareše ani Žmoly. První zmiňovaný se pak z přemíry snahy prezentoval nedovoleným zákrokem. Oslabení jsme ale začali výborně a dokázali jsme dokonce udeřit, když Stepanchuk na útočné modré vypíchl kotouč rozehrávajícím Brňanům, načež si sjel na pravý kruh, odkud se mu ještě podařilo najít v ideální pozici najíždějícího Mikuláše Odehnala, který z první zamířil mimo dosah Kavana.

Ani tato radost z gólu ovšem netrvala příliš dlouho. V pokračující přesilovce se totiž hosté dokázali prosadit. Po přihrávce Zembola se na vrcholku levého kruhu napřáhl brněnská kapitán Roman Otava, který do třetice srovnal chod zápasu. Možnost přesilovky jsme dostali vzápětí také, ani tentokrát jsme si ale v důležitou chvíli nedokázali vypomoci. Ještě jsme nakonec mohli být rádi, že Kometa nerozhodla duel v základní hrací době, když se před úplně odkrytou brankou ocitl Nesvadba, trestuhodně ale minul.


Prodloužení začalo opatrně a na obou týmech bylo vidět, že si jsou vědomy tíhy okamžiku. První tutovku měl Otava, který se tváří v tvář Vedralovi nakonec vypracoval a uvolnil si v brance místo pro zakončení, kotouč mu ale v poslední chvíli sjel z čepele, a proti nedokonalé střele se ještě Vedral stihl přesunout. Pokud to někdy chtělo si vypomoci přesilovou hrou, bylo to právě v prodloužení. Marek Daníček si dobrým pohybem vynutil faul, ale ani atypická přesilovka 4 na 3 nám branku nepřinesla.

Daníček se v dalším průběhu prodloužení prokličkoval do další velké šance, proti Kavanovi ale neuspěl. Rozhodující moment tak přišel v poslední minutě prodloužení. Zdálo se, že domácí Hrabík byl v útočném pásmu faulovaný a ostatní sparťané v důsledku toho přestali hrát. Rozhodčí ale nechali hru plynout, čehož využil Jan Ekrt, jenž dostal dlouhou přihrávku na útočnou modrou, sjel si až do mezikruží a odtud zakončil přesně do protipohybu Vedrala. Nejstarší mládežnická kategorie tak titul z loňské sezony neobhájí, když jí tentokrát sezona končí těsně před branami finále.

Ohlasy trenérů

Tomáš Netík (HC Sparta Praha): „Byl to klasický playoff zápas. Série se hraje na tři vítězné zápasy, což si myslím, že je i trochu škoda, protože všechna utkání byla kvalitní. Kluky to může jen posouvat. Třetí zápas pro nás bohužel prohraný, což znamená konec série. Moc nás to mrzí. Šance byly na obou stranách a mohli jsme to překlopit na svou stranu. Bohužel jsme to v prodloužení nedotáhli.“

Karel Beran (HC Kometa Brno): „Věděli jsme, že Sparta je silný tým, k tomu i loňský mistr. Chtěl bych poděkovat soupeři za férovou semifinálovou sérii a myslím si, že pro naše kluky to jsou neskutečné zápasy, které je posouvají dál. Byl to obětavý, soustředěný výkon a celé mužstvo si po celou sezonu šlo za svým cílem a snem. Je to odměna za celoroční práci a máme z toho obrovskou radost. Jsme ve finále a věříme, že nás přijdou podpořit naši fanoušci, kteří chodili už i v minulých zápasech a vytvářeli parádní kulisu. Pro naše kluky by to byl zážitek. Dovolte mi také poděkovat všem hráčům, trenérům, vedení klubu, marketingu, redakci, prostě všem, kteří se o nás starají, pomáhají a dodávají neskutečnou podporu.“

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Buchtele: Ve Spartě jsem si vytvořil domov

Konečný: Šance ve Spartě jsem si vždycky vážil

Vstupenky na MS jsou stále k dispozici

Daníček před MS: Porveme se o medaili!