LIB - SPA 8:7p - Čtyřgólové náskoky nestačily

2., neděle 15. 9. 2019
Liberec - Sparta LIB - SPA
Liberec: Peters (4. Schwarz) – Šmíd (A), T. Hanousek, Derner, Knot, Havlín, Graborenko, Kolmann – Birner (A), Bulíř, L. Hudáček – Marosz, Filippi, Lenc – L. Krenželok, P. Jelínek (C), M. Zachar – J. Vlach, A. Musil, Šír.
Sparta: Machovský (45. Sedláček) – Polášek (A), Košťálek, Blain, Kalina, T. Pavelka, Ďaloga – Dvořáček, Smejkal, Dočekal – Forman, Pech (A), Kudrna – Říčka, Sukeľ, Klíma – Řepík (C), V. Růžička, Rousek.
Branky a nahrávky: 2. Filippi (Marosz), 11. Filippi (Šmíd), 34. Lenc, 37. Šír, 42. Bulíř (Birner, Šmíd), 45. Birner, 53. Birner (Bulíř), 64. Birner (Hudáček) – 2. Klíma (T. Pavelka, Ďaloga), 4. Košťálek, 4. Forman (Pech, Kudrna), 7. Řepík (V. Růžička, Košťálek), 12. Ďaloga (Řepík), 20. Říčka (Pech, Forman), 36. Pech (Kudrna, Forman). Rozhodčí: Pešina, Sýkora – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:6, navíc Graborenko (LIB) 10 minut. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 092. Střely na branku: 39:26. Průběh utkání: 1:0, 1:4, 2:4, 2:6, 3:6, 3:7, 8:7. Nejlepší hráči utkání: Tomáš Filippi - Lukáš Pech.

I ve druhém utkání nové sezony sparťané bodovali, když si odvezli z Liberce jeden bod za porážku 7:8 v prodloužení. Svěřenci Uweho Kruppa na severu Čech vedli dvakrát o čtyři branky, přesto dovolili soupeři vyrovnat. Více než sedm tisíc diváků v liberecké aréně sledovalo parádní hokejovou bitvu už od úvodních vteřin zápasu. Přestřelka nakonec dospěla až do nastavení, v němž rozhodl autor hattricku Michal Birner.

Kdo na utkání přišel později, musel litovat. Krátce po první minutě hry pálil z levého kruhu Tomáš Filippi a střelou do levého růžku otevřel skóre. Sparta odpověděla bleskově, když se za nahozeným kotoučem vydal Andrej Kudrna, parádně si vybruslil z rohu kluziště až před branku a vyrovnal. Krátký úsek bez šance narušila dělovka Jana Košťálka v úvodu čtvrté minuty, kdy se na modré čáře dostal k odraženému kotouči a jeho schovaná přízemní dělovka skončila až v brance. Když se vzápětí prosadil také Miroslav Forman, domácí brankář Justin Peters přenechal své místo Marku Schwarzovi.

Krátce nato hráli sparťané zkrácenou přesilovku pět na tři, jenže Marka Schwarze výrazně neohrozili. Svěřenci Uweho Kruppa sehráli pěknou akci až při návratu prvního z vyloučených, na jejímž konci stál u zadní tyčky nehlídaný Michal Řepík. Severočeši se dostali do hry po trestu Jiřího Smejkala, ale akce Radana Lence ani Rostislava Marosze gólem neskončily. Vteřinu před návratem svého spoluhráče byl potrestán Jan Košťálek, při jehož vyloučení pálil z pravého kruhu Tomáš Filippi a našel skulinku mezi betony Matěje Machovského.

Sparta opět rychle zareagovala, a to díky akci Marka Ďalogy, který na dva pokusy zakončil útok po levé straně. V následujících minutách si zachytal zejména Matěj Machovský, protože musel ve vlastním oslabení řešit několik nepříjemných střel. Na druhé straně pálil Robert Říčka dvakrát bez úspěchu, ale v závěru první třetiny potrestal nedůraz domácí defenzivy před její brankou a přidal šestý gól Sparty. Divoká první třetina tak skončila vysokým vedením 6:2.

Začátek druhé třetiny byl oproti té první výrazně opatrnější, přesto musel Matěj Machovský lapit několik střel domácích. Na druhé straně zatrnulo domácím, když dobře napadající Kevin Klíma vypíchl na modré čáře obránci kotouč, ale svou přihrávku už usměrnit nedokázal. Na druhé straně pálil tvrdě Ladislav Šmíd, proti kterému byl nachystaný Machovský a zasáhl pravým ramenem. Liberec pokračoval v aktivitě i nadále, jenže nebezpečná byla také Sparta. Nejprve skákal kotouč po střele Andreje Kudrny těsně u pravé tyčky, vzápětí ji orazítkoval Robert Říčka.

