LIB - SPA 4:5p - Sparta otočila duel a slaví

13., sobota 27. 10. 2018
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Will – Doherty, Šmíd (A), Hanousek, Derner, Havlín, Ševc – Valský, Redenbach, Ordoš – Lenc, Hudáček, Kvapil – Teplý, Jelínek (C), Krenželok – Špaček, Lakatoš, Zachar.
Sparta: Machovský – Delisle, Gregorc, Kalina, Blain, Dvořák, Košťálek, Pavelka – Kudrna, Vrána (C), Buchtele – Jarůšek, Sill, Říčka – Forman (A), Pech (A), Kumstát – Beran, Černoch, Smejkal.
Branky a nahrávky: 1. Redenbach (Valský), 12. Lenc (Kvapil), 13. Valský (Redenbach, Krenželok), 22. Kvapil (Hudáček, Lenc) – 15. Říčka (Kalina), 18. Dvořák (Pech, Říčka), 53. Pech (Kumstát, Forman), 57. Říčka, 62. Forman (Pavelka). Rozhodčí: Kova, Hejduk – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 119. Střely na branku: 27:32. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2, 4:5. Nejlepší hráči utkání: Radan Lenc - Robert Říčka.
Pražanům se vstup do zápasu vůbec nevydařil. Prohrávali o tři góly, nicméně do konce úvodního dějství snížili na rozdíl jediné branky. Ve druhé třetině domácí opět odskočili, jenže sparťané hokejky nesložili a ve třetí dvacetiminutovce vyrovnali na 4:4. V následujícím prodloužení dokonali obrat díky trefě Miroslava Formana, připisují si dva body za výhru 5:4 v nastavení a zůstávají na čele tabulky.

Zápas začal zostra, jelikož hned v úvodní minutě padl gól. Valský obdržel přihrávku v útočném pásmu, udržel puk na holi, obkroužil sparťanskou bránu, aby přihrál do mezikruží. Tam čekal Tyler Redenbach, jenž otevřel skóre zápasu. Vzápětí Machovský zabránil svým betonem obrovské šanci Krenželoka. S následující hostující přesilovkou se Pražané dostali více do hry a tempo se vyrovnalo.

Jenže i nadále byli Tygři na vlastní půdě nažhavení a vhod jim přišla dvojnásobná dvouminutová přesilovka. Sparťanská obrana s Machovským v zádech dlouho odolávala liberecké mašinérii, ta se však nakonec prosadila. Kvapil nalezl Radana Lence u tyče. Nejprve poslal puk do betonu, odkud se mu vrátil zpět na hůl a napodruhé kotouč namířil do horního rohu. Po skončení tradiční přesilovky pět na čtyři ještě Liberec zvýšil na 3:0. Jakub Valský si neatakován sjel z mezikruží před bránu, tam obdržel nahrávku a zakončil do poloodkryté klece.

Trenér Krupp okamžitě zvolil oddechový čas, aby uklidnil své svěřence. To se mu povedlo, protože do konce prvního dějství Sparta stáhla manko na jediný gól. Nejprve svou první trefou sezony snížil Robert Říčka. Jarůšek nejprve obral Ordoše o kotouč, přihrál Říčkovi do levého kruhu, ten si sjel před bránu a vypálil ke vzdálenější tyči. A záhy už to bylo dokonce o jednu branku. Tomáš Dvořák z levého kruhu vyslal pozdrav Willovi k bližší tyči, který očekával spíš přihrávku na najetého sparťana před bránou, a tak nechal malou mezírku u brankové konstrukce – 3:2.

Liberečtí zahájili druhou třetinu obdobně jako první. Vlétli zhurta na sparťany a vyvíjeli na ně veliký tlak. Pražané byli drženi na ledě velmi dlouho a Tygři udeřili. Marek Kvapil se ujal nahrávky zpoza brány, hbitě sjel před Machovského a nemilosrdně ho prostřelil – 4:2. Následně mohl ještě zvýšit další člen elitní formace domácích, Hudáček se představil v úniku, nicméně Machovský okrajem betonu vytěsnil puk. Na druhé straně se Černoch prodral skrz libereckou obranu, jenže Will včas přiklepl betony.

