II/11, čtvrtek 16. 1. 2020
Kometa Brno - Sparta KOM - SPA
Kometa Brno: Bizoň – Řehák (A), Fajmon (A), Ulbricht, Eich, Němec, Svoboda, Pelikán – Nesvadba, Nekvapil, Otava, Šalé, Sever (C), Sedláček, Pigl, Harmim, Boltvan.
Sparta: Krbeček – Ludvík, Ducháč (A), Tůma, Adamec (C), Horáček – Broš, Václavík, Mácha (A), Höll, Krupička, Straka, David, Červenka, Zembol, Pražák, Theimer, Vitouch, Senčák.
Branky a nahrávky: 24. Sever (Otava), 38. Otava (Němec), 47. Otava (Sever) – 11. Senčák (Pražák, Červenka), 36. Václavík (Krupička), 58. Zembol (Adamec), 62. Ludvík (David). Rozhodčí: Marek – Kotrba, Procházka. Vyloučení: 5:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 73. Střely na branku: 35:27. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 3:2, 3:4.
Ještě necelé tři minuty před koncem to vypadalo, že úctyhodná série sparťanského dorostu ve čtvrtek v brněnské DRFG aréně skončí. Opak je ale pravdou! Svěřenci Dareka Stránského bojovali až do konce a ještě před sirénou stihli vyrovnat, přičemž v prodloužení vývoj utkání otočili! Pražané tak zvítězili už potřinácté v řadě.

Souboj Komety se Spartou přinesl od úvodních minut svižný hokej. Do první velké příležitosti se dostal hostující Vitouch, ovšem z mezikruží branku Brna netrefil. Za Brno se mohl v závěru 7. minuty prosadit Harmim, ale v samostatném úniku si nedokázal kotouč ideálně připravit na koncovku. Skóre otevřel host z hlavního města v čase 10:05, když ze druhé vlny přijel k odraženému kotouči David Senčák a prostřelil Bizoně v brance Komety. Domácí se ihned snažili o odpověď a zvýšili svou ofenzivní aktivitu, kterou navíc podpořila početní výhoda, ale do první sirény se Kometě srovnat nepodařilo.

Na startu prostředního dějství se Kometě podařilo vyrovnat. V čase 23:55 obkroužil branku Sparty Otava a vybídl ke skórování Alexe Severa, jenž nabídkou svého spoluhráče nepohrdl. V polovině základní hrací doby mohl obrat ve skóre dokonat Fajmon, ale se svou kličkou do bekhendu proti Krbečkovi v brance Sparty neuspěl. Následně měla Kometa možnost druhé přesilové hry v utkání, v té se sice neprosadila, ovšem Spartu držela sevřenou ve vlastním obranném pásmu i při plném počtu hráčů. Jenže Pražané dokázali být efektivní a z ojedinělé akce si vzali jednobrankový náskok zpět, když brněnskou branku obkroužil Krupička a předložil kotouč Tomáši Václavíkovi, jenž uklidil kotouč do branky. Tentokrát však Kometa nenechala Spartu ve vedení a do druhé sirény obnovila vyrovnaný stav. Němec si vypracoval střeleckou pozici na levém kruhu, Krbeček jeho pokus pouze vyrazil, avšak k dorážce byl připraven Roman Otava a bylo znovu srovnáno.

Třetí třetina slibovala rozuzlení dramatického utkání. Sparta mohla odskočit do vedení Vitouchem, ale ten v mezikruží na pozorného Bizoně nevyzrál. Následně Sparta dostala možnost početní výhody, ale v té si největší příležitost vypracovali domácí, konkrétně Šalé jenž postupoval společně s Piglem, slibně se rozvíjející brněnskou akci však prerušil faul hostujícího hráče. Při hře 4 na 4 se Kometě podařilo otočit skóre. Tentokrát Sever oplatil Romanu Otavovi přihrávku z první brankové situace a rázem to bylo 3:2 pro Brno. Sparta se snažila rychle srovnat, Brňaný podržel brankář Bizoň, když zlikvidoval prudkou střelu Krupičky a dokázal včas reagovat také na dorážku Máchy. Kometa poté ustála také přesilovou hru Sparty. Když už se zdálo, že domácí míří za tříbodovým ziskem, zmrazil jejich úsilí v čase 57:57 Jakub Zembol, jenž zužitkoval přihrávku Adamce a umístil kotouč pod horní tyč brněnské branky. Utkání tak dospělo do prodloužení.

Sparta zahajovala prodlužení ve výhodě jednoho muže navíc, těsně před koncem základní hrací doby byl totiž vyloučen domácí Boltvan a Pražané přesilovou hru využili. Na modré čáře dostal od Davida nabito Andrej Adamec a prudkou střelou propálil vše, co mu stálo v cestě. Dorostenci tak proti favorizovanému soupeři brali jednobodový zisk.

Marek Moskal (HC Kometa Brno): "Byl to vyrovnaný zápas. Co jsme se dívali před utkáním, tak Sparta měla, tuším, 12 výher v řadě za sebou. Kluky jsme za výkon pochválili, i když porážka nás samozřejmě mrzí. Obzvlášť když jsme dostali dva góly ze situací, kdy jsme neměli pokryté hráče v předbrankovém prostoru. Je to škoda, protože jsme vedli a myslím si, že jsme to mohli ukončit už v základní hrací době. V prodloužení jsme hráli v oslabení, soupeř měl výhodu a tu využil."

Darek Stránský (HC Sparta Praha): "Nechci, aby to znělo blbě, ale byli jsme velice nespokojeni s naším výkonem. Hráli jsme hodně špatně, nebyli schopni jsme si vytvořit žádné šance a naše hra byla oproti předchozím zápasům velice mizerná. Díky bohu, že nás Kometa nepotrestala, protože zejména v první třetině měla hodně šancí. Následně jsme ji do takových šancí už nepouštěli, ovšem i tak jsme celý zápas tahali za kratší konec. Hnutím štěstěny jsme vyhráli, ale nebyl to zápas hodný vítězství."