MHK - SPA 2:3 - Sparťané otočili s Hradcem

7., neděle 24. 9. 2017
Mountfield HK - Sparta MHK - SPA
Mountfield HK: Sedláček – Cibulskis, Gregorc, Pavlík, Graňák, Pláněk, Vydarený, Rosandić – Bednář (C), Džerinš, Červený – Jarůšek, Koukal (A), Zigo – Köhler (A), Kukumberg, Vopelka – J. Dvořák, Cingel, Šimánek. Trenér: Václav Sýkora.
Sparta: Aittokallio – Pavelka, T. Dvořák, Nedomlel, Zámorský, Mikuš, Kalina – Říčka, Reichenberg, Forman – Hlinka (C), Vrána (A), Klimek – Kumstát (A), Pech, Smejkal – Uher, Černoch, Kudrna. Trenéři: Jiří Kalous a Jaroslav Nedvěd.
Branky a nahrávky: 15. Kukumberg (Bednář, Červený), 33. Vopelka (Kukumberg, Jarůšek) – 11. Říčka, 40. Zámorský (Hlinka), 51. Černoch (Uher, Kudrna). Rozhodčí: Hribik, Kika – Kajínek, Kis. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 724. Střely na branku: 33:29. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3. Nejlepší hráči utkání: Lukáš Vopelka - Jiří Černoch.
Sparťané po týdenní pauze zajížděli na led královéhradeckého Mountfieldu, kde šli první do vedení zásluhou Roberta Říčky. Domácí dokázali otočit průběh utkání dvěma góly, ale to samé následně předvedla Sparta. Nejprve se v přesilovce prosadil Petr Zámorský, ve třetí třetině pak vystřelil výhru Jiří Černoch. Kapitán Jaroslav Hlinka si připsal asistenci na Zámorského gól, a dosáhl tak na jubilejní 700. kanadský bod v dresu Sparty.

První pozdravy si oba týmy vyměnily brzy. Aittokallio vyrazil pokus Pavlíka, Sedláček si poradil se střelou Kumstáta. Nejvyšší muž sparťanské sestavy byl i u první velké šance zápasu. Smejkal posílal střílenou nahrávku k levé tyči odkryté hradecké branky, kde ale Kumstát promáchl. Mountfield byl nebezpečný zejména ve svých přesilovkách. V té první zatlačil sparťanskou čtveřici, která se i s dávkou štěstí ubránila.

Krátce po svém návratu z trestné lavice odčinil Robert Říčka svůj prohřešek a otevřel skóre po kiksu Kukumberga. Ten rozehrával od vlastní branky a namazal puk přímo na hokejku sparťanského útočníka, který si popojel na vrchol kruhu a pálil pod víko. Pak ale přišla další početní výhoda domácích a opět velký tlak. Ten přerušilo vyloučení Cibulskise. V závěru zkrácené přesilovky Sparty přetáhl Dzerins Pavelku hokejkou přes záda, ale bek Sparty oplácel a na trestnou putovali oba.

Další gól padl až ve hře v pěti na obou stranách, a to do branky Sparty. Bednář našel od tyčky přesnou nabídkou Romana Kukumberga, který střílel z první a přesně. Další chybu v rozehrávce Mountfieldu v závěru první třetiny mohl potrestat Pech, ale přestřelil.

Úvod druhého dějství nabídl rychlý hokej od branky k brance, ale žádnou velkou šanci. Hezký moment přichytal přihlížejícím sparťanským příznivcům Reichenberg, který překazil soupeři jeho přečíslení, odebral mu puk a založil rychlý protiútok, který neúspěšně zakončoval Forman. Naopak těžké chvíle zažívali sparťané při dalším oslabením, ale i tentokrát náporu královéhradecké přesilovkové formace odolali.

Následně měli sami přesilovou hru, ale odehráli ji špatně. Soupeř Spartu k ničemu nepustil a málem skóroval v oslabení, když se před Aittokallia prosmýkl Šimánek, ale finský gólman ho vychytal. O chvíli později však už podruhé kapituloval, když Lukáš Vopelka napodruhé dostal kotouč do sítě. Poté ovšem Aittokallio skvěle zasáhl proti Bednářovi, když se stihl bleskově přesunout, i proti Červenému, kterého neubránil Dvořák.

Sparťané tahali 17 minut za kratší konec, ale závěrečné tři minuty druhé třetiny patřily jim. Vytvořili si slušný tlak, vynutili si faul Vydareného a srovnali skóre po přesné dělovce Petra Zámorského. Tomu na gól nahrával kapitán Hlinka, který tak dosáhl na 700. kanadský bod v dresu Sparty.

Do třetí dvacetiminutovky tedy týmy vstoupily opět za rovnovážného stavu. A na další gól se čekalo až do 51. minuty, kdy poslal Spartu podruhé v zápase do vedení Jiří Černoch. Ten převzal kotouč od Uhera, položil si gólmana Sedláčka a mazácky poslal puk za jeho tělem do branky. Stále ještě zdaleka nebylo nic rozhodnuto. Mountfield měl možnost odpovědět v přesilové hře, ale tentokrát si bránící se sparťané vedli skvěle a soupeře k ničemu nepustili. Po skončení oslabení navíc ujeli ve dvou na jednoho Hlinka s Formanem.

Následně hráli v početní výhodě pro změnu sparťané a Hlinka mohl k jubilejní asistenci přidat ještě gól, když nadvakrát tlačil puk do Sedláčkova betonu. Šanci definitivně rozhodnout o zisku tří bodů čtvrtým gólem tedy sparťané nevyužili a v poslední minutě se ještě řádně zapotili. Soupeř je totiž při hře bez brankáře zamkl u Aittokallia, ale puk už za jeho záda neprotlačil. Dramatický duel tak skončil těsnou výhrou Sparty.

Václav Sýkora (Hradec Králové): "Sparta šla cílevědoměji za vítězstvím, byla dynamičtější a lepší na puku. Vybojovala na nás spoustu puků. Ale největším problémem bylo, že jsme udělali hrubé chyby, po kterých padly všechny góly soupeře. Asi nejdůležitější branka byla, když Sparta vyrovnala na 2:2. Udělali jsme chybu při její přesilovce deset vteřin před koncem druhé třetiny. Celkově si ale myslím, že si Sparta vítězství zasloužila."

Jaroslav Nedvěd (Sparta): "Od minulé neděle jsme měli týden, abychom si řekli, co chceme zlepšit. Měli jsme čas pracovat na věcech, které chceme změnit. Do Hradce jsme přijeli s jasným cílem bodovat, což se nám podařilo. Chci poděkovat všem klukům za obrovské nasazení a perfektní výkon, co se týče aktivity, nasazení a osobní statečnosti v závěru. Porvali se o to jako jeden muž, byl to super výkon."