Utkání nabídlo parádní podívanou, hrálo se nahoru dolů. Zároveň se diváci mohli pokochat celou sérií gólových šancí. Jednou z nich byla souhra libereckých mladíků, Zachar nahrál Lakatošovi, který vypálil z levého kruhu, ale do střely se mu položil Forman. Vzápětí se sám ocitl v útočné akci, ale Willa z bezprostřední blízkosti nepřekonal. V závěru třetiny Sparta zatlačila domácí celek, nejaktivnější byl zejména Černoch, který poslal několik nepříjemných dorážek na libereckou svatyni.

Sparťanům se nevyvedl ani vstup do třetí části utkání, poměrně brzy usedl na trestnou lavici Buchtele, Sparta se tedy musela bránit před silnou libereckou přesilovkou. Největší šanci zvýšit vedení měl Ordoš po přihrávce Krenželoka, Machovský si však s nepříjemnou střelou poradil. Možnost početní výhody poté dostali také Pražané, a dokonce pět na tři. Hosté posílali na Willa kotouč za kotoučem, nekompromisně doráželi v předbrankovém prostoru, ale sparťanům nepřálo štěstí.

Hráčům s „S“ na prsou se ale nakonec povedlo přelstít Willa. Forman se ubránil s pukem na holi před bránícími hráči, přihrál Kumstátovi před bránu, který na kotouč dosáhl jen bruslí. Nicméně kotouč se šťastně odrazil na hůl Lukáši Pechovi, který se stihl oklepat z předešlé srážky s Kumstátem a zasunul černou pryž k tyči – 4:3.

Zanedlouho poté chtěl vrátit dvoubrankový náskok Liberci Kvapil, který se protáhl okolo Blaina a mohl zakončit do prázdné brány, nicméně kanadský obránce mu v tom na poslední chvíli zabránil. A v 57. minutě už bylo srovnáno 4:4. Lenc neúspěšně vyhodil, naopak ho o puk obral Robert Říčka, který podruhé v duelu procpal puk za Willa. V koncovce byl Černoch ještě tvrdě naražen na mantinel a předčasně odešel do kabin.

V prodloužení už měli jasné slovo Pražané, kteří přehrávali Bílé Tygry. Nejprve sice Hudáček ohrozil Machovského v přečíslení dva na jednoho, ale hostující gólman odolal. Naopak Will po dvou nastřelených tyčkách nakonec kapituloval v utkání popáté. Miroslav Forman z levého křídla namířil puk do horního růžku liberecké svatyně a dokonal sparťanský obrat. Sparta tak zvítězila 5:4 v nastavení za dva body.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): "Vstup do zápasu byl z naší strany výborný, byla tu dobrá atmosféra, měli jsme dobrý pohyb, dali jsme góly z přesilovek. Za stavu 3:0 jsme měli ještě další dvě tři tutové šance, které vychytal Machovský. Tam se zápas možná lámal, že jsme nepřidali další branky. Inkasovali jsme zcela zbytečný gól na 1:3 z pohledu Sparty a podobný byl i soupeřův třetí, kdy jsme mu odevzdali kotouč. Takže Říčka má dva góly, které dal, z našich asistencí. Myslím, že to celý zápas rozhodlo. V prodloužení přišly po naší šanci dvě tyčky hostů a rozhodující gól."

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): "Do začátku zápasu jsme nevstoupili dobře, tam jsme zaspali. Nevím, jestli kluci v hlavě už oslavovali 100 let republiky nebo na co jiného se soustředili, každopádně jsme zachrápali. Pak jsme během jednoho střídání udělali dva fauly a byli jsme ve velkých problémech. Kluci ale zachovali klid a pořád jsme věřili, že máme dost času. Stát se tohle ve třetí třetině, otáčel by se zápas těžko. My ale věříme v naši hru a sílu, takže jsme se snažili pomalu vrátit do zápasu. Srazil nás sice čtvrtý gól a bylo těžké se do toho znovu vrátit, ale gólem na 3:4 jsme se nastartovali a v závěru jsme byli šťastnější."