8. 4. 2021 | Martina Nová

LIB - SPA 0:5 - Vracíme sérii do Prahy!

SF4, čtvrtek 8. 4. 2021
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Kváča – Vitásek, Knot, Rosandić, Havlín, Kolmann, Hanousek, Kunst – Birner (A), Musil, Lenc – Najman, Gríger, Bulíř – Vlach, Jelínek (C), Špaček – Rychlovský, Šír, Průžek.
Sparta: Machovský – Němeček, Košťálek, Polášek, Jandus, Dvořák, Němec, Jurčina (A) – Rousek, Horák, Řepík (C) – Sobotka, Tomášek, Forman – Buchtele, Pech (A), Zikmund – Kudrna, Sukeľ, Dvořáček.
Branky a nahrávky: 9. Dvořáček (Jurčina, Dvořák), 9. Horák (Rousek, Němeček), 17. Košťálek (Sukeľ), 44. Rousek (Němeček, Košťálek), 55. Řepík (Horák, Sobotka). Rozhodčí: Šír, Kika – Lederer, Svoboda. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: Hráno bez diváků. Střely na branku: 25:24. Průběh utkání: 0:5. Nejlepší hráči utkání: Adam Musil - Jan Košťálek. Stav série: 3:1.
Nevzdáváme se! Našemu týmu se ve čtvrtém semifinále na ledě Liberce podařilo navázat na první polovinu předešlého utkání a od začátku jsme šlapali na plný plyn. Díky bojovnému výkonu a fantastickému výkonu Matěje Machovského jsme zvítězili vysoko 5:0 a vrátili sérii o Prahy, kde pokračuje v neděli 11. dubna.

Sparta do zápasu vstupovala s velkým černým mrakem nad hlavami a musela udělat vše proto, aby se nerozpršel a neodzvonil konec sezony. Pražané ale na svého soka vlétli ve velkém stylu a poměrně brzy Košťálek ohrozil Kváču, který neinkasoval se štěstím. První přesilová hra hostům gól nepřinesla, nicméně mrzet je to nemuselo. V deváté minutě odstartoval střelecké představení sparťanů David Dvořáček přesně mířenou střelou do šibenice.

Uběhlo pouhých 32 vteřin a Kváča musel opět lovit puk z branky. Roman Horák poslal do prázdné sítě Rouskovu přihrávku. Liberec se nechtěl nechat zahanbit a začal být aktivnější. Machovského ohrozil Lenc s Grígerem nebo Musil s Vitáskem, ale hostující maskovaný muž vše ustál. Naopak přišla třetí sprcha pro Bílé Tygry v podobě tvrdé střely Jana Košťálka, který zvýšil na 3:0.

Sparta se poučila z předešlého dne a nechtěla si nechat svůj pracně vypracovaný náskok sebrat. Petru Kváčovi znepříjemňovala život častými přečísleními, ten však tlaku nepodlehl. Seveřani rozhodně neusnuli na vavřínech a snažili se rozhodnout semifinálovou sérii, nicméně ani další souhra Lencem s Grígerem, ani pokus Musila neprošel za Machovského záda. A protože ani jedno z vyloučeních na obou stranách neskočilo gólem, do kabin se šlo za shodného stavu jako po první třetině.

Hokejisté z hlavního města nechtěli nic nechat náhodě a do třetí dvacetiminutovky vstoupili přesnou trefou. Jeden ze sparťanů poslal dlouhou přihrávku na modrou čáru, které se chtěl zmocnit jeden z domácích obránců. Jenže kotouč mu přeskočil hokejku, dostal se k Lukáši Rouskovi a ten se blýskl únikem a zakončením mezi nohy. Netrvalo dlouho a Kudrnovi se naskytla možnost trestného střílení poté, co byl faulován. Petr Kváča však druhý den po sobě uspěl v této dovednostní aktivitě proti soupeři.

Liberec měl šanci snížit manko v přesilovce pět na tři, ale Machovský byl plně koncentrovaný. Již při hře pět na pět se po chybě Havlína do šance dostal Buchtele, který nebyl úspěšný. V návaznosti na to se strhla strkanice mezi Zikmundem a Vlachem a oba šli na trestnou lavic. Nedlouho poté je následoval Vitásek za nesportovní chování a Sparta hrála čtyři na tři.

Po souhře Sobotky, Horáka a Michala Řepíka neměl Kváča šanci včas zakročit a hosté se ujali vedení již 5:0. Po návratu na ledovou plochu se znovu do sebe pustil Zikmund s Vlachem, nicméně další hra čtyři na čtyři už nic nezměnila a Sparta slaví výhru, která udržuje naději.

Ohlasy trenérů

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): "Nám se nepovedl vstup do utkání. V té první třetině byla Sparta produktivní a nastřílela tři branky, což určilo ráz celého zápasu. Prakticky ho tím rozhodla. Obránce Lukáš Derner nám chyběl, důvod v play off nezveřejňujeme, ale doufáme, že bude zase brzy zpátky v sestavě."

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): "Myslím, že v dnešním zápase nám vyšel především začátek, kdy se nám podařilo dát dost šťastné góly. Tlak Liberce potom otupil náš gólman Machovský, který podal skvělý, nadstandardní výkon. Mužstvo podržel a úplně to zavřel tak, že Liberci se nepodařilo skórovat, přestože byl lepší. Myslím si, že jsme měli hodně štěstí, proto jsme ten zápas vyhráli. Netvrdil bych ale, že ten výkon byl úplně podle našich představ."