PCE –SPA 3:2 – Rychlík Sýkora ujel a rozhodl

18., pátek 2. 11. 2007
Pardubice - Sparta PCE - SPA
Pardubice: Lašák – Píša, Linhart, Snopek, Havíř, Kolář II, Cetkovský – Sýkora, Pivko, Rolinek – Ondřej, Pucher, Somík – Tvrdík, Blažek, Starý – Rákos, Koukal, Zohorna.
Sparta: Duba – J. Nedvěd, Ptáček, Vykoukal, Hanzlík, Černošek, Tabaček – Netík, Ton, Štrba – Melichárek, P. Nedvěd, Vaic – Dragoun, Langhammer, Vondráček – Hromas, Podlešák, Havel.
Branky a nahrávky: 4. Somík (Ondřej), 23. Pivko (Rolinek), 51. Sýkora (Pivko) – 10. Langhammer (Vondráček), 47. Ton (Štrba). Rozhodčí: Rejthar – Bláha, Kostka. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:1. Diváci: 10 194 (vyprodáno).
Spartě se nepodařilo urvat body ani v Pardubicích. Mistr nastoupil s proházenými útoky a posilou Vondráčkem, zato bez Sivka a Jerofejevse. Pardubice poslal do vedení ve čtvrté minutě Somík, o sedm minut později vyrovnal po Vondráčkově pasu Langhammer. Ve druhé třetině se trefil Pivko. Vyrovnaní hostů přišlo z hole Tona, o výhře Pardubic však rozhodl samostný únik Petra Sýkory z jednapadesáté minuty.

První třetina skončila remízou, když si oba celky připsaly po jedné brance. Pardubice začaly pěkně zostra a už ve druhé minutě se do dvou velkých šancí dostal Radovan Somík, jenže nejprve pálil mimo branku a následně před zpola odkrytou klecí promáchl. Pardubice měly v úvodu více ze hry a jejich snaha vyústila ve vedoucí gól. Ve čtvrté minutě zachytil Ondřej nedůrazné vyhození sparťanů, posunul kotouč na Somíka, jehož střela z otočky skončila za Dubovými zády. Hosté se po obdržené brance začali dostávat více do střeleckých příležitostí a před Lašákem bylo pořádně rušno - Nedvěd se prokličkoval se do útočného pásma, přenechal puk Melichárkovi, ale ten nese mezi tyče pardubické svatyně netrefil. Po Hanzlíkově střele od modré čáry se hosté dostali hned k několika dorážkám, ze svého náporu vytěžili jen přesilovou hru. V ní se pokoušel gólmana domácích Petr Nedvěd střelou z úhlu, jeho bratr Nedvěd neuspěl ranou od mantinelu a na tabuli se stále vyjímalo skóre 1:0 pro Pardubice. Vyrovnat dokázal v čase 9:31 Langhammer, když dostal před brankou spoustu času na dorážení a nakonec puk propasíroval do sítě pod rukou bezmocného brankáře. Pražané byli při chuti a nebezpečně na Lašáka doráželi. Do dobré pozice se dostával Ptáček, nicméně osamocený mezi kruhy nedokázal vystřelit. Domácí fanoušky potěšil tvrdým, leč nepřesným, projektilem Sýkora. Přesilové hry se domácí dočkali poté, co musel sparťanský kapitán Ptáček zastavit rostoucí tlak na Dubovu branku faulem. V početní výhodě si nebezpečně počínal Ondřej, jehož dorážka z bezprostřední blízkosti skončila na betonech maskovaného muže v brance Sparty. V závěru první části oslabil své mužstvo Pivko, gólu se již diváci nedočkali a obě mužstva se odebrala do kabin za stavu 1:1.

Ve druhé třetině se ujaly vedení domácí. Sparťanů bylo na ledě šest, Dragoun musel na trestnou lavici a Pardubice se svojí početní výhodou naložily ideálně. Tabaček nedokázal před vlastním brankovištěm pokrýt Rolinka, který touš posunul na Pivka, a ten už měl se skórováním snadnou práci a neomylně poslal domácí do vedení. Navrátilec do sparťanské sestavy mohl své zaváhání o několik vteřin později napravit, ale jeho pokus bravůrně zlikvidoval Lašák. Sýkorova dělovka na druhé straně zaduněla o plexisklo a Netíka v úniku fauloval Cetkovský. Sparta se v početní výhodě tlačila do brankoviště, jenže obrana domácích byla více než pozorná. O nic lépe si v přesilovce nevedly ani Pardubice, jedinou nepříjemnost způsobil Dubovi nepříjemný odraz puku od Vykoukalových zad. Jaroslav Nedvěd dal domácím borcům šanci na reparát a měl štěstí, že jeho spoluhráči výborně bránili a nepustili domácí do žádné šance. Štrba se na druhé straně řítil společně s dalšími dvěma sparťany na domácí branku, situaci však neřešil ideálně. V samém závěru prostřední třetiny trefil Havel hokejkou do obličeje Snopka a vykoledoval si čtyři trestné minuty, více než polovina jeho trestu se přenesla do závěrečné části.

Pardubice pokračující přesilovku k navýšení vedení nevyužili, ani Sparta nijak nezářila a největším problémem pro ní byl přechod středního pásma. Vyrovnání hostům padlo do klína téměř z nebe. Somíkova hokejka skončila v Hanzlíkově obličeji a o sedm vteřin později ho následoval k trestoměřičům za stejný prohřešek Sýkora. Sparťané nabídkou nepohrdli a Petr Ton přízemní střelou k tyči vyrovnal. Sparťané pokračovali v klasické přesilovce, ale ani jeden z Vykoukalových dalekonosných projektilů neujal. Zápas rozhodl Petr Sýkora, utrhl se obráncům a přesnou střelou mezi Dubovy betony rozjásal vyprodanou ČEZ Arénu. Lašák domácí podržel proti pokusům Štrby i Vykoukala a mohl se svými spoluhráči slavit tři body do tabulky.

Pavel Rohlík (Pardubice): Sparta je těžký soupeř. Po tom, co dostali na Slavii hodně gólů, čekali jsme, že budou hrát víc do obrany. Velice dobře bránili střední pásmo, těžko jsme se tam dostávali, ale hráčům musím poděkovat za bojovný výkon. Hráli jsme v kombinované sestavě a hráči toho mají plné zuby.

Marian Jelínek (Sparta): Myslím, že jsme neviděli nějaké super utkání co se týče herního projevu, ale na druhé straně bylo velice napínavé. Osobně si však myslím, že to bylo díky hrubým chybám na obou stranách. Nezbývá mi než pogratulovat soupeři, který získal tři body, my jedeme domů s prázdnou.