ČF4, sobota 26. 3. 2022
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Kváča – Šmíd (A), Ivan, Rosandić, Štibingr, Kolmann, Melancon, Aubrecht – Faško-Rudáš, Filippi, Klepiš – Vlach, Jelínek (C), Klapka – Dlouhý, Gríger, Zachar – Rychlovský, Šír, A. Najman.
Sparta: Machovský – Matuškin, Němeček, Polášek (A), Pavelka, Moravčík, Dvořák, Jurčina – Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – Chlapík, Vitouch, Tomášek – Thorell, Horák, Buchtele – Strnad, Stoljarov, Dvořáček.
Branky a nahrávky: 24. Klepiš (Melancon, Filippi), 33. Klapka, 51. Rosandić (Klepiš, Filippi), 60. Gríger (Rychlovský) – 27. Polášek (Sobotka), 55. Pavelka (Chlapík). Rozhodčí: Lacina, Šír – Lederer, Lučan. Vyloučení:3:4, navíc Stoljarov (SPA) 5 minut + do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 135. Střely na branku: 30:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 4:2. Nejlepší hráči utkání: Petr Kváča - Jan Buchtele. Stav série: 1:3.
Sparťané svůj první mečbol ve čtvrtfinálové sérii proti Liberci nevyužili, když prohráli ve čtvrtém utkání v sérii 2:4. Náš tým sice snížil ve třetí třetině zásluhou gólu Tomáše Pavelky, ale na vyrovnání i přes závěrečný tlak už nedosáhl. Série se tak za stavu 3:1 pro Spartu přesouvá zpátky do Prahy, kde v pondělí 28. března je na programu páté čtvrtfinálové utkání.

Sparťanskou branku hájil od úvodních minut Matěj Machovský, místo v libereckém půlkruhu zaujal zkušený Petr Kváča. Oba týmy vstoupily do čtvrtého utkání v sérii velmi opatrně a sparťané si v dalších minutách přeci jen připravili své první gólové příležitosti. Buchteleho rána z levé strany však prověřila libereckého brankáře, který kotouč pohotově vyrazil do bezpečí. Sparťanský navrátilec do sestavy byl vidět i nadále, když Thorell servíroval puk do dobré střelecké pozice před brankou. Ani v tomto případě však Buchtele nebyl úspěšný, jelikož ve vzájemném souboji s Petrem Kváčou znovu neuspěl.

Urputná bitva z obou stran pokračovala i v dalších minutách hry. Pražané měli ke konci první třetiny mírně navrch a Kváča znovu podržel svůj tým. Sobotkovu přihrávku zpoza branky si zpracoval Polášek, který nastřelil pouze brusle bránícího hráče a liberecký gólman posléze puk kontroloval svými betony. Kváča byl v závěru první třetiny v permanenci. Aktivní Buchtele našel v mezikruží připraveného Horáka, který svým střeleckým pokusem narazil pouze na připraveného libereckého brankáře. Domácí mužstvo ustálo soupeřův tlak a v poslední minutě liberečtí hráči mohli odskočit do vedení! Zacharovu přihrávku chtěl využít Dlouhý, jehož střela a následná dorážka našla pouze připraveného Machovského.

Sparťané byli na startu druhé třetiny aktivnější a veškerou snahu o vstřelení gólu zastavil brankář Kváča. Po vyražené ráně Chlapíka od modré čáry se ke kotouči dostal před brankou Tomášek, který ale svým bekhendovým pokusem našel pouze připravenou hruď domácího brankáře. Liberečtí hokejisté se posléze dostali do tlaku v útočném pásmu a Štibingerovy prudké střely od modré čáry si Machovský pohlídal. V dalších minutách zkoušel své střelecké štěstí Klapka z pravého kruhu a sparťanský brankář podržel kotouč na své hrudi.

Domácí hokejisté si udrželi svůj tlak a po necelých pěti odehraných minutách se konečně dočkali. Jakub Klepiš si zpracoval těžkou přihrávku před brankou a zkušený útočník nadvakrát posléze procedil kotouč za Machovského záda. Sparťané však nenechali na svou odpověď dlouho čekat, jelikož Sobotka vybojoval puk v rohu kluziště a následně vybídl Adama Poláška. Prudká střela obránce hostí zaplula přesně ke vzdálenější tyčce. V polovině utkání liberečtí hráči dostali k dispozici vůbec první přesilovou hru v utkání, ve které skóroval Adam Klapka. Kotouč si ještě nešťastně srazil do sítě Stoljarov. Sparťané prohrávali po čtyřiceti odehraných minutách nad svým soupeřem 1:2.

Pražané odstartovali třetí třetinu velmi aktivně a liberečtí hráči se v prvních minutách nedostávali do velkých příležitostí. Chlapík se prosmýkl kolem bránícího protihráče a sparťanský útočník následně svou přesně střelou orazítkoval vzdálenější tyčku liberecké branky. Liberečtí hokejisté kontrovali akcí kapitána Jelínka, který se protlačil přes posledního obránce Sparty a zkušený útočník následně prověřil Machovského. Sparťanský brankář raději podržel kotouč na své hrudi a přerušil divokou pasáž hry. V dalších minutách zachytil Rosandičovu nepřesnou přihrávku pohotový Řepík.

Sparťanský kapitán si vybruslil s kotoučem na hokejce do dobré střelecké pozice a následně střelou prověřil Kváčovu pozornost v liberecké brance. V dalším průběhu třetí části se domácí hokejisté dostali do velké šance v útočném pásmu a Machovský kapituloval potřetí v utkání. Klepiš naservíroval kotouč Mislavu Rosandičovi, který střelou z osy kluziště prostřelil sparťanského brankáře. Na druhém konci kluziště neproměnil obrovskou šanci na brankovišti Řepík, ale posléze se hosté už dočkali.

Chlapík vystřelil svižnou střelou z pravé strany kluziště a liberecký brankář pouze vyrazil puk před sebe a dojíždějící obránce Tomáš Pavelka z druhé vlny rychlou střelou do horní části liberecké branky snížil skóre zpět na rozdíl jediného gólu. Více gólů už však náš tým nestihl, naopak v závěrečné hře bez brankáře inkasoval počtvrté. Po přihrávce Rychlovského trefil odkrytou branku Sparty Dávid Gríger. Náš tým prohrál v Liberci 2:4 a série se přesouvá zpátky do hlavního města.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): "V utkání jsme předvedli obrovské nasazení od první až do poslední minuty. Z naší strany byla vidět velká bojovnost, udrželi jsme chladnou hlavu v důležitých momentech, ve kterých jsme potřebovali. Vstřelili jsme více gólů než soupeř. Jsem hrozně rád za to, jak mužstvo zareagovalo na minulou porážku. Brankář Kváča chytal fantasticky, jestli se dá vypíchnout některý z hráčů, byl by to asi náš brankář. Na druhou stranu tohle vítězství je zásluha celého týmu. Emoce se určitě budou stupňovat, věřím, že máme šanci vrátit sérii ještě k nám."

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Odehráli velmi urputné utkání. Věděli jsme, že Liberec bude hrát o všechno, na ledě to bylo od začátku vidět. Nebyli jsme dostatečně důrazní v prostoru před brankou. Až v závěru utkání jsme si vytvořili šance, bohužel pro nás Kváča vytáhnul fantastické zákroky, kterými zároveň dal svému týmu šanci na vítězství. Je to velký boj. V utkání jsme v podstatě neměli žádnou přesilovku, což také sehrálo svou roli. Musíme se připravit na další zápas."