1. 3. 2024 | Daniel Ryl

KVA - SPA 5:1 - Rozhodly zbytečné fauly

51., pátek 1. 3. 2024
HC Energie Karlovy Vary - HC Sparta Praha KVA - SPA
HC Energie Karlovy Vary: Frodl – Mikyska, Bartejs, Huttula, Plutnar, McFadden, Stříteský, Dlapa – Kangasniemi, Černoch (C), O. Beránek (A) – Rachůnek (A), Gríger, O. Procházka – Redlich, Hladonik, Koffer – Čihař, Kofroň, Kružík.
HC Sparta Praha: J. Kovář – Kempný, Moravčík, Krejčík, Mikliš, Beaudin, Irving – Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – Chlapík, D. Vitouch, P. Kousal (A) – Buchtele, Konečný, Hrabík – Harper, Lajunen, Mužík.
Branky a nahrávky: 31. Černoch (Kangasniemi, Bartejs), 38. O. Procházka (Kangasniemi), 51. Černoch, 53. Hladonik (Černoch, McFadden), 55. Kangasniemi (Bartejs) – 18. Chlapík (P. Kousal, Kempný). Rozhodčí: Veselý, Jaroš – Gerát, Zíka. Vyloučení: 4:10. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 674. Střely na branku: 41:24. Průběh utkání: 0:1, 2:0, 3:0.
Takhle to do play off rozhodně nepůjde. Náš tým v posledním venkovním utkání základní části na ledě Karlových Varů vedl trefou Filipa Chlapíka, jenže domácí ve druhém dějství otočili. Vyrovnaný duel zlomilo posledních deset minut, kdy jsme vlastní nedisciplinovaností darovali domácím přesilovky, ze kterých Energie odskočila na rozdíl čtyř tref a zajistila si účast v předkole.

Komentář

Okleštěná sparťanská sestava vstoupila do utkání aktivně, leč první pokusy z obou kruhů nenadělaly Dominiku Frodlovi výraznější potíže. Karlovarští odpověděli ofenzivní snahou, jenže jejich pokusy mířily převážně mimo branku, a když už jsme se dostali do útoku, pokus Jana Buchteleho zaplul do pohotové Frodlovy lapačky. Malý souboj obou borců se opakoval i v osmé minutě, a přestože tentokrát našemu útočníkovi pomáhal clonící spoluhráč, gólman Energetiků byl na správném místě a nebezpečnou střelu z kruhu pokryl.

Ačkoliv další šance nepřicházely, střelecká převaha našeho týmu pokračovala. Střeleckou převahu ukončil až faul Michala Řepíka, po němž se tváří v tvář Jakubu Kovářovi zjevil exsparťan Ondřej Procházka, ale na výraznějšího brankáře nevyzrál. A jelikož od modré neuspěli Tomáš Bartejs a krátce po kapitánově návratu ani Tomáš Redlich, stav se neměnil. Až dvě a půl minuty před koncem našel Pavel Kousal na kruhu Filipa Chlapíka, jehož prudká střela zaplula za Frodlova záda. Závěr třetiny orámovala ještě strkanice Janiho Lajunena s Jiřím Černochem, za kterou si oba aktéři vykoledovali dvojku.


Aktivní vstup do prostředního dějství jsme si bohužel nepřenesli do první přesilovky v šesté minutě, při které nás houževnatá defenziva Energie do zakončení nepustila. Jan Buchtele vzápětí potvrdil, že je při chuti, ale trefil pouze Frodlovu hruď, načež domácí Dávid Gríger pálil mimo. Vzápětí si s Jakubem Kovářem neporadili Ondřej Beránek ani Tomáš Redlich, jenže v polovině třetiny už se domácí tým radoval z prvního gólu.

Miroslav Forman totiž neproměnil svůj samostatný průnik, po němž zaútočili domácí a Jiří Černoch usměrnil Kangesniemiho nastřelený puk. Ačkoliv nás špatné střídání poslalo do čtyř, opět se potvrdilo, že jsme v oslabení velmi jistí! Ondřeji Beránkovi střela z kruhu nesedla, což jsme mohli potrestat dvěma nebezpečnými pokusy, proti kterým Dominik Frodl úspěšně zasáhl.

Už v plném počtu pálili mimo David Vitouch s Filipem Chlapíkem, střeleckou chuť Jana Buchteleho pak opět utlumil Dominik Frodl. Na trestnou pak putoval Stephen Harper, a přestože jsme začali oslabení velmi dobře, nakonec se domácí usadili v pásmu. Kangasniemiho střelu náš gólman jen vyrazil, načež důrazný Ondřej Procházka otočil vývoj zápasu. V závěru ještě zkoušel Radek Mužík překvapit nahozením zpoza branky, ale v následné tlačence na brankovišti dokázal být Dominik Frodl úspěšný a kotouč přikryl.


Vzhledem k tomu, že po nepřesné šanci Filipa Chlapíka v závěru třetiny fauloval Jani Lajunen, začínali jsme třetí dějství ve čtyřech. Už po sedmi vteřinách navíc bylo hůř, když se k finskému mazákovi přidal Michal Moravčík za vyhozený puk do hlediště. Dvě rány Michala Plutnara skončily na Jakubu Kovářovi, naopak Matěj Stříteský trefil od modré bránícího hráče. A když v závěru početní převahy nedokázal Ondřej Beránek zasunout na zadní tyčce povedenou přihrávku Jiřího Černocha, mohli jsme si odškrtnout kritickou situaci.

Karty se vzápětí obrátily, když na trestnou putoval Tomáš Bartejs, ale naše přesilovkové trápení nenacházelo konce a Dominik Frodl výrazněji zasahovat nemusel. O moc lépe nám nevyšla přesilovka ani při trestu Ondřeje Beránka, při němž se pokoušel zahrozit Stephen Harper, ale Dominik Frodl jeho střelu viděl. V polovině třetiny však přišlo psychické selhání, když během minuty a pěti vteřin faulovali postupně Ondřej Mikliš, Michal Kempný i Nicolas Beaudin. Už před třetím trestem však Jakub Kovář na brankové čáře zasáhl proti střele Jiřího Černocha, a přestože se zdálo, že přijde na řadu jen vyloučení, video ukázalo, že náš gólman vytáhl puk pozdě!

Západočeši, hnaní vidinou jistoty předkola, se nadále v početní převaze hnali do útoku. Dva pokusy Ondřeje Beránka i Plutnarova dělovka skončily bez gólu díky skvělému Jakubu Kovářovi. Na dorážku Jana Hladonika už byl ale krátký - 4:1. Šílená poslední desetiminutovka pokračovala i nadále, jelikož Jakub Kovář neudržel nepříjemnou střelu Iikky Kangasniemiho. Třetinu hrůzy mohli domácí prohloubit po faulu Kryštofa Hrabíka, jenže náš gólman byl několikrát pozorný, naopak na konci zápasu zahrozil také Aaron Irving - neúspěšně. Neúspěšné utkání pak završil povedený zákrok Jakuba Kováře, jenž ramenem zlikvidoval povedenou Čihařovu střelu.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu