2. 1. 2008 | Radek Habart, Lucie Vítková, Lucie Vítková

KVA - SPA 5:4 sn - Sparta ztratila vedení a veze bod

36., středa 2. 1. 2008
Karlovy Vary - Sparta KVA - SPA
Karlovy Vary: Sáblík - Dobroň, Jiří Hanzlík, Němec, Řezníček, Mudroch, Duben, Grof, Ustrnul - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Pech, Milan Procházka - Melenovský, Kristek, Skladaný - Tvrdek, Dej, Zaťovič.
Sparta: Duba - Ptáček, Tabaček, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Jerofejevs - Netík, Vaic, Sivek - Ton, Langhammer, Melichárek - Mrňa, Dragoun, Hromas - Becker, Švagrovský, Podlešák.
Branky a nahrávky: 15. Dej (Melenovský), 27. Kumstát (Řezníček), 54. Bílek (Pech), 55. Grof, rozh. nájezd Košťál - 19. Netík (Sivek), 20. Švagrovský (Ptáček), 37. Ton (Netík), 49. Sivek (Netík). Rozhodčí: Homola - Kalivoda, Charvát. Vyloučení: 8:6. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 2860.
Hokejisté Sparty nenavázali v novém roce na vítězství z domácích zápasů, když v Karlových Varech promarnili vedení o dvě branky a prohráli. Pražané vedli šest minut před koncem 4:2. jenže poté se domácí Energie vzchopila a dotáhla napínavé střetnutí do prodloužení. Po něm letos potřetí v duelech s Karlovými Vary přišly na řadu samostatné nájezdy. V nich byla úspěšnější Energie, ze Sparty nedokázal skórovat nikdo.

Fotogalerie

Komentář

Novoroční utkání se soupeřem z Prahy se vyvíjelo pozvolna, ale bylo jasné, že se přitvrdí. To potvrdil hned ve druhé minutě Skladaný, kterému se podařilo předvést jednu z prvních větších šancí, kterých bylo poté ještě několik. Před Energií vyvstala otázka využít přesilovku, když byl ve 3. minutě vyloučen za podražení sparťanský Černošek. Ale nepodařilo se. Energii trvalo trochu déle odhodlat se ke střele na bránu. Situace se v šesté minutě otočila, když byl vyloučen domácí Mudroch. Energie tlaku odolávala a odolala. Obě mužstva předváděla solidní hru, Dá se říci, že Energie předváděla hokej ještě o trochu kreativnější díky slušným kombinacím, ovšem na tabuli výsledků svítily zatím obě nuly. To se ale změnilo v patnácté minutě a dosti razantním způsobem. Rastislavu Dejovi se podařilo zpracovat přihrávku od Melenovského a sebejistě vyjel sám na bránu z poloviny hřiště. Dubova reakce byla rychlá, ale nedostačující. A tak se tedy Energie dostala do vedení. Situace se mohla každou vteřinou změnit, jelikož Sparta pochopitelně apelovala na srovnání stavu. Mohla jí k tomu pomoci i přesilovka, do které se posléze dostala. A pomohla. Netíkovi se podařilo srovnat a u toho nezůstalo. 8 sekund před koncem třetiny střelil druhý gól Sparty Švagrovský, který najížděl na bránu od modré a procedil puk pod Sáblíkem. Pro Energii se slibně vypadající začátek utkání změnil na prozatímní prohru.

Rozuzlení měla přinést druhá třetina. Na taktice energetiků byla patrná nervozita. Ale i nervozita se může vyplatit, protože znejistět může i soupeř. A za takové situace srovnal Petr Kumstát. Před brankou hostů vznikla menší strkanice, které plně využil. V sedmadvacáté minutě se tedy mohlo začít hrát „nanovo“. Hra se nevzdalovala od sparťanské branky, kde energetici předváděli slibnou přesilovou hru. Hra nepostrádala šmrnc a napětí. Energie předváděla doslova nálety na sparťanskou branku, leč výsledek se zatím nedostavoval.

V polovině třetiny se situace ustálila a šance se srovnaly. Jestliže šance napovídaly celou dobu tomu, že skórovat bude určitě Energie, tak velkým překvapením byl ten fakt že gól Střelil Sparťan. Tomáš Netík ujel obráncům Energie a uštědřil Varům třetí gól. Energie opět prohrávala o gól. Rozhodnout měla třetí třetina a bylo více než zřejmé, že rozhodování to bude hodně důrazné. Důraz byl vidět z každého zákroku energetiků, kteří se snažili opět vyrovnat. Sparta byla klidnější, jenže ne apatická. Každý zákrok Energie se dočkal patřičné odezvy. Děvětačtyřicátá minuta zápasu přinesla další gól Sparty, čímž se šance Energie na výhru podstatně snížily. Sparťané dobře hráli přesilovku. Netík střelil od modré puk kamsi mezi betony Sáblíka, kterému kotouč proklouzl za záda. Málokdo by za takové situace sázel na vítězství Energie, ale přesto se podařilo Bílkovi snížit stav. Neváhal a prorazil puk za Dubova záda. Bylo na Varských, jak využijí následující přesilovku poté, co byl Sivek vyloučen za hru vysokou holí. A Opravdu se povedlo nečekané, protože v 55. minutě vystřelil Grof a ze střely se stala regulérní vyrovnávací branka. Necelé tři tisíce karlovarských fanoušků rázem ožily a začaly povzbuzovat hráče. Hokejové srdce Energie se v tomto případě projevilo naplno.

Obrovský kámen z toho pomyslného hokejového srdce spadl energetikům, když rozhodčí neuznal potenciální pátou branku Sparty z důvodu zasažení brankáře do ochranné přilby. Hrálo se tedy dále nerozhodně, už šlo jen o udržení stavu do prodloužení. V prodloužení se díky chybkám Energie dostali několikrát k šanci Sparťané. Hru nečekaně přerušil problém s mantinelem, hra tak byla zdržena. Ačkoliv byla Energie v oslabení, slušně se snažila vzdorovat. Šancí bylo bezpočet, ale hra už směřovala k samostatným nájezdům. Na to, že stav hry vypadal v jednu chvíli dost jednoznačně a Sparta se do jisté míry mohla chlácholit „skorovítězstvím“, tak se domácímu mužstvu podařilo razantně vzepřít a prodloužit hru až do nájezdů.

První nájezd domácí Bílek netrefil, Netík ho posléze okopíroval. Košťál měl mušku lepší a jeho gól byl rozhodující. Další hráči, Ton a Hanzlík, už puk do brány nedostali. Výsledek je tedy jasný. Po dnešním utkání přibyly Energii dva body. Domácí tým, kterému několikrát během hry teklo do bot předvedl obdivuhodný výkon, který je o to cennější, když soupeřem byla dobře hrající Sparta.

Ohlasy trenérů

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Ve třech zápasech se Spartou byly třikrát nájezdy, což svědčí o tom, že obě mužstva jsou vyrovnaná. Za stavu 2:4 to s námi vypadalo dost nepříjemně. Strašně si cením těchto dvou bodů a toho, že to hráči nezabalili."

František Výborný (Sparta): "Utkání bylo vyrovnané a pro nás se vyvíjelo velice příznivě. Závěr jsme ale nezvládli. A když hrajete v prodloužení čtyři na tři a nedáte gól, urazíte hokejového boha. V nájezdech už rozhodlo štěstí."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Chlapík: Rád bych si za Spartu ještě zahrál

Trenéři: Jsme rádi, že můžeme být na ledě

​Sparťanská krev #14: Kdy jindy, když ne teď!

Bratři ve Spartě: Nedvědovi, Francouzi i naděje