22. 12. 2016 | Karolína Vysloužilová, -red-

OLO - SPA 1:5 - Sparťané vezou z Hané tři body

31., čtvrtek 22. 12. 2016
Olomouc - Sparta OLO - SPA
Olomouc: Konrád – Škůrek, Vyrůbalík (C), Jaroměřský, Ondrušek (A), Houdek (A), Matai, Staněk – Skladaný, J. Knotek, Laš – T. Mikúš, J. Mikúš, Holec – Eberle, Ostřížek, Strapáč – Fořt, Herman, Burian – Rác. Trenér: Zdeněk Venera.
Sparta: Pöpperle – Piskáček, Mikuš, Eminger, Švrček, Gernát, Nedomlel, Barinka – Klimek, Vrána (A), Hlinka (C) – Kudrna, Cingel, Uher – Forman, Pech, Kumstát (A) – Netík, Ihnačák, Černoch. Trenér: Jiří Kalous.
Branky a nahrávky: 49. Laš (Mikúš, Vyrůbalík) – 13. Forman (Netík), 23. Klimek (Vrána, Švrček), 24. Hlinka (Vrána, Mikuš), 31. Mikuš, 34. Kudrna (Uher, Piskáček). Rozhodčí: Hradil, Kubičík – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 4 556. Střely na branku: 31:23. Průběh utkání: 0:5, 1:5. Nejlepší hráči utkání: Juraj Mikúš - Juraj Mikuš.
V posledním utkání před Vánoci nadělili sparťanští hráči sobě i svým fanouškům tři body do tabulky. Na olomouckém ledě k jejich zisku nakročili už v první třetině díky trefě Miroslava Formana a soupeře definitivně překonali v dějství druhém. Olomouci totiž nasázeli další čtyři branky během jedenácti minut! Domácí už jen snížili na konečných 5:1 pro Spartu.

Komentář

Dva dny před Štědrým dnem zavítali sparťané na olomoucký led a již od prvních vteřin se oba brankáři museli mít na pozoru. V páté minutě využili chyby Hanáků v rozehrávce Kumstát s Formanem, v cestě jim ovšem stála Konrádova lapačka. Sparťanský gólman měl ovšem také co dělat, když o necelé dvě minuty později musel zasahovat proti tvrdé střele Jaroměřského. Kromě gólových příležitostí byli příznivci obou týmů svědky také několika potyček mezi samotnými hráči a za jednu takovou byli v desáté minutě zároveň vyloučeni Strapáč a Švrček.

Změny skóre se plecharéna dočkala až ve třinácté minutě a byli to sparťané, kteří se mohli radovat. Olomoucká defenzíva za sebou nechala dva soupeřovy hráče, čehož využil Netík, vyslal přihrávku na Miroslava Formana a ten se prosadil po kličce do protipohybu domácího gólmana. O necelé dvě minuty později mohli hosté své vedení navýšit, Pechova střela však nakonec pouze přeletěla domácí svatyni a skončila v ochranné síti. Olomouc se ale také činila a s podporou svých fanoušků mohla v závěru první dvacetiminutovky ještě srovnat. Ani jedna ze dvou Škůrkových střel ovšem neskončila za Pöpperlovy zády a pražský brankář si poradil také s následnou dorážkou Skladaného.

Ve druhém dějství se na gól nemuselo čekat tak dlouho. Ve třiadvacáté minutě vyslal Lukáš Klimek na Konráda prudkou střelu a ta prošla mezi betony až za záda slovenského brankáře. A o pár okamžiků později se skóre měnilo znovu. Domácí Burian se provinil hrou vysokou holí a Sparta nabízené přesilové hry využila. Vrána vypálil od modré, Jaroslav Hlinka do jeho střely nastrčil svou hokejku a Konrád už na změnu směru puku nestihl zareagovat.

Kohouti se však, hnáni svými fanoušky, snažili náskok soupeře alespoň snížit. V pětadvacáté minutě šel na dvě minuty na trestnou lavici Netík, a i Hanáci se tak dostali do početní výhody. Nastěhovali se před Pöpperleho, ten ale všechny jejich střelecké pokusy vykryl. Největší šanci měli Hanáci paradoxně ve vlastním oslabení. Skladaný se dostal do samostatného úniku, nezvolil však správný způsob zakončení, když poslal puk pouze do připraveného betonu.

A jak se říká, nedáš – dostaneš. Přesně v polovině prostřední dvacetiminutovky prostřelil Konráda Juraj Mikuš, který využil chyby domácích, a o několik okamžiků později rozvlnil síť za olomouckým maskovaným mužem i Andrej Kudrna, a Sparta tak vedla již o pět branek.

V poslední dvacetiminutovce se Olomouc snažila výsledek zápasu alespoň trochu zkorigovat. V pětačtyřicáté minutě mířil přesně na šibenici Škůrek, sparťanský gólman ale jeho střelu vytěsnil vyrážečkou. Stejný olomoucký hráč byl i u dalšího významného okamžiku o několik vteřin později. Ujíždějícího Pecha se při jeho snaze o kličku snažil ozbrojit obranným zákrokem, což se mu podařilo, vše v rámci pravidel.

Hanáci následně v devětačtyřicáté minutě dostali výhodu početní převahy a tentokrát ji využili. Ochozy, ale i své spoluhráče probudil Marek Laš, který prostřelil Pöpperleho a snížil na 1:5. Kohouti poté doráželi na sparťanského gólmana, ten však byl pozorný a Sparta už si své vítězství pohlídala.

Ohlasy trenérů

Zdeněk Venera (HC Olomouc): "Dnes nás Sparta ve všech činnostech přehrávala a její vítězství bylo naprosto zasloužené. Sparta je kvalitní mužstvo, největší rozdíl byl v proměňování šancí. Oni je dávají, my neproměníme situace dva na jednoho, tři na jednoho. Nepamatuji si, kdy jsme z této situace dali branku. Sparta naše chyby trestala. Dnes jich bylo v obraně také zbytečně moc."

Jiří Veber (HC Sparta Praha): "Jsme spokojení s výsledkem i s prvními dvěma třetinami. V poslední už jsme polevili a Olomouc nás přehrávala, ale dala nám jen jednu branku. Se třemi body jsme spokojení. V Třinci jsme pár šancí nevyužili, dnes jsme je dokázali proměňovat a to byl ten zásadní rozdíl."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Buchtele: Ve Spartě jsem si vytvořil domov

Konečný: Šance ve Spartě jsem si vždycky vážil

Vstupenky na MS jsou stále k dispozici

Daníček před MS: Porveme se o medaili!