PCE - SPA 4:6 - Duel nervů Sparta zvládla

37., neděle 17. 1. 2016
Pardubice - Sparta PCE - SPA
Pardubice: Maxwell (od 27. Kopřiva) – Nedbal, Čáslava, Štajnoch, Gregorc, Ščotka, Havlík, Bokroš, Šeda – Orsava, Nahodil, Kaut – Sýkora, Redenbach, Marcinko – Poulíček, Tomášek, Voženílek – Rapáč, Cetkovský, Moučka. Trenér: Richard Král.
Sparta: Pöpperle (od 41. Lukáš) – Eminger, Polášek, Čajkovský, Švrček, Hrbas, Mikuš, Kalina – Netík, Přibyl, Buchtele – Hamilton, Klimek, Sabolič – Forman, Hlinka, Kumstát – Procházka, Dragoun, Kudrna. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 27. Tomášek, 35. Nahodil (Kaut, Orsava), 36. Marcinko (Sýkora, Čáslava), 40. Tomášek (Rapáč, Poulíček) – 7. Čajkovský (Mikuš, Hamilton), 17. Přibyl (Polášek, Netík), 25. Hamilton (Sabolič), 40. Buchtele (Netík, Přibyl), 49. Přibyl (Buchtele, Netík), 59. Čajkovský (Klimek, Hamilton). Rozhodčí: Šindler, Hrubý – Ondráček, Skopal. Vyloučení: 4:8, navíc Nahodil (PCE) 10 min. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 8135. Střely na branku: 30:35. Průběh utkání: 0:3, 4:3, 4:6. Nejlepší hráči zápasu: Tomášek - Buchtele.
Jednoznačně nejdramatičtější utkání 37. kola Tipsport extraligy sledovali diváci v Pardubicích. Z parádní bitvy si Sparta odvezla vítězství 6:4, ale její triumf se nerodil vůbec lehce. Pražané sice vedli o tři branky, ale o svůj náskok přišli. Východočeši následně dokonce otočili stav zápasu ve svůj prospěch, ale to se nakonec podařilo i Spartě. Ta ovládla duel, v němž se do hry dostali všichni čtyři brankáři.

První šanci zápasu si vytvořili domácí. Dobrou šanci měl zkraje utkání Redenbach, jenže z mezikruží pálil do Pöpperleho. Sparta dvakrát zahrozila zakončením z bezprostřední blízkosti, ale Procházka ani Polášek mezeru v Maxwellově postavení nenašli.

Hosté pak měli k dispozici přesilovou hru, ve které na více než minutu a půl zavřeli bránící čtveřici v pásmu. Polášek ani Buchtele sice z dobrých pozic neuspěli, ale vteřinu po návratu vyloučeného hráče na led procedil kotouč skrz pardubického brankáře Michal Čajkovský – 0:1.

Vyrovnání měl na hokejce Gregorc, jehož pokus z hranice kruhů, kde byl zcela osamocen, chytil jeden z obránců. O poznání více práce měl ale i nadále Brandon Maxwell, který nejprve zlikvidoval krátký nájezd Formana a následně si poradil i s Netíkovým blafákem. Až při další přesilovce Sparty byl domácí gólman bezmocný. Díky důrazu v brankovišti se prosadil Daniel Přibyl – 0:2.

Sparta si do druhé části přenesla část přesilové hry a málem rychle zvýšila svůj náskok na rozdíl tří branek. Poláškova rána od modré čáry však olízla jen břevno. Ve 25. minutě už hosté slavili, když si Curtis Hamilton našel před brankou odražený puk a zasunul ho za brankovou čáru – 0:3.

Dynamo však dokázalo rychle zareagovat. David Tomášek najel bleskově do pásma a střelou na bližší tyč překonal Pöpperleho – 1:3. Krátce poté hráli domácí 24 vteřin v převaze dvou mužů, ovšem Sparta dokázala situaci ustát. Až po návratu jednoho muže na led trefil Nahodil tyčku. To už v pardubické brance stál Kopřiva, který vystřídal Maxwella, a brzo si musel poradit s šancí Hamiltona.

Pardubice postupně vyrovnaly hru a hnaly se za vyrovnáním. Ve 35. minutě si Kaut počkal na správnou chvíli k přihrávce a pak zpoza branky našel Lukáše Nahodila, který rychlou ranou snížil na rozdíl jediné branky – 2:3. Za 22 vteřin byl vyloučen Buchtele a Dynamo v přesilovce srovnalo. Čáslavovo nahození dotlačil do branky Tomáš Marcinko – 3:3.

Rozpumpovaná aréna hnala domácí za vedoucí brankou. Dynamo sice promarnilo další zkrácenou přesilovku pět na tři, ale v čase 39:16 znovu švihl z dálky David Tomášek a domácí otočili stav zápasu na 4:3. Svěřenci Josefa Jandače se ovšem dokázali rychle oklepat. Ještě před přestávkou pláchl pardubické obraně Jan Buchtele a po povedeném blafáku srovnal – 4:4.

Vrátit vedení na stranu domácích mohl při přesilovce na začátku třetí části Redenbach, ale jeho zakončení si Lukáš, který po pauze nahradil Pöpperleho, pohlídal. Hra se pak výrazně uklidnila, oba týmy čekaly na chybu soupeře.

Ta přišla ve 49. minutě, kdy dva hráči Sparty ujeli do přečíslení a Daniel Přibyl rychlou střelou mimo Kopřivův dosah dostal hosty do vedení – 4:5. Dynamo se snažilo opět rychle srovnat, ale naráželo na těsnou a neprostupnou obranu hostů, která nepovolila ani přesilové hře po faulu Saboliče.

Až v závěru se Dynamo dokázalo natlačit přes Lukáše a dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny měl vyrovnání na hokejce Bokroš, jenže nedokázal dopravit kotouč do poloprázdné branky. Domácím nevyšla ani brzká hra bez gólmana, ve které naopak ujel Michal Čajkovský a ranou do opuštěné klece rozhodl – 4:6.

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): „První třetina byla z naší strany katastrofální, na střely jsme prohráli nepochopitelně 4:19. Pak jsme sice na začátku druhé části dostali gól na 0:3, ale z hráčů najednou všechno spadlo a začali bruslit, dohrávat souboje, hrát s pukem a Spartu jsme dokázali přehrávat. Dostali jsme se do vedení 4:3, zbývalo jen 40 vteřin do přestávky. Hráče jsme ještě nabádali, aby neudělali chybu, ale jeden obránce šel napadat a druhý propadl na útočné modré čáře. Tím gólem jsme Spartu vrátili do hry. Třetí třetinu jsme byli střelecky aktivnější, ale po ojedinělé akci inkasovali. Dvě třetiny jsme hráli parádní hokej, ale chyby nás stály zápas.“

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): „Za naší strany byl zápas jako den a noc. První třetina byla den, kdy jsme hýřili aktivitou a nápady. Druhá byla noc, protože jsme svojí nedisciplinovaností a nedůsledností přišli o poměrně luxusní náskok. Před třetí třetinou jsme si řekli, že nemůžeme inkasovat branku, která by nás stála zápas. Díky bohu jsme neinkasovali, ale naopak vstřelili dva góly, takže bereme tři body.“