CHL1, čtvrtek 21. 8. 2014
KalPa - Sparta KAL - SPA
KalPa: Kilpeläinen – Halonen, Jokela, Riikola, Koivisto, Konttinen, Lyytinen, Seppälä – Birner, Ilomäki, Kubalík – Keränen, Rissanen, Voutilainen – Mutanen, Kinnunen, Kolehmainen – Liedes, Harjama, Junnila – Tammela. Trenér: Pekka Virta.
Sparta: Staňa (od 4. série SN Novotný) – Pilař, Ďaloga, Barinka, Piskáček, Hrbas, Polášek, Mikuš, Švrček – Cingel, Hlinka, Sabolič – Pech, Kumstát, Rolinek – Réway, Buchtele, Přibyl – Torquato, Bahenský, Klimek. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 13. Junnila (Liedes, Harjama), 18. Riikola (Ilomäki, Birner), 38. Mutanen (Riikola), 58. Birner (Kubalík, Ilomäki) – 21. Sabolič, 24. Cingel (Hlinka, Sabolič), 56. Buchtele (Réway), 59. Buchtele (Réway), rozhodující sam. nájezd Sabolič. Rozhodčí: Sjöberg (SWE), Metsälä (FIN) – Orava (FIN), Perämäki (FIN). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 2246. Střely na branku: 25:32. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2, 3:3, 4:3, 4:4, 4:5.
Ačkoliv sparťané v úvodním duelu základní skupiny Champions Hockey League po první třetině prohrávali 0:2, dokázali ho nakonec dovést do vítězného konce. Zásluhou Saboliče, Cingela a dvougólového Buchteleho dokázali náskok finského celku třikrát srovnat, naposledy pouhou minutu a půl před koncem třetí třetiny. V samostatných nájezdech rozhodl o výhře Sparty Robert Sabolič.

Při zahajovacím buly se proti Spartě postavili v prvním útoku KalPy hned dva Češi, a to Tomáš Kubalík a Michal Birner. A spolu se svými spoluhráči vlétli do zápasu velice aktivně, Sparta v úvodu zápasu na svého soupeře nestačila. KalPa si vynutila dva fauly a obránce Koivisto dokonce orazítkoval levou tyčku Staňovy branky, u které se ocitl nikým nehlídán. Sparťané na branku Kilpeläinena poprvé vystřelili až v deváté minutě, kdy jeho pozornost vyzkoušel Réway.

"Do první třetiny jsme vstoupili špatně. Hůř jsme bruslili a byli horším týmem. Od druhé třetiny jsme se zlepšili. Myslím si, že ten bonusový bod je zasloužený."
- kouč JOSEF JANDAČ

Herní převaha vynesla Kuopiu také úvodní branku. Hrbas vyvážel puk, ale byl o něj obrán zákrokem na hranici faulu. Jyri Junilla se ho ujal, vystřelil švihem z kruhu a trefil se pod břevno sparťanské branky. O pět minut později už byl náskok domácích dvoubrankový. Barinka šel na trestnou lavici za sekání a Kuopio hrálo potřetí v početní výhodě. Obránce Juuso Riikola dvakrát po sobě zkoušel štěstí ranou od modré čáry a napodruhé už mu to vyšlo. Dělovka z jeho hole se otřela o obránce Švrčka a zapadla za Staňu.

Pražanům se podařilo snížit pouhých sedm sekund po začátku druhé třetiny. Obránce Jokela chtěl nahrávat, ale kotouč se mu zastavil v kaluži, kde ho sebral Robert Sabolič a prostřelil Kilpeläinena ranou k pravé tyči. Po třech minutách už bylo dokonce srovnáno, Spartě se povedlo využít hned svou první přesilovku v zápase. Hlinka s Lukášem Cingelem zcela vyšachovali bránící čtveřici a druhý jmenovaný mohl už puk jen dovézt do opuštěné branky. Domácí reagovali oddechovým časem a po něm se do Sparty pustili s větší vervou.

Výsledkem bylo, že sparťané mohli hrát téměř minutu v dvojnásobné početní výhodě. Ještě během signalizovaného trestu ve hře v šesti proti čtyřem měli obrovskou šanci nahrávající Přibyl a zakončující Buchtele, jeho pokus však projel pod gólmanem KalPy a na druhé straně branky vyjel jen těsně vedle tyčky. Během přesilovky měli sparťané tlak i šance, ale žádná z nich gólem neskončila. A na druhé straně přišel trest. Obránce Sami Mutanen nahazoval puk od modré čáry a odjížděl střídat, jeho lehký pokus však Staňovi propadl mezi betony do branky.

SAMOSTATNÉ NÁJEZDY:

• 1. série: Pech dal - Kubalík nedal
  • 2. série: Réway dal - Birner dal
  • 3. série: Buchtele nedal - Voutilainen dal
  • 4. série: Sabolič dal - Ilomäki nedal
  • 5. série: Cingel nedal - Keränen nedal

Vyrovnat mohl zkraje třetí části Kumstát, ale v samostatném úniku netrefil branku. Poté se vytáhli oba gólmani. Staňa nejprve zhatil gólovou šanci Kolehmainenovi, Kilpeläinen o chvíli později vyrazil ramenem šanci kapitána Rolinka. Sparťané nemohli dlouho předlouho dosáhnout na vyrovnání, dočkali se až pět minut před sirénou, kdy Réway nahrával Janu Buchtelemu a ten z mezikruží prostřelil domácího gólmana ranou k tyči.

Radost ze srovnání ale Spartě dlouho nevydržela, v 58. minutě totiž Michal Birner z levého křídla našel mezírku mezi Staňovými betony. Ačkoliv už situace nevypadala vůbec dobře, zachránil ji svým druhým gólem v rozmezí necelých čtyř minut Jan Buchtele. Po chybě KalPy na modré čáře se dostal k puku Réway a předložil mu ho, Buchtele si popojel a střelou tahem z mezikruží našel mezírku pod lapačkou Kilpeläinena.

V prodloužení se dostal do největší šance Cingel, ale netrefil se mezi tři tyče, a tak se rozhodovalo až v pěti sériích dovednostní soutěže. Za Spartu se prosadili Pech kličkou do forhandu, Réway backhandem a Robert Sabolič, za KalPu jen Birner a Voutilainen. K výhře přispěl také druhý gólman Filip Novotný, který šel do branky před čtvrtou sérií a ani jeden ze dvou samostatných nájezdů soupeře za svá záda nepustil.