OF 3, středa 20. 3. 2019
Mountfield HK - Sparta MHK - SPA
Mountfield HK: Tichý – Táborský, Boukal, Havlíček (C), Řehák, Pelda (A), Jerman, Pinkas – Giesl, Gaspar (A), Budina, Pajer, Jirků, Beneš, Novotný, Slafkovský, Brožek, Marha.
Sparta: Krbeček – Tomov, Brůna, Ludvík, Ducháč (A), Menzel, Adamec (C), Horáček – Broš, Bareš, Mácha, Krupička, Straka, David, Červenka, Kalný, Němec, Theimer, Vitouch.
Branky a nahrávky: 23. Pinkas (Pajer, Pelda), 47. Pelda (Slafkovský, Marha), 49. Pajer (Pelda), rozh. náj. Budina – 18. Kalný (Bareš, Straka), 34. Broš, 35. Krupička (Broš). Rozhodčí: Kopeček – Bohuněk, Zídek. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:2. Diváci: 250. Střely na branku: 44:31. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 4:3.
Sparťané sice vstoupili do čtvrtfinálové série s favorizovaným Hradcem famózní výhrou v Holešovicích, následně ale nedokázali uspět ani v jednom utkání pod Bílou věží a po středeční těsné porážce jim končí sezóna. Závěr je to pořádně hořký – Pražané totiž na ledě Mountfieldu hned dvakrát vedli, jednou dokonce o dvě branky, jenže domácím se nakonec povedlo srovnat a v nájezdech urvat vítězství. Posledními úspěšnými střelci dorostu v letošním ročníku byli Lukáš Kalný, Josef Broš a Jan Krupička.

Na rozdíl od druhého čtvrtfinále byli tentokrát hokejisté na góly skoupější. Žádný rychlý vstup do zápasu se totiž nekonal a bezbrankový stav svítil na kostce dlouhých sedmnáct minut. Příčinou byl zřejmě fakt, že obě mužstva si uvědomovala důležitost mače a nechtěla udělat chybu v obraně, a tak se spíše vyčkávalo na ojedinělé příležitosti.

První polovina třetiny přinesla tři přesilové hry, ani Hradec, ani Sparta ale s výhodou jednoho muže v poli navíc nenaložily podle představ. Dobrou šanci si na konto připsal Juraj Slafkovský, který z mezikruží pálil z druhé vlny, proti projektilu ale švihla Krbečkova lapačka. Když už to pomalu vypadalo, že do kabin se půjde za vyrovnaného stavu, přišel na řadu rychlý sparťanský protiútok. V něm našel Albert Bareš volného Lukáše Kalného, jenž zakončil do odkrytého prostoru u levé tyče – 0:1.

Jestliže úvodní část příliš zajímavého nepřinesla, ta prostřední už se mohla pochlubit větší napínavostí. Hned zkraje se Hradečtí ocitli v početní výhodě, kterou dokázali přetavit ve srovnání. Lukáš Pajer vyslal svou typickou přesilovkovou ránu od modré čáry a Matěj Pinkas na hraně brankoviště usměrnil kotouč do sítě – 1:1. Vstřelená branka vlila Východočechům novou krev do žil, jenže druhou trefu přidat nedokázali.

Naopak na druhé straně se Spartě zadařilo výtečně. Během minuty a půl se totiž trefila hned dvakrát a rázem vedla o dva góly. Nejprve využili Pražané riskantního hradeckého pohrávání si s pukem před vlastní bránou, Josef Broš do kotouče plácl a černá pryž se od domácího beka odrazila mezi brankářovy betony. Také při další brance si sparťané vybrali kousek štěstí, protože střelu Jana Krupičky gólman zbrzdil, i tak ale touš přepadl přes jeho výstroj a skutálel se za čáru – 1:3.

Pražané šli do poslední periody s cílem ubránit náskok, naopak Východočeši s odhodláním, že skóre dorovnají. Velmi blízko kontaktnímu gólu byl Matěj Giesl, jenž se ocitl před Jakubem Krbečkem úplně sám, zblízka ale zakončil jen do brankářovy výstroje. Od jeho šance ale neuplynuly ani dvě minuty a Hradec se přeci jen radoval. A rovnou dvakrát v krátkém časovém sledu!

Ve skrumáži kolem sparťanské svatyně se u pravé tyče nejlépe zorientoval Marek Pelda, který doklepl puk za brankovou lajnu. Hned nato si Lvi zahráli přesilovku a po třiceti vteřinách s ní naložili nejlépe, jak mohli. Lukáš Pajer napřáhl na vrcholu pravého kruhu a trefil prostor mezi lapačkou a betonem – 3:3. Za vyrovnaného stavu to byla až do šedesáté minuty především hra nervů, ani jedno z mužstev jí ale nepodlehlo.

V desetiminutovém nastavení byli blízko branky hráči na obou stranách. Matěj Pinkas ale trefil jen náruč Krbečka, Adamcova nabídka před prázdnou bránu zůstala nevyužita. A tak bylo jasné, že o postupujícím týmu rozhodnou samostatné nájezdy. Od třetí série vedla Sparta o jednu branku a Juraj Slafkovský měl poslední možnost, jak Hradec udržet ve hře, což se mu s chladnou hlavou povedlo. Hned v další sérii si puk podruhé vzal Matyáš Budina a stejně jako poprvé, také tentokrát proměnil! Následující pražský nájezd vychytal Jakub Tichý a bylo jasno. Východočeši po těsné výhře 4:3 postoupili do semifinále a utkají se s Plzní!

Petr Luštinec (Mountfield HK): "Klukům bych chtěl za celou sérii hlavně poděkovat. Také bych chtěl poděkovat Spartě, která nám byla po celou dobu výborným soupeřem. Sérii jsme začali na ledě týmu, který byl hůře postavený, ale utkání jsme nezvládli a padli v prodloužení. Odjížděli jsme domů s porážkou a měli jsme nůž na krku. První domácí zápas jsme zvládli, i když v závěru jsme dali dva góly do prázdné brány. Třetí a rozhodující utkání už jsme byli klidnější, ale museli jsme kluky držet, aby hru zvládli. První dvě třetiny se nám příliš nepovedly a soupeř odskočil o dva góly, klukům ale děkuji za třetí třetinu, která byla suprová. Nájezdy jsme nám povedly, slavíme postup a jsme za to moc rádi."

Pavel Šrek (HC Sparta Praha): "Dnešní utkání navázalo na včerejší dvě třetiny. Celý zápas byl odehrán ve skvělé atmosféře, rychlosti a tempu, a i když jsme prohráli, náš tým musím absolutně pochválit ve všech směrech. Bylo tam bohužel pár individuálních chyb, které rozhodly, ale kluci se rozhodně nemají za co stydět."