18. 1. 2019 | Martina Nová

KVA - SPA 1:4 - Proti Energii znovu tři body

36., pátek 18. 1. 2019
Karlovy Vary - Sparta KVA - SPA
Karlovy Vary: Novotný – Plutnar, Šenkeřík, Rohan (A), Podlipnik, Šafář, Kozák, Kovačevič – Rachůnek, Balán (A), Černý – Stloukal, Vlach, Lapšanský – Mikúš, Skuhravý (C), Kohout – Beránek, Gríger, Flek.
Sparta: Machovský – Blain, Kalina, Piskáček, Delisle, Dvořák, Košťálek, de la Rose – Buchtele, Klimek, Forman (A) – Klíma, Vrána (C), Kudrna – Jarůšek, Pech (A), Rousek – Smejkal, Sill, Beran.
Branky a nahrávky: 56. Gríger (Rachůnek, Flek) - 2. Košťálek (Klíma, Vrána), 46. Smejkal (Beran, Sill), 57. Blain (Sill), 59. Forman (Klimek, Buchtele). Rozhodčí: Pešina, Petružálek – Brejcha, Pešek. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 068. Střely na branku: 15:33. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:4. Nejlepší hráči utkání: Filip Novotný - Jan Košťálek.
Pražská Sparta se potřetí v sezoně střetla s Karlovými Vary a znovu dokázala zápas dovést do vítězného konce s tříbodovým ziskem. Sparťané šli jako první do vedení a celou dobu kontrolovali hru. V závěru sice Energie sahala po zdramatizování, ale svěřenci trenéra Uweho Kruppa její plány zarazili v zárodku a dalšími góly rozhodli o svém konečném triumfu 4:1.

Sparta na úvod zápasu vybojovala přesilovou hru a za 13 vteřin ji dokázala potrestat. Klíma přihrál zprava do mezikruží Janu Košťálkovi, který měl čas na zpracování puku a prostřelil ve druhé minutě Novotného. Zanedlouho si vyzkoušeli početní výhodu také domácí, přestože to přerušilo sparťanský tlak, tak Pražané bez větších obtíží nepříjemnou dvouminutovku ustáli.

Hosté měli jasnou střeleckou převahu, Karlovarští Machovského ohrozili minimálně. Velmi blízko měl k navýšení skóre Klíma, který však Novotného z bezprostřední blízkosti nepřelstil. V závěru mohla Sparta zvýšit svůj tlak v přesilové hře, Energie však do sirény už neinkasovala. Pražané si tedy zbývající sekundy přenesli do druhého dějství.

Prostřední dvacetiminutovka začala ve velkém stylu, hned v úvodu bylo k vidění několik gólových šancí. Vše odstartoval Klíma, jehož střela zblízka Novotného nepřekonala. Následoval pokus Silla z mezikruží, po kterém ujel Flek, ale ani on neměl šťastnou koncovku. Dobrou akci předvedl ještě Mikúš, nicméně Machovský udržel čistý štít. Během toho se ale také na led museli vydat doktoři obou táborů, nejprve Plutnar těžko rozdýchával dohrávku u mantinelu. Poté Smejkal čelil podobné situaci na druhém konci hřišti. Oba ale v dalším průběhu znovu naskočili.

V polovině utkání dostali domácí možnost přesilovky a Machovskému řádně zavařili, ale srovnat skóre nedokázali. Naopak dvougólové vedení Spartě mohl vystřelit Rousek, který dorážel puk u levé tyče, Novotný ale vytáhl svou hokejku na poslední chvíli. Také koncem druhé třetiny šli domácí do čtyř, ale Sparta druhý gól nepřidala.

Po vyrovnané prostřední části vstoupili sparťané do třetí třetiny dominantněji. Měli více ze hry, Machovský si na kotouč moc nesáhnul a celá tato převaha vyústila v druhý gól hostů. Beran v přečíslení po levé straně se spoluhráči zavezl puk do pásma, vystřelil, skákavá pryž se odrazila do mezikruží. Tam se puku ujal Jiří Smejkal a zakončil do odkryté klece.

Nicméně domácí zbraně nesložili a pět minut před koncem třetího dějství snížili v přesilové hře. Dávid Gríger úspěšně dotečoval puk za Machovského po nahození z levého kruhu. Jenže Sparta odmítla dramatickou koncovku, Jeremie Blain totiž zanedlouho vrátil svému celku dvougólový náskok dělovkou po buly. V 59. minutě ještě dokonal vítězství Pražanů úspěšnou trefou Miroslav Forman a Sparta si odváží ze západu Čech tři body za vítězství 4:1.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): "Aniž bych to chtěl brát jako nějakou výmluvu, myslím, že dnes nás hlavně v první třetině a možná i během celého zápasu dohnala trošku únava z moravského tripu. Strávili jsem tam šest dní, přijeli jsme ve středu nad ránem a měli jsme jenom jeden trénink. Dnes jsme neměli pohyb takový, jaký bychom potřebovali. Chtěli jsme co nejdéle udržet bezbrankový stav, což se nám bohužel nepovedlo. Dostali jsme nešťastný gól v oslabení a Sparta potom ukazovala urputnou obranu, na kterou jsme jenom těžko hledali nějaký recept. I když jsme se ještě ke konci nadechli a rvali se o zápas do poslední minuty, tak Sparta byla dnes bohužel silnější a urputnější zejména v obraně. Musím pochválit mužstvo, že i přesto, že nám to nešlo, tak jsme se rvali do posledního střídání a výsledek je pro nás trošičku krutý. Doufám, že se k nám štěstí přikloní v neděli."

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): "My jsme do Karlových Varů dnes přijeli s nějakým plánem, který jsme od první minuty začali perfektně plnit. Povedla se nám první přesilovka, což nám v poslední době moc nevycházelo. V ní vstřelený gól nám dal energii do žil. Potom jsme chtěli hubený výsledek 1:0 držet, i když se na to určitě nedá spoléhat. Nechtěli jsme dělat chyby, chtěli jsme mít zabezpečenou vzadu obranu. Hráče jsme na to upozorňovali a vše jsme dnes plnili perfektně. Domácí se snažili za těsného stavu vyrovnat, začali být agresivnější a aktivnější. Byl to prostě zápas o jedné brance. Nás výborně podržel gólman, hráli jsme celkem s přehledem v defenzívě a náskok jsme udrželi."