5., neděle 18. 9. 2016
Olomouc - Sparta OLO - SPA
Olomouc: Konrád – Vyrůbalík, Škůrek, Staněk, Houdek, Ondrušek, Jaroměřský, Galvas – Laš, J. Knotek, Holec – Strapáč, Ostřížek, Eberle – Burian, Herman, Fořt – Skladaný, Matai, Jergl. Trenér: Zdeněk Venera.
Sparta: F. Novotný – Barinka, Čajkovský, Mikuš, Eminger, Švrček, Kalina, Piskáček – Klimek, P. Vrána, Ihnačák – Ružička, Uher, Forman – Kumstát, Pech, Netík – Černoch, Cingel, Kudrna. Trenéři: Zdeněk Moták a Jiří Veber.
Branky a nahrávky: 9. Strapáč, 37. Ostřížek, 47. J. Knotek (Vyrůbalík, Holec) – 16. Kudrna (Černoch), 56. P. Vrána (Švrček). Rozhodčí: Pešina, Krob – Zika, Kotlík. Vyloučení: 8:8. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5112. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2. Nejlepší hráči utkání: Branislav Konrád - Andrej Kudrna.
Sparťané vyjeli v rámci pátého kola Tipsport extraligy do Olomouce, odkud se ale vrací bez bodu. Svěřenci Zdeňka Motáka a Jiřího Vebera jsou tedy poprvé v extraligové sezoně bez bodového zisku. Na první olomoucký gól ještě dokázal zareagovat v první třetině Kudrna. Domácí ale přidali ještě dva góly, zatímco za Pražany se prosadil pouze Petr Vrána a Sparta tedy v Olomouci prohrála 2:3.

Do utkání vstoupili sparťané v brance s Filipem Novotným, který hned na začátku musel hasit šance Jakuba Hermana a Marka Laše. V deváté už ale inkasoval, když olomoučtí hokejisté potrestali vyloučení Lukáše Klimka. Tomáš Houdek vystřelil od modré čáry, jeho pokus byl ještě zablokován, ale ke kotouči se dostal Petr Strapáč a trefil růžek Novotného branky. Centimetry dělily od gólu Štefana Ružičku, který vypálil na Branislava Konráda, tomu kotouč propadl a zastavil se na brankové čáře.

O minutu později se ale sparťané již radovali, parádní kombinaci za brankou zakončil rychlým obtočením Andrej Kudrna a mezi betony dostal puk za Konrádova záda. Ještě veseleji mohlo být o chvilku později, kdy se do další šance dostal Ružička, olomoucký brankář ale tentokrát svůj tým podržel. Nadějný byl ještě pokus Petra Kaliny, na druhé straně pro změnu střílel vedle brány jeho jmenovec Strapáč. Žádná akce ale gólem neskončila a třetina skončila nerozhodně.

Na začátku druhého dějství dostali Olomoučtí výhodu početní převahy, když dvě minuty pykal Lukáš Pech. Největší šanci si paradoxně vytvořili sparťané Petr Kumstát s Lukášem Klimkem, situaci dva na jednoho ale neproměnili. Blízko gólu se dostal také domácí Ostřížek, nadvakrát se mu ale nepodařilo překonat Novotného. Přesilovku si zahráli také Pražané, kteří sice strávili většinu času v útočném pásmu a vytvořili si soustavný tlak, branka ale nepadla. Velkou šanci si vytvořil vracející se Robin Staněk, který naskočil z trestné lavice a ujížděl na Novotného, obránci Sparty ho ale do zakončení nepustili.

Ve druhé polovině měl mnohem více práce Konrád, hosté se tlačili do útoku, změnu skóre to ale nepřineslo. Necelých sedm minut před koncem druhé části byl vyloučen olomoucký David Škůrek a brance se přiblížil střelou od modré Juraj Mikuš, ale Jan Knotek jeho pokus zablokoval. Sparťané byli více na puku, přesto slavili domácí. David Ostřížek se dostal k odražené střele, přesně zamířil a opět poslal svůj tým do vedení. Do kabin tak mohli jít v lepší pohodě domácí hráči.

Začátek třetí části ukázal, kdo potřebuje skórovat. Sparťané se hnali za vyrovnáním. Blízko cíli se dostali Petr Kumstát a Brian Ihnačák, oba pokusy však zastavila dobře připravená Konrádova lapačka. Tlak hostů ale ukončilo vyloučení Dominika Uhera, které ve čtyřicáté sedmé minutě dokázali Olomoučtí potrestat. Od modré čáry vystřelil Vyrůbalík, jeho střelu ještě Novotný vyrazil, na dorážku Jana Knotka byl ale krátký a domácí se dostali do dvoubrankového vedení.

Pražané potom přežili oslabení a vrhli síly do útoku. Snížení přinesl čtyři minuty před koncem kapitán Petr Vrána, který se objevil sám před Konrádem a kličkou dostal kotouč za brankovou čáru. Pokus o vyrovnání si ale sparťanští hráči zkomplikovali, když se jich ledě objevilo šest a byli vyloučeni za příliš mnoho hráčů.

Závěr ještě zdramatizovala vyloučení Knotka a Vyrůbalíka, takže hosté měli dvě sekundy před koncem možnost vhazování v útočném pásmu, po odvolání Novotného bylo pět Pražanů proti třem olomouckým hráčům, gól ale již nepadl a Sparta poprvé v této sezóně nezískala ani bod.

Zdeněk Venera (HC Olomouc): "Je to vydřené vítězství s velice kvalitním soupeřem. Zápas rozhodly dvě využité přesilovky, obětavost celého mužstva a vynikající výkon Konráda. A také trocha štěstí, protože tam bylo několik velice těžkých střel. Závěr jsme měli dohrát v klidu, takticky, podržet puk v útočném pásmu. Nemůžeme to takto nechat otočit. I po posledním buly to hořelo, ale Sparta potvrdila, že ani za stavu 1:3 pro ni není po zápase. Byl to boj až do konce."

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): "Nesehráli jsme dobré utkání, i když jsme možná měli optickou převahu. Na to se ale nehraje. Neproměnili jsme spoustu šancí, skončili jsme na hrázi obrany a brankáři domácích. Kdybychom měli lepší koncovku, mohli jsme si nějaké body odvést."