19. 2. 2017 | Martin Voltr, Petr Pavlík

MHK - SPA 10:2 - Mladší dorost dostal desítku

II/16, neděle 19. 2. 2017
Mountfield HK - Sparta MHK - SPA
Mountfield HK: Vacek – Řehák, Junek, Janoušek, Perička, Heligr, Bieniek – Šedivý, Hynek, Soukup, Nedomlel, Síla, Jušta, Záliš, Janda, Morong (C). Trenér: Petr Luštinec.
Sparta: Černý (41. Krbeček) – Bureš (C), Haš, Bláha, Adam, Zemchenkov, Kumpošt – Prymula, Pšenička, Klimo, Rubeš, Slavíček, Obadal, Vitouch, Najman, Mácha, Guryevskiy, Kuracina. Trenér: Jaroslav Nedvěd.
Branky a nahrávky: 6. Síla (Bieniek), 18. Bieniek (Morong), 19. Morong (Bieniek), 28. Perička (Záliš, Morong), 33. Síla TS, 41. Záliš (Janoušek), 47. Soukup (Jušta), 47. Nedomlel, 56. Morong (Síla), 57. Síla - 7. Pšenička (Prymula, Bláha), 49. Vitouch (Slavíček, Pšenička). Rozhodčí: Veinfurter - Huryta, Laczko. Vyloučení: 2:7. Využití: 1:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 99. Střely na branku: 34:33. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 8:1, 8:2, 10:2.
Další hořká pilulka pro mladší dorostence pražské Sparty. Po vysoké porážce v Českých Budějovicích zajížděli Pražané na půdu královéhradeckého Mountfieldu, kde se jako jediní za hosty prosadili Ondřej Pšenička a David Vitouch. Domácí hokejisté svému soupeři nadělovali branky jako na běžícím pásu a dokráčeli k jasné výhře, zatímco sparťané okusili podruhé za sebou hořkost porážky.

Komentář

Že nedělní partie nikoho z fanoušků nebude nudit, to bylo jasné už od začátku. Ovšem čtvrtá minuta přinesla hodně nešťastnou událost, když Šimon Junek narazil na mantinel Jana Bureše a sparťanský kapitán putoval na nosítkách do nemocnice. Hradecký zadák dostal trest ve hře, ale vzápětí faulovali i hosté. Ve hře čtyři na čtyři si domácí vypracovali první gólovou situaci, kterou Vojtěch Síla zakončil přesnou střelou už v oslabení.

Sparta však v dohrávané přesilovce bleskově odpověděla, za minutu a sekundu našel Prymula Ondřeje Pšeničku, a ten zamířil přesně do druhého růžku – 1:1. První třetina nabídla oboustranně hodně aktivní hokej. Pšenička hned poté nevyužil samostatný únik, Sparta byla nebezpečná, jak se na lídra extraligy sluší. Jenže svůj výkon přetavila ještě do pauzy ve dva góly naopak elitní hradecká formace. Szymon Bieniek nejdřív parádní bombou využil přesilovku pět na tři a pak v přečíslení vyzval Matěje Moronga, který zvýšil už na 3:1.

Právě tahle dvojice slepených branek byla pro celý průběh zápasu zásadní. Mountfield ve druhé třetině přepnul na zcela zodpovědný výkon, favorita nepustil do žádného tlaku a naopak sám číhal na dobré šance. Ve 28. minutě zvýšil na rozdíl tří gólů, když po buly tvrdě vypálil od modré čáry Tomáš Perička a puk se zastavil až v síti – 4:1. O minutu později navíc Jušta trefil tyč.

Sparťanům nepomáhala ani vyloučení, po polovině zápasu pykal Najman a Vojtěch Síla si za zády obrany počkal na svou šanci. V úniku byl faulován, dostal tak možnost reparátu a trestné střílení suverénně proměnil zpětnou střelou na první tyč – 5:1. Z dalšího brejku pak neuspěl Soukup, zato asi jediný velký závar hostů přišel v jejich první klasické početní výhodě před odchodem do kabin.

Sparťané už v minulém zápase schytali debakl 0:6 v Českých Budějovicích, tentokrát chtěli výsledek přinejmenším zmírnit. Jenže třetí třetina měla přesně opačný účinek. Už po deseti sekundách totiž Vojtěch Záliš vyhnal Michala Černého z branky a poprvé v mladším dorostu do ní nastoupil osmák Jakub Krbeček – 6:1. Domácí pak trochu zvolnili a Denis Vacek musel odrazit několik ataků Davida Vitoucha. Jenže to byla ve výkonu Hradce spíš jen krátká pauza, než zase naplno zabral. Krbečka prostřelil hned z první vážnější situace v přečíslení Martin Soukup a rovněž ve 47. minutě přidal osmý gól Martin Nedomlel.

Pak se přece jenom radovala i Sparta, když David Vitouch v přečíslení dokončil práci Josefa Slavíčka – 8:2. Závěrečná pětiminutovka ale patřila zase dvojici nejlepších hradeckých útočníků, kteří shodně ujeli všem sparťanům. Jak Matěj Morong, tak Vojtěch Síla byli faulováni, ovšem na trestné střílení ani v jednom případě nedošlo, neboť puk dostali až do sítě. Vojtěch Síla tři minuty před koncem skóroval znovu ve vlastním oslabení, navrch uzavřel hattrick, a Sparta tak odjížděla z ledu jako poražena, když padla vysokým poměrem 2:10.

Ohlasy trenérů

Petr Luštinec (Mountfield HK): "Když porazíme Spartu takovým rozdílem, klukům určitě patři pochvala. K zápasu jsme přistoupili zodpovědně, kluci plnili to, co si v kabině řekli. Nemůžeme ale mluvit v nějakých superlativech, musíme být nohama pevně na zemi. Důležité bude, jestli ten výkon zopakujeme v příštích zápasech. Můžeme se od toho odpíchnout do dalších bojů a do play off, snad se nám to povede."

Jiří Katz (HC Sparta Praha): "Strašně špatně se mi k tomu hledají slova. Chceme se omluvit celé organizaci Sparty, protože to, co jsme v Hradci předvedli, bylo tristní. Je to strašná ostuda. Teď je potřeba, abychom se nad sebou všichni zamysleli, znovu pozvedli prapor a dělali ty věci, které nás zdobily na začátku sezony. Poslední dva zápasy se nám vůbec nepovedly. Jedna věc je porážka, může se prohrát, ale musí se bojovat. Klukům jsme to důrazně řekli. Doufám, že mají všech pět pohromadě, poučí se z toho a nepředvedou další blamáž."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Vitouch: O místo v áčku budu bojovat

Hořava: Mladíkům chceme dát šanci

Statistiky ve Spartě: kdo útočí na milníky?

Informace o vstupenkách na hokejový pohár