OLO - SPA 0:1 - Skvělý Kovář vynuloval Moru

29., úterý 20. 12. 2022
Olomouc - Sparta OLO - SPA
Olomouc: Konrád – Ondrušek (C), Rutar, Mareš, Škůrek, Švrček, Řezníček, T. Černý – Bambula, Knotek (A), Orsava (A) – Klimek, Nahodil, P. Musil – Plášek ml., Kunc, Navrátil – Kusko, Strapáč, Olesz.
Sparta: J. Kovář – Moravčík, Jandus, Polášek (A), Mikliš, Němeček, Krutil, Tomek – E. Thorell, Horák, Tomášek – M. Forman, Sobotka (A), Řepík (C) – Buchtele, D. Vitouch, Safin – Konečný, G. Thorell, Dvořáček.
Branky a nahrávky: 8. Tomášek (Moravčík, Sobotka). Rozhodčí: Šír, Mrkva - Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 798. Střely na branku: 34:18. Průběh utkání: 0:1. Nejlepší hráči utkání: Branislav Konrád - Jakub Kovář.
V prvním utkání po reprezentační přestávce zavítali sparťané na led nepříjemné Olomouce, která měla v utkán střelecky navrch, jenže fantastický Jakub Kovář pochytal všech 34 střel Moravanů. Díky jediné trefě Davida Tomáška z úvodní třetiny jsme si tak připsali cenné vítězství, za které vděčíme zejména našemu brankáři.

Domácí obstarali prvotní rozruch už po osmi vteřinách, leč Jakub Kovář proti první střele zasáhl. Úvodní zákrok byl na dlouho poslední, oba týmy se přetahovaly převážně ve středním pásmu bez výraznějších šancí a diváci se velké slávy nedočkali. Zmenu přineslo až vyloučení Rostislava Olesze a nepříjemný tlak sparťanů.

Ti si vyměnili kotouč, načež Michal Moravčík trefil od modré čáry jednoho ze spoluhráčů, ale odražený puk poslal David Tomášek do pravého růžku branky. Sparta tak v osmé minutě vedla, jenže o dvě minuty později mohlo být vše jinak! Jakub Kovář nejprve vychytal samostatný únik Lukáše Nahodila, načež později pokryl nebezpečnou střelu za pomoci obránce.

Olomouc se dostala na koně, měla opticky navrch a přidávala i další šance. Před brankou nehlídaný Jan Knotek však proti brankáři neuspěl, stejně jako Karel Plášek od modré čáry a Jan Bambula z velkého úhlu. I díky výkonu Jakuba Kováře jsme si tak do šatny odnesli těsné vedení.

Ve druhém dějství měl první výraznější šanci Roman Horák, ale přesouvající se Branislav Konrád jeho střelu vychytal. Aktivnější Olomouc se marně dostávala přes defenzivní blok sparťanů, diváky zvedla ze sedaček potrestaná šťouchanice Jana Švrčka s Miroslavem Formanem. Oba týmy následně pálily převážně mimo, více práce měl však Jakub Kovář.

Činit se musel zejména za polovinou zápasu, kdy naše mužstvo hrálo dvě oslabení v krátkém sledu. Obě však zvládlo, navíc mezi nimi dokázalo mít tlak, při kterém neuspěli Ondřej Mikliš nebo Erik Thorell. V závěru třetiny korunoval skvělý výkon náš gólman, který se betonem natáhl proti střele Karla Pláška a připsal si skvělý zákrok!

Úvodní polovina třetího dějství patřila znovu Hanákům, jelikož David Tomášek putoval na trestnou lavici ve třetí i sedmé minutě. Náš tým však dokázal nepříjemné situace ustát, aniž by domácí pouštěl k výraznějším šancím. Ke střelám se naopak dostali Michal Moravčík s Gustafem Thorellem, jejichž pokusy slovenský gólman zachytil.

V dalších minutách ztroskotal Jakub Navrátil na lapačce Jakuba Kováře, načež tři a půl minty před koncem zkomplikoval závěrečný tlak vyloučením. Sparta si kontrolovala dění na ledě, domácí k ničemu nepouštěla a Mora sáhla po hře bez brankáře. Velkou šanci měl Jan Knotek, jenž se ocitl volný před Jakubem Kovářem, přesto neuspěl a sparťané mohli slavit cennou výhru.

Jan Tomajko (HC Olomouc): "Dnes to byl těžký, naprosto vyrovnaný zápas, ve kterém nakonec Sparta byla o jeden gól lepší. Určitě jsme dnes nebyli horším týmem, vytvořili jsme si i nějaké šance, ale bez vstřelené branky se vyhrát nedá. Nevyšly nám zejména přesilové hry. V jedné z nich jsme si ale vytvořili vyloženou šanci, kterou jsme měli proměnit. Ve třetí třetině jsme pak málo stříleli a málo chodili do předbrankového prostoru."

Hans Wallson (HC Sparta Praha): "Byl to těžký zápas, hráli jsme proti dobrému týmu. Zejména v první třetině jsme nehráli náš systém. Jen dobré zákroky Kováře nás během první třetiny udrželi ve hře. Poté se to ale ve druhé a třetí třetině zlepšovalo, i přesto, že jsme museli ubránit celou řadu oslabení. Jsme moc rádi, že hráči našli způsob, jak tento zápas vyhrát. Hraje se na body a my jsme dnes získali tři, takže jsme pochopitelně šťastní."