Sparta pokračovala v tlaku díky vyloučení Petra Kolmanna, leč pálila jen do bránících hráčů nebo mimo brankovou konstrukci. Na druhé straně přineslo rozruch vyloučení Jeremieho Blaina, když Libor Hudáček pálil dvakrát nepřesně a neujala se ani střela Tomáše Filippiho. O několik vteřin později si po pravé straně najel Michal Bulíř, na jehož lehkou střelu zareagoval v protipohybu Matěj Machovský lapačkou. Převaha domácích však pokračovala a ve skrumáži před brankou snížil Radan Lenc.

Odpověď přišla záhy, protože se na konci rychlého protiútoku prosadil Lukáš Pech. Vzápětí si Marek Schwarz poradil se střelou Davida Dvořáčka, zatímco domácí rozšířili gólový účet zápasu. Do levého kruhu si najel Jan Šír a parádní dělovkou do pravého růžku snížil na rozdíl tří branek. Okamžitě po vhazování to mohlo být se Spartou horší, ale Matěj Machovský vychytal nařízené trestné střílení v podání Libora Hudáčka. Krátce poté střílel od modré Tomáš Hanousek jen do betonu sparťanského brankáře, což byla poslední výrazná šance prostřední části.

Do posledního dějství vstoupili pravou nohou domácí, když Michal Bulíř pěknou dělovkou z hranice kruhu využil přesilovku a snížil na rozdíl dvou gólů. Bílé Tygry vstřelená branka povzbudila, ale Jaroslav Vlach pálil jen do betonu sparťanského brankáře. Více než sedm tisíc diváků jásalo nadšením po chvíli, protože Michal Birner využil zmatků ve sparťanském brankovišti, čímž dostal svůj tým na dostřel a vyhnal Matěje Machovského na střídačku.

Krátce poté mohl vrátit Spartě výraznější vedení Vladimír Růžička, jenže jeho střelu zastavil výstavní semafor Marka Schwarze. Čerstvý Jakub Sedláček v brance Sparty dlouho zasahovat nemusel, přestože byl k vidění svižný a důrazný hokej. Rozruch způsobila až neúspěšná střela Jaroslava Vlacha, po němž využil převahu Severočechů druhým gólem Michal Birner a definitivně smazal náskok Pražanů.

Vyrovnání povzbudilo domácí mužstvo i fanoušky, kteří hnali Bílé Tygry za obratem. Na své si přišla i Sparta, když Matúš Sukeľ pálil jen nad branku. Na druhé straně neuspěli pro změnu Rostislav Marosz, Michal Bulíř ani Ladislav Šmíd. Krizová situace pro Spartu přišla v samotném závěru, když dostal menší trest za vyhození puku Matúš Sukeľ. Sparta tak dohrávala třetí třetinu ve čtyřech a v oslabení šla i do prodloužení.

Třetí třetina výrazně otočila děj zápasu, tentokrát byli na koni domácí a přesilovka jim pomohla i v úvodu prodloužení. Michal Birner pálil z kruhu jen do Jakuba Sedláčka, zatímco Libor Hudáček mířil nad branku a následně do sparťanského brankáře. Na druhé straně si pro změnu provětral lapačku Marek Schwarz. V závěru třetí minuty pak ujeli Liberečtí do úniku dvou na jednoho, který zakončil přesnou střelou Michal Birner a zkompletoval čistý hattrick.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): „Musím poděkovat hráčům za to, jak k tomu přistoupili od druhé třetiny. Po špatné první periodě v hale asi nebylo moc lidí, kteří by nám věřili. Z týmu jsem ale, že pokud dostane nějakou malou šanci, tak se o to porve, což kluci ukázali. Bylo to skvělé utkání pro fanoušky, pro nás trenéry moc ne. Na konci jsme byli šťastnější.“

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): „V utkání padlo hodně gólů, diváci byli nadšení, trenéři zralí na blázinec. Víme, že Tygři mají dobrý tým, přijeli jsme do Liberce pro body. To se nám v uvozovkách povedlo, ve finále ale po takovém utkání cítíme, že jsme spíše dva body ztratili. Jak říkám, domácí mají skvělé mužstvo, které se nevzdalo, bojovalo i za nepříznivého stavu. My jsme malinko povolili a asi už jsme byli jednou nohou v autobusu, což se v Liberci bohužel nevyplácí.“