9. 12. 2023 | Matyáš Smola

LSP - LEG 3:5 - Výborný Návrat legend!

NÁVRAT LEGEND, sobota 9. 12. 2023, Sportovní hala Fortuna
Legendy HC Sparta Praha - Výběr Československa LSP - LEG
Legendy HC Sparta Praha: Přikryl (21. Duba, 41. Neuvirth) – Černošek, L. Gudas, Hajdušek, Hanzlík, J. Nedvěd, Pilař, Ptáček, Vykoukal, L. Procházka – Broš, J. Hlinka, Hosták, Hrdina, Chabada, Kratěna, Martinec, Netík, Přibyl, Sivek, Ton, Volek, D. Výborný, Zelenka, Žemlička.
Výběr Československa: Rolinek (21. Salfický, 41. Pavelec) – Čáslava, Holaň, Jurčina, Klesla, Mojžíš, F. Musil, O. Němec, F. Novák, Sekera, Majeský – Bednář, Čajánek, Hanzal, Irgl, Jágr, Koreis, Kotalík, E. Musil, V. Nedorost, J. Novotný, Průcha, Ťoupal, Válek, Vlasák, R. Vrbata.
Branky a nahrávky: 20. Netík (Hlinka), 25. Kratěna (Sivek), 29. Hlaváč (Výborný) – 14. Ťoupal (Musil), 15. Kotalík (Bednář, Novotný), 21. Kotalík (Bednář), 29. Vrbata (Novotný), 40. Průcha (Mojžíš). Rozhodčí: Horáček, Šťovíček - Lhotský, Svoboda. Diváci: 9120. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 2:3, 2:4, 3:4, 3:5.
Skvělý návrat legend, sparťani! Více než devět tisíc skvělých diváků si užilo parádní bitvu, ve které československý výběr vedl po první části o dva góly. Náš tým sice druhou část vyhrál trefami Tomáše Netíka, Ondřeje Kratěny a Jana Hlaváče, jenže góly stříleli i hosté. I díky zásahům Radka Ťoupala, Petra Průchy, Radima Vrbaty a dvougólového Aleše Kotalíka nakonec dvougólový náskok udrželi a ve fantastické atmosféře zvítězili 5:3.

Komentář

Návratu legend předcházela autogramiáda většiny sparťanských šampionů všech šesti novodobých mistrovských kádrů. Už od začátku byla v aréně cítit správná atmosféra, kterou prohloubil slavnostní nástup obou mužstev s největšími hvězdami. Atraktivní a energický začátek nabídl šance na obou stranách, leč bez úspěšného zakončení.

První samostatný únik si přichystal Jaroslav Hlinka, který se pokusil zakončit do pravého horního rohu, ale v netradiční pozici hrající brankář Tomáš Rolinek zasáhl betonem. Vzápětí vypadala nadějně i střela Michala Broše, jenž z pravého kruhu pálil jen do lapačky, zatímco Tomáš Mojžíš na druhé straně pálil z přečíslení tří na dva jen mezi pohotové Přikrylovy betony.

Neproměněné šance Sparty soupeř neproměnil. Jeden z nejzkušenějších hráčů Radek Ťoupal svým nahozením od mantinelu zaskočit Petra Přikryla. Když se zdálo, že sparťané půjdou do kabiny jen s gólovým mankem, v prostoru před brankou se prosadil důrazný Aleš Kotalík a zvýšil vedení.


Na první gólovou euforii si musela plná Sportovní hala počkat až do prostředního dějství. Jaroslav Hlinka našel skvělou přihrávkou z pravého kruhu Tomáše Netíka, který se trefil přesně pod Salfického podpaží. Odpověď však na sebe nenechala dlouho čekat, když Aleš Kotalík na pravé tyči dorazil chytrou přihrávku Jaroslava Bednáře.

Krátce poté se do úniku dostal Petr Průcha, ale Tomáš Duba vyrazila jeho střelu z nápřahu nad branku. Velmi podobně si vedl Jiří Zelenka, jenž pálil pro změnu do Salfického lapačky. Sportovka vybouchla nadšením podruhé, a to po úspěšné dorážce Ondřeje Kratěny. Spartu mohl srazit opět faulovaný Zbyněk Irgl, ale při svém nájezdu na Tomáše Dubu v mistrovské helmě s Kryserkou z Doby ledové neuspěl.

Československý výběr pak opět odskočil, když Radim Vrbata prokázal své zkušenosti z NHL i národního týmu a dokázal vymíchat Tomáše Dubu. Na druhé straně se sparťané vrátili do zápasu po parádním ťukec lajny Petra Tona, Jaroslava Hlinky a Jana Hlaváče, po které pálil poslední jmenovaný z hranice kruhu do horní části branky a vrátil svůj tým na dostřel!


Na začátku třetí části mohl vyrovnat David Výborný, který nabral rychlost a zkusil zaskočit Ondřeje Pavelce objetím branky, jenže nedokázal svou akci dotáhnout. Na druhé straně se dostal do úniku Tomáš Vlasák, jehož pokus zaplul do lapačky Michala Neuvirtha. Bývalý gólman Washingtonu, Philadelphie či Buffala si svou mrštnou rukou poradil také s únikem Radima Vrbaty.

Sparta nechtěla dát kůži lacino a prohrát. Karel Pilař krásně našel na levém kruhu Petra Tona, ale ten pálil jen do boční sítě. Československý celek pak zareagoval gólem, jelikož Petr Průcha nachytal sparťanského gólmana střelou mezi betony. Snížit mohl pro změnu Petr Ton, který po faulu dostal možnost trestného střílení, ale na své slavné nájezdy vzpomenout nedal. Jeho pokus totiž lapila pohotová lapačka Ondřeje Pavelce.

Náš tým legend se tlačil za vyrovnáním, jenže puky létaly převážně mimo branku. Střelu Karla Pilaře srazil bránící hráč do ochranné sítě, načež Davida Výborného vychytal Ondřej Pavelec. Dramatické utkání, které postupem minut přidalo na obrátkách a probudilo ve všech bývalých hráčích soutěživého ducha, nakonec skončilo vítězstvím Československa v poměru 5:3. Zásadní však byla skvělá atmosféra a zasloužený potlesk zaplněných tribun.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Buchtele: Ve Spartě jsem si vytvořil domov

Konečný: Šance ve Spartě jsem si vždycky vážil

Vstupenky na MS jsou stále k dispozici

Daníček před MS: Porveme se o medaili!