LIN - SPA 2:2 - Remíza poslala dál Linköping

OF2, úterý 11. 11. 2014
Linköping - Sparta LIN - SPA
Linköping: Rautio – A. Karlsson, Dahlström, Junland "A", Rahimi, Johansson "C", Matheson, Hansson – S. Karlsson "A", McDonell, Andersson – Salmonsson, Almtorp, Sundh – Taffe, Micflikier, Little – Tornqvist, M. Karlsson. Trenér: Roger Melin.
Sparta: Novotný – Ďaloga, Mikuš, Polášek, Piskáček, Švrček, Barinka, Hrbas, Pilař "A" – Kumstát, Pech, Rolinek "C"- Přibyl, Hlinka "A", Buchtele – Klimek, Cingel, Sabolič – Réway, Bahenský, Chlapík. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 48. Junland (Johansson), 60. Micflikier (Taffe) – 2. Hlinka (Přibyl, Buchtele), 52. Piskáček (Réway). Rozhodčí: Kaukokari (FIN), Rantala (FIN) – Dahmen (SWE), Malmqvist (SWE). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2437. Střely na branku: 20:16. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2. Nejlepší hráči utkání: Rahimi - Hlinka.
Sparťanská cesta Champions Hockey League končí v osmifinále, ve kterém jediný český zástupce ve vyřazovacích bojích nestačil na švédský Linköping. Jednogólové manko, které si přivezli ze svého ledu, sice sparťané smazali zásluhou Jaroslava Hlinky už po necelé minutě a půl, ale domácí dokázali ve třetí třetině srovnat díky přesilovkové trefě Jonase Junlanda. Do vedení sice znovu poslal Spartu obránce Jan Piskáček, ale Jacob Micflikier pouhé dvě vteřiny před koncem třetí třetiny rozhodl o postupu Linköpingu.

Do osmifinálové odvety vstupovali sparťané s jednogólovým mankem, které ale na ledě soupeře bleskově smazali. Už za necelou minutu a půl se totiž po souhře s Buchtelem a Přibylem prosadil z pravého kruhu z první střílející Jaroslav Hlinka, který v Linköpingu čtyři sezony působil, a místní prostředí tak velmi dobře zná. Pražané následně v poklidu ubránili první přesilovou hru domácích, kterým nedovolili žádný delší pobyt ve svém obranném pásmu.

Po první desetiminutovce, která patřila sparťanům, se začínali dostávat ke slovu také hráči Linköpingu. Sundh se dobře protáhl před branku a Piskáčkovi nezbylo, než švédského útočníka podrazit. Ani ve druhé početní výhodě se ale Švédové nedostali do žádného souvislejšího tlaku. Při hře v pěti se do něj naopak často dostávali Holešovičtí, kteří mohli tři minuty před první přestávkou zvýraznit svůj náskok. Nejproduktivnější sparťan Pech ale sám před gólmanem Rautiem neuspěl.

Do druhé třetiny už domácí vstoupili výrazně lépe a Novotný si nemohl stěžovat na nedostatek práce. Sparťané ale úvodní tlak soupeře ustáli a po několika minutách se hra vyrovnala. Ovšem jen do další přesilové hry Linköpingu, kterou vybojoval Hlinkou faulovaný McDonell. Nejproduktivnější hráč domácích, Američan Taffe, se v ní ocitl úplně sám před Novotným, ale sparťanského gólmana tečí překonat nedokázal. O chvíli později měl další velkou šanci McDonell, ani on neuspěl. Sparťané si proto oddechli, že přesilovka domácích skončila předčasně díky faulu Anderssona.

2
Tolik vteřin scházelo sparťanům k udržení postupové naděje

Svoji zkrácenou první početní výhodu v zápase sice následně strávili v útočném pásmu, ale bez gólového efektu. V závěru prostředního dějství tlak domácích sílil a sparťané měli velké štěstí, protože Salmonsson v tutové šanci přestřelil. Hned z následného protiútoku vznikla velká mela před Rautiem, po které šel raději rozhodčí konzultovat, jestli puk náhodou nepřešel brankovou čáru. Po poradě s videorozhodčím ale rozpažil. V posledních dvou minutách před druhou přestávkou ještě zahrozili sparťané díky akcím Pecha s Kumstátem a Hlinky s Buchtelem.

Díky faulu Rahimiho na Cingela vstupovali sparťané do třetí části v početní výhodě. Do první šance se však ve vlastním oslabení prodral Salmonsson. Už ve hře v pěti na obou stranách předvedl ukázkový důraz na brankovišti Cingel, který se dlouho pokoušel procpat puk skrz Rautia. To se mu nakonec povedlo, ale kotouč vyjel mezi gólmanovými betony a zamířil podél brankové čáry pryč. Srovnání, které je v tu chvíli posouvalo do čtvrtfinále, se domácí dočkali ve 48. minutě, a to v přesilové hře. Rána obránce Jonase Junlanda prošla kvůli dobrému clonění mezi Novotného betony.

Sparťané se však nevzdali a po obdrženém gólu se tlačili do soupeřovy branky, což se jim vyplatilo v 52. minutě. Réwayův pokus se odrazil k Janu Piskáčkovi, který střelou z otočky z mezikruží poslal svůj tým opět do vedení. Vzápětí se ale Pražané museli opět bránit jen ve čtyřech a a Linköping se dostal do několika velkých šancí, při kterých stálo při Novotném i velké štěstí. V poslední minutě ujížděl sám na Rautia Sabolič, ale svůj únik neproměnil a na druhé straně přišel pouhé dvě sekundy před sirénou trest v podobě vyrovnávací branky Jacoba Micflickiera, která poslala v celkovém součtu skóre do čtvrtfinále Linköping.