PLZ - SPA 2:4 - Šlágr v Plzni za tři body!

22., neděle 22. 11. 2015
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Machovský – Chalupa, Jeřábek (C), Pulpán (A), Holý, Kubka, Sklenička – Kubalík, Kracík, Indrák – Johnson (A), Bližňák, Poletín – Suchý, Preisinger, Sýkora – Beran, Lev, Schleiss. Trenér: Michal Straka.
Sparta: Lukáš – Barinka (A), Čajkovský, Polášek, Eminger, Mikuš, Hrbas – Buchtele, Klimek, Netík (A) – Kumstát, Hlinka (C), Sabolič – Kudrna, Cingel, Hamilton – Forman, Pech, Procházka. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 48. Lev (Kracík), 52. Lev (Jeřábek, Kracík) - 36. Kumstát (Eminger), 50. Čajkovský (Hlinka, Mikuš), 54. Netík (Polášek), 56. Hamilton (Cingel). Rozhodčí: Hradil, Hrubý – Komárek, Ondráček. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 6120. Střely na branku: 30:32. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:4. Nejlepší hráči zápasu: Lev - Lukáš.
Ačkoliv o šance nouze nebyla, na první gól duelu mezi Plzní a Spartou se čekalo až do 36. minuty, kdy otevřel skóre Petr Kumstát. Domácí dokázali zareagovat a odpověděli i na trefu Michala Čajkovského. Utkání tak na stranu Sparty definitivně překlopil až Tomáš Netík, na jehož vítěznou trefu dal ještě po samostatném úniku pečeť Kanaďan Curtis Hamilton. Sparťané si tak připsali třetí výhru v řadě a po reprezentační pauze ještě nenašli přemožitele.

Zápas odstartoval Pulpán nahozením, které Lukáš neudržel, k jeho štěstí se však ani dorážka Preisingera neujala. Po chvilce to zkoušel povedenou střelou Kubalík, hostující gólman odolal. Za Spartu odpověděl tvrdou ranou Barinka, Machovský zasáhl ramenem. Za nedlouho poté vykombinovali Johnson s Poletínem šanci pro svého centra Bližňáka, jeho pokus však nebyl příliš povedený.

Před první sirénou ale již zlobili Pražané. Forman si vybruslil do středu hřiště a zakončoval bekhendem, ovšem podobně jako po chvilce Buchtele s Mikušem svými dorážkami skórem nepohnul. Diváci si tak v HM Aréně museli na první branku utkání počkat do dalších částí.

Do prostřední části vstoupili lépe domácí. Johnson našel před brankou Bližňáka, proti kterému ale zasáhl Lukáš vyrážečkou. Na druhé straně nebezpečně dorážel Buchtele střelu Hamiltona, kotouč se však mezi tři tyče nevešel. Následně Kracík oslovil Kubalíka mezi kruhy, jeho pokus skončil v lapačce gólmana Sparty. Naprosto totožná situace se v polovině zápasu udála i na druhé straně, střílejícím byl Klimek. Nejblíže byl ke střeleckému zápisu tak Preisinger, který ovšem před poloprázdnou branku nedokázal využít povedené příhry Skleničky.

V šestatřicáté minutě se již skóre měnilo. Petr Kumstát pláchl domácí obraně a zakončoval mezi betony Machovského, který sice puk lapil, ovšem dojíždějící Jeřábek jej i s pukem nešťastně pro domácí zatlačil do brány. Pro vysokého útočníka to zároveň byla povedená oslava jubilejního 800. zápasu v české nejvyšší soutěži. Domácí měli možnost vyrovnat těsně před přestávkou, ovšem Preisinger osamocený na brankovišti trefil pouze beton Lukáše.

Do poslední části vstoupili domácí ranou Skleničky, proti které Lukáš zasáhl vyrážečkou. Činit se ale musel i Machovský, kterého ihned po buly prověřil Mikuš. Po chvilce nic nevymýšlel Jakub Lev. Vlétl do útočného pásma, natáhl ke střele dva metry za modrou a trefil se přesně do pravého růžku. Sparta si ovšem ztracené vedení vzala poměrně brzy zpět. Mikuš přihrál na pravou stranu Hlinkovi, který si všiml najetého Michala Čakjkovského, jenž se z první trefil přesně k tyči. I indiáni však našli brzkou odpověď. Jakub Lev se z první opřel do puku na levém kruhu a černý nesmysl si našel cestu za čáru mezi betony Lukáše.

Vzápětí se ve velké šanci zjevil Forman na pravém kruhu, Machovský předvedl skvělý zákrok betonem. Modrobílí si však varování nevzali k srdci a po chvilce našel ihned po buly na brankovišti osamoceného Tomáše Netíka Polášek a Sparta opět vedla. Neuběhly ani dvě minuty a Cingel oslovil dlouhým pasem najetého Curtise Hamiltona, který se prosadil po kličce do forhendu mezi betony domácího brankáře. Indiáni ještě zkusili v závěru hru v šesti, ale duel se jim již zvrátit nepodařilo, a všechny body si tak z Plzně odvezla Sparta.

Michal Straka (HC Škoda Plzeň): Bylo to vyrovnané utkání. Dlouho se hrálo bez gólu. Nás trochu mrzí druhá třetina, kdy jsme měli tlak a více ze hry. Soupeř nás ale potrestal gólem po chybě Lva na modré čáře. Ve třetí třetině jsme se dvěma přesilovkovými góly právě Lva dostali do hry a věřili jsme si alespoň na bod. Potom jsme ale v 54. minutě udělali chybu po buly, kde jsme si špatně rozebrali hráče a za chvíli jsme po úniku dostali čtvrtý gól. Potom už jsme neměli sílu to otočit a Sparta už si to pohlídala. Kratěna je zraněný s problémy v horní části těla. Hossa už měl nastoupit, ale opět onemocněl. A nemocný je i Moravčík.

Zdeněk Moták (HC Sparta Praha): Dnešní utkání mělo nadprůměrnou úroveň. My jsme podali výborný výkon. Bylo tam z naší strany hodně obětavosti, nasazení a bruslení. Rozhodující bylo, že jsme vždy dokázali odpovědět gólem na vyrovnání domácích. Myslím si, že jsme si výhru zasloužili.