MHK - SPA 4:2 - Vítězná série v Hradci končí

44., neděle 7. 2. 2016
Mountfield HK - Sparta MHK - SPA
Mountfield HK: Kacetl – Pláněk, Plášil, K. Pilař, Čáp, Dietz, Vašíček, Havránek, Hronek – Bednář (C), Kukumberg, Dej – Červený, Ihnačák, Courchaine – J. Kudrna, Mertl, Šimánek – Köhler, Knotek, Bulík. Trenér: Vladimír Kýhos.
Sparta: Taylor – Eminger, Piskáček, Čajkovský, Švrček, Hrbas, Mikuš, Kalina – Netík, Přibyl, Buchtele – Hamilton, Klimek, Sabolič – Forman, Hlinka (C), Kumstát – A. Kudrna, Pech, Dragoun. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 17. J. Kudrna (Šimánek), 26. Šimánek (Courchaine, Mertl), 33. Mertl (J. Kudrna), 60. Dietz (Vašíček) – 37. Hamilton, 59. Buchtele (Hlinka). Rozhodčí: Šindler, Pavlovič – Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 5:9, navíc Mertl (MHK) 5 min. + OT do konce utkání - Sabolič (SPA) OT 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6548. Střely na branku: 24:31. Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:2. Nejlepší hráči zápasu: Šimánek - Hamilton.
Sparťanská vítězná série se zastavila na čísle devět. Na ledě Východočechů tahali Pražané celý zápas za kratší konec, minutu a půl před koncem jim ještě vykřesal naději trefou v power play Jan Buchtele, ale v závěru pak pojistil výhru Hradce Králové do prázdné branky Stanislav Dietz. Svěřenci kouče Jandače tak na Mountfield nestačili až ve čtvrtém vzájemném měření sil.

První pětiminutovka duelu, jenž se nesl ve znamení vzpomínek na devadesátá léta, nabídla relativně ostrý vstup obou celků do utkání. Brzy po zahájení se dopředu vydal Klimek, který vyslal pas na Hamiltona, jenž zakončil nejprve do betonu a posléze do lapačky Kacetla.

Hradec kontroval vzápětí, když nahození Pilaře od modré čáry skončilo na tyčce Taylorovy branky. V závěru první třetiny Hradec využil svou první přesilovku. Šimánek naznačil střelu, jenže kotouč vyslal na druhý kruh. Tam už čekal Jaroslav Kudrna, který projektilem vyslaným do horní části branky překonal obránce i ležícího gólmana – 1:0.

Sparta v úvodu druhé třetiny nevyužila řadu šancí a Hradec trestal. Courchaine vybídl přihrávkou napříč útočným pásmem Jiřího Šimánka, který z první překonal přesunujícího se gólmana Sparty – 2:0. O sedm minut později to bylo dokonce už 3:0! V podobné situaci vyslal Kudrna kotouč na hůl Tomáše Mertla, jenž jej uklidil do prakticky stejného místa jako Šimánek.

Tříbrankový náskok ale Hradci nevydržel dlouho. Sparta totiž ubránila oslabení a ihned po konci početní nevýhody se dopředu rozjel Curtis Hamilton, který propálil do té doby bezchybného Kacetla. Následoval faul Tomáše Mertla, za který dostal domácí útočník trest dokonce utkání. Kvůli následné potyčce rozhodčí udělili několik dalších trestných minut na obou stranách a na Hradec po jejich součtu čekalo tříminutové oslabení.

To začalo až ve třetí části a domácí jej nakonec přečkali bez větších obtíží. Pražané mohli pochvíli snížit na 2:3. Kacetl už byl překonán, skvěle jej ale zastoupili Pilař s Vašíčkem, kteří zabránili jistému gólu. Tlak sparťanů gradoval při pokusu Netíka, který pálil do prázdné brány a v duchu se už jistě radoval z gólu. Kacetl ale skvěle zasáhl lapačkou.

Sparta přeci jen snížila na 2:3. Stalo se tak, když byl Taylor odvolán z brány.Jan Buchtele propálil gólmana Lvů z vrcholu kruhů. Jakékoliv drama ale v čase 59:36 definitivně odmítl Stanislav Dietz, jehož nahození z vlastního obranného pásma skončilo v prázdné bráně.

Vladimír Kýhos (Mountfield HK): Vstoupili jsme do zápasu tak, jak jsme skončili s Libercem. Na našem výkonu je vidět, že forma mužstva stoupá a všichni už vědí, co mají hrát. První dvě třetiny jsme hráli výborně, Sparta mi připadala zakřiknutá. Ve třetí třetině se ale projevila její síla, silový hokej, se kterým jsme měli problémy. Rozhodující podle mě bylo, jak Ondra Kacetl chytl velkou šanci (Netíkovi) deset minut před koncem. Gól potom už přišel pozdě. Musím všechny kluky pochválit, protože jsme to odšlapali. Jsme rádi, že se nám podařilo porazit mužstva ze špičky.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Do zápasu jsme vstoupili celkem špatně. První dvě třetiny jsme byli horším týmem, špatně jsme bruslili. Nepodařilo se nám obsazovat hlavně prostor před naší bránou, a z toho rezultovaly góly domácích. Naproti tomu ve třetí třetině jsme přidali a byli lepší, měli jsme i vyložené šance, které jsme neproměnili. Gól přišel pozdě a domácím samozřejmě gratulujeme.