23. 12. 2020 | Petr Pavlík

KVA - SPA 5:4p - Před Vánoci za bod

29., středa 23. 12. 2020
Karlovy Vary - Sparta KVA - SPA
Karlovy Vary: F. Novotný – M. Rohan, D. Mikyska (A), Graňák, Weinhold, Pulpán, Zábranský (A) – Jiskra, Hladonik, D. Kaše – Flek, O. Beránek, T. Mikúš – Lauko, Koblasa, Černoch – Kohout, Redlich, Skuhravý (C) – Vondráček.
Sparta: Machovský – Němeček, Piskáček (A), Polášek, M. Jandus, Tomáš Dvořák, Kalina, Košťálek – Sobotka, Horák, Řepík (C) – Rousek, Tomášek, Buchtele – Říčka, Pech (A), Kudrna – Dvořáček, Sukeľ, Zikmund.
Branky a nahrávky: 45. Kohout (Mikyska, Rohan), 48. Kohout (Koblasa, Černoch), 54. Hladonik (T. Mikúš, Zábranský), 55. Lauko (D. Kaše, Pulpán), 61. Koblasa (D. Kaše, Flek) - 2. Tomášek (Rousek, Buchtele), 17. Řepík (Němeček, M. Jandus), 39. Tomášek (Sobotka, Polášek), 44. Dvořáček (Zikmund, Sukeĺ). Rozhodčí: Hodek, Úlehla - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 6:8, navíc Polášek (SPA) 10. min. OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 37:36. Průběh utkání: 0:4, 5:4.
Sparťané šli v předvánočním utkání na ledě Karlových Varů do vedení zásluhou Davida Tomáška a Michala Řepíka. V dalším průběhu utkání se naši hokejisté prosadili ještě dvakrát, ale po nevydařené třetí třetině se šlo za nerozhodného stavu do prodloužení. V něm byli úspěšnější Karlovarští a Pražané si domů odvezli jeden bod za prohru 4:5 v prodloužení.

V utkání na ledě Karlových Varů naskočil do branky Matěj Machovský a do sestavy se poprvé od účasti v reprezentaci vrátil obránce Jan Košťálek společně s Lukášem Rouskem. Úvod utkání se lépe vyvedl našim borcům, kteří udeřili ve druhé minutě celého zápasu. Nejprve se sice neprosadil Horák, posléze ovšem sparťané předvedli parádní souhru, na jejímž konci stál David Tomášek. Talentovaný forvard obdržel kotouč před brankoviště a uklidil ho do branky.

Sparťané byli na koni a brankář Novotný musel zasahovat proti dalším nebezpečným střelám. Na opačné straně kluziště pro změnu zkoušel své štěstí střelou z pravého kruhu Beránek, ale proti jeho pokusu byl Machovský připravený. Šance se následně střídaly na obou stranách. Za Spartu nejprve neskóroval Buchtele, naopak největší tutovka domácích z hole Kohouta skončila jen na tyčce Machovského branky!

Aktivní přístup našich hráčů byl hlavním klíčem sparťanského úspěchu v cestě za druhou vstřelenou brankou. Němečkovu střelu od mantinelu šikovně tečoval mezi betony Novotného Michal Řepík. Sparťané mohli v závěrečných minutách první části ještě navýšit svoje vedení. Novotný chyboval u mantinelu, ale jeho zaváhání nevyužil útočník Kudrna, jenž nastřelil právě jen vracejícího se brankáře domácího týmu.

Sparťané si přenesli svůj aktivní pohyb také do druhého dějství. V úvodních vteřinách hry se opřel do střely obránce Němeček, jehož vychytal brankář Novotný. Karlovarští hokejisté dostali šanci zahrát si v další početní výhodě po faulu Poláška, ale Machovský všem střelám odolal. Po skončení domácí přesilovky se hnal do úniku Buchtele, jenž se ovšem neprosadil. Novotný musel vzápětí lapit ještě jednu šanci, když nebezpečně střílel z kruhu Kudrna.

Pražané si krátce nato vyzkoušeli další hru v oslabení, kterou zvládli bez úhony. Následně se role znovu obrátily a přesilovou hru hráli rázem sparťané. Elitní formace našeho týmu se okamžitě usadila v pásmu soupeře a střely Řepíka i Horáka skončily na připraveném brankáři Karlových Varů. Sparťané si těsně před koncem druhé třetiny zahráli dvojnásobnou početní výhodu, ve které David Tomášek překvapil svou milimetrovou střelou Novotného.

Karlovarští hokejisté vstoupili do třetí třetiny poměrně aktivně a Machovský ihned v prvních minutách čelil několika střelám z nebezpečných pozic. Na druhé straně kontroval svou šancí útočník Říčka, jehož svižnou ránu ze záklonu vyrazil Novotný pro svůj celek do bezpečí. Hosté byli v následujících minutách pod tlakem v obranném pásmu, ale Machovský podržel svůj tým. Na opačné straně kluziště se pro změnu prosadil David Dvořáček, který mířil přesně do horního rohu Novotného branky a dal našemu týmu čtyřbrankový náskok.

Vzápětí se domácí hráči propracovali až do útočného pásma a Matěj Machovský po střele Martina Kohouta poprvé kapituloval. Rozhodčí si ještě celou situaci prohlédnul u videa a po dlouhé poradě branku potvrdil. Energii vstřelený gól výrazně povzbudil a po přesné ráně Martina Kohouta z přečíslení domácí ztráceli v utkání už jen dvě branky.

A pro náš tým bylo ještě hůře. Jan Hladonik dopravil kotouč do branky a snížil na rozdíl jednoho gólu. Vzápětí fauloval Horák a domácí přesilovku využil útočník David Kaše. Karlovarští se vrátili zpět do zápasu a naši hokejisté v závěrečných minutách čelili velkému tlaku z domácí strany. Utkání ovšem nakonec doputovalo až do prodloužení. V něm si domácí hokejisté zahráli přesilovou hru pěti proti třem, ve které se sice Západočeši neprosadili, ale v pokračující klasické přesilovce skóroval Petr Koblasa. Sparťané si tak odvezli jeden bod za prohru 4:5 v nastavení.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): "Sparta jednoznačně dvě třetiny ukazovala, jakou disponuje ofenzivní sílou. Měli jsme velké problémy s pohybem a vyhráváním soubojů u mantinelu. Jsem hrozně rád, že jsme se do zápasu dokázali vrátit. Věřili jsme do poslední chvíle, že si můžeme ještě zápas vzít zpátky. Za tuto odvahu a neskutečně týmový odpracovaný výkon jsme byli gólově odměněni. Hráčům patří velký dík, protože s takhle silným soupeřem otočit v poslední třetině nepříznivý stav o čtyři branky je opravdu úctyhodný výkon. Jsem rád, že jsme utkání zvládli vyhrát."

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Nám se tohle bohužel nestalo v této sezoně poprvé. Předvedli jsme relativně dobré první dvě třetiny, které z naší strany byly sehrány celkem solidně, ale bohužel mužstvo bylo posléze ukolébané. Kolaps v závěru utkání jsme už nezvládli. Soupeř svých šancí využil a utkání otočil. Víme, že Karlovy Vary mají nepříjemný přechod do útoku, je vidět, že hokej, který praktikují od začátku sezony, jim přináší úspěch."