OLO - SPA 2:4 - V Olomouci tříbodová výhra

7., pátek 5. 10. 2018
Olomouc - Sparta OLO - SPA
Olomouc: Konrád – Vyrůbalík (C), Škůrek, Ondrušek (A), Galvas, Jaroměřský, Švrček, Staněk – Laš, Knotek (A), Jergl – Burian, Kolouch, Irgl – Strapáč, Nahodil, Skladaný – Ostřížek, Mráz, Tomeček.
Sparta: Machovský – Blain, Pavelka, Kalina, Košťálek, Gregorc, Delisle – Říčka (C), Vrána, Kudrna – Buchtele, Klimek, Jarůšek – Kumstát (A), Pech (A), Forman – Smejkal, Sill, Černoch – Beran.
Branky a nahrávky: 24. Irgl (Burian, Kolouch), 52. Irgl (Kolouch, Staněk) – 33. Pech (Košťálek, Forman), 51. Pavelka, 52. Beran (Pech, Říčka), 60. Vrána (Kalina). Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Bryška, Tošenovjan. Vyloučení: 7:6, navíc Švrček (OLO) 10 minut. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 935. Střely na branku: 42:19. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:4. Nejlepší hráči utkání: Zbyněk Irgl - Lukáš Pech.
Sparta zavítala v rámci 7. kola Tipsport extraligy na led Olomouce. Domácí mužstvo mělo po celý zápas střeleckou převahu a také šlo jako první do vedení. Pražané však předvedli dobrou koncovku, a nejen že srovnali, ale ve třetí třetině z hokejek Tomáše Pavelky a Matěje Berana otočili vývoj utkání. Svěřenci Uweho Kruppa si tak z Hané odvážejí tři cenné body za konečné vítězství 4:2.

Do zápasu šly obě strany s jasným pokynem – neudělat chybu. Tohoto hesla se hráči obou týmů drželi až do posledního hvizdu, ačkoliv pár přešlapů se přece jen našlo. Ten první udělala Sparta při vlastní přesilovce, kdy pustila do samotného úniku Irgla. Machovský ale mohl zůstat v klidu, protože olomouckému útočníkovi se střela vůbec nepodařila a minul.

Sparta zahrozila až ke konci první třetiny, dvě velmi podobné akce předvedli Klimek s Černochem. Vždy si vybruslili od mantinelu do mezikruží, ale ani jeden z nich nedokázal trefit prostor mezi třemi tyčemi Konrádovy branky. Do šaten se tak po nepříliš záživné třetině šlo za bezbrankového stavu.

I druhá dvacetiminutovka se nesla ve stejném duchu. Obrana převyšovala ofenzivní tažení až do 24. minuty, kdy Zbyněk Irgl naplnil pověst obávaného střelce a z levého kruhu přesně trefil vzdálenější horní kout branky. Olomouc šla do těsného vedení, které jí vydrželo devět minut. To se hned z první větší příležitosti prosadil Lukáš Pech, který dostal v přesilovce nahrávku do většího úhlu, přesto si s touto úlohou poradil a zavěsil – 1:1!

Aktivita v útočných pásmech se v dalších minutách trochu zvýšila, ale oba celky spíše hrozily z větší vzdálenosti. Machovský měl trochu více práce než domácí Konrád, ale ani jeden z nich už další branku do sirény nepřipustil. Třetí třetina tak slibovala tuhý boj o vítězství.

Úvodní polovina třetí části pokračovala v tradici defenzivní přetahované, ale vše, co oko fanouška postrádalo, dostalo v poslední desetiminutovce. Během minuty a 47 sekund vidělo 4 935 diváků hned tři branky! Nejprve dostal Spartu poprvé v zápase do vedení obránce Tomáš Pavelka, když přihrávka Košťálka změnila směr o hůl domácího brankáře a spadla přímo na čepel sparťanského beka, který se s ničím nemazlil a přesně zavěsil.

Jenže za necelou minutu bylo srovnáno. Zkušený Zbyněk Irgl potvrdil, že na Spartu umí, když tentokrát udeřil z prostoru před brankou, do kterého si skvěle najel od modré čáry. O dalších 48 vteřin později už ale opět bylo veseleji na hostující střídačce. Gólový uragán zastihl i Matěje Berana, který svou premiérovou brankou v novém dresu vrátil vedení na stranu Sparty. Zůstal totiž naprosto nepokrytý přímo před Konrádem, a toho si nemohl nevšimnout Pech, který mu kotouč bez problému naservíroval.

Když už se schylovalo k závěrečnému tlaku Mory, necelé dvě minuty před koncem se nechal vyloučit bývalý sparťanský obránce Švrček a bylo hotovo. Domácí vsadili všechno na jednu kartu, když hráli v pěti bez odvolaného brankáře, a trefou do prázdné branky korunoval vítězství 4:2 kapitán Petr Vrána. Sparta si tak odváží z Moravy velmi cenné tři body.

Zdeněk Moták (HC Olomouc): "Bylo to vyrovnané utkání. My jsme bohužel dostali lekci z produktivity, protože střel teď máme dostatečné množství, ale naše potence střelecká je chabá. Ve třetí třetině jsme udělali dvě hrubé chyby v obranném pásmu a byli jsme potrestáni."

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): "Věděli jsme, že Olomouc začne doma sebevědomě a agresivně. Přijeli jsme na Moravu dřív a měli nějaký čas na to se na zápas připravit, ale bohužel scénář byl takový, jaký jsme očekávali. Zatím se ale můžeme spolehnout na naše na hráče na oslabení a na přesilovky. To, co jsme si nakreslili, tak klaplo. Z přesilovky jsme dali vyrovnávací gól. Díky němu to z kluků trošku spadlo a vrátili jsme se do hry. Chtěl bych vyzdvihnout našeho gólmana, který nás v některých situacích podržel neskutečnými zákroky."