PLZ - SPA 3:1 - Sparta padla na ledě lídra

31., středa 20. 12. 2017
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Svoboda – Moravčík, Jones, Sklenička, Kadlec (C), Pulpán, Čerešňák, Kaňák – Schleiss, Mertl, Gulaš (A) – Stach, Kracík, Indrák (A) – Straka, Kratěna, Chalupa – Rubner, Hollweg.
Sparta: Aittokallio – Švrček, Piskáček, Mikuš, Kalina, Nedomlel, Pavelka, Dvořák – Říčka, Vrána (A), Kudrna – Jarůšek, Hlinka (C), Reichenberg – Kumstát, Pech, Forman – Smejkal, Klimek, Uher.
Branky a nahrávky: 21. Gulaš (Čerešňák, Mertl), 22. Indrák (Kracík), 25. Mertl (Kratěna, Kadlec) - 51. Vrána (Pavelka). Rozhodčí: Šír, Mrkva – Gebauer, Zavřel. Vyloučení: 6:11, navíc Mertl (PLZ) 5 minut, Švrček (SPA) 10 minut a do konce utkání, Forman (SPA) 10 minut. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 333. Střely na branku: 31:17. Průběh utkání: 3:0, 3:1. Nejlepší hráči utkání: Miroslav Indrák - Tomáš Pavelka.
Po reprezentační přestávce sparťané zajížděli na led vedoucího týmu průběžné tabulky. V první třetině na plzeňském ledě žádný gól nepadl, v té druhé se domácím vydařila první pětiminutovka, během které vstřelili hned tři branky a prakticky rozhodli o výsledku utkání. Sparťané ve třetí části pouze snížili na konečných 1:3 zásluhou přesilovkové trefy Petra Vrány.

Sparťanům chyběl v prvním utkání po reprezentační pauze zraněný obránce Michálek, v brance nastoupil Aittokallio. A byli to právě Pražané, kteří se dostali do první šance utkání. Pech se v šesté minutě objevil před brankou Plzně, rychle zakončoval bekhendem, ale domácí gólman Svoboda se překonat nenechal. Následně přebrala iniciativu domácí Plzeň, jež měla více ze hry. V minutě osmé se indiáni hnali do přečíslení, Stach předložil svou žabkou puk Moravčkovi, ten by zakončoval do prázdné klece, ale na kotouč o kousek nedosáhl.

Poté si Západočeši zahráli přesilovou hru, během které se vytvořily hned tři skrumáže před brankovištěm Sparty. Mertl se šikovně obtočil zpoza branky před Aittokallia, nicméně jeho beton nakonec nedokázal přehodit. Po této akci dorážel ještě Indrák, ale finský gólman puk pevně držel, následně se strhla menší pošťuchovaná, kterou však rozhodčí okamžitě ukončili. Zajímavou dorážku si mohl po střele Gulaše připsat Straka, ale proti němu skvěle zasáhli beci Sparty. A když se neujala ani bomba z úhlu v podání Gulaše, po dvaceti odcházely týmy do kabin za stavu 0:0.

Úvod druhého dějství naprosto ovládli domácí hokejisté, kterým stačilo necelých pět minut hry na to, aby vstřelili tři branky. Nejprve po skončení početní výhody tvrdě vypálil Čerešňák, jehož rána se odrazila do vzduchu, poté puk z brankoviště dorazil do sítě Milan Gulaš. Dlouho se však telefonovalo, zda gól padl regulérní cestou, po čekání ukázal hlavní sudí na středový kruh. Uběhla pouze půlminuta a Aittokallio lovil další puk ze své branky. Kracík tvrdě vypálil z pravé strany, Miroslav Indrák se nenechal odstrčit a pohotovou dorážkou poslal kotouč k tyči. Sparta se téměř nedostávala z obranného pásma a navíc měla i problém s disciplínou.

Další faul Pražanů byl potrestaný, modrobílí sehráli přesilovou hru skvěle. Indiáni si v útočném pásmu dlouho přihrávali, trpělivou kombinaci nakonec uťal přesným pasem Kratěna, jenž poslal puk z pravé strany před branku, odkud kotouč mezi betony gólmana Sparty tečoval Tomáš Mertl. Hostující celek si po třetím inkasovaném gólu vyžádal oddechový čas, po kterém se hra Sparty zlepšila, Pražané hlavně přidali na důrazu. V to vyústila i krátká potyčka mezi Strakou a Formanem, souboj nakonec skončil hodně rychle, když Forman povalil soupeře na ed. Gólman Svoboda musel předvést v poslední minutě druhé třetiny parádní zákrok po ráně Pecha a následné dorážce, ještě předtím Sparta přežila další šanci, když Jan Schleiss napálil horní tyčku.

Prvních deset minut ve třetí třetině se se šancemi šetřilo, naopak roztržek mezi hráči i nadále přibývalo. Dvojičku vytvořili Chalupa a Švrček, za menší rozmíšku oba putovali na trestnou lavici. Následně se totéž přihodilo i Indrákovi a Pechovi, prvně jmenovaný však dostal o dvě minuty více, takže Sparta hrála přesilovou hru. A dokázala ji bleskově zužitkovat. Petr Vrána se zorientoval před brankou Plzně a přesnou tečí rány od modré čáry nedal Svobodovi žádnou šanci zasáhnout. Bylo sníženo. Sedm minut před koncem utkání mohlo být pro domácí ještě hůř, ale Svoboda fantasticky zastavil dorážku Říčky. Za nesportovní chování byli následně vyloučeni domácí Mertl a hostující Švrček do konce utkání. Skóre už se nezměnilo, domácí tedy získali tři body.

Jiří Hanzlík (Plzeň): „Odehráli jsme velice dobré utkání a nezbývá mi nic jiného, než kluky za předvedený výkon pochválit. Měli jsme nasazení i obrovský drajv a zaslouženě jsme vyhráli. Těch několik okének v naší obraně nám pomohl opět zavřít gólman Svoboda. Měli jsme před utkáním trochu obavy po prohře 0:6 z Hradce, kde jsme už asi byli myšlenkami jinde. Dnes jsme si ale napravili reputaci.“

Jaroslav Nedvěd (Sparta): „Vstoupili jsme do zápasu dobře a první třetinu jsme odehráli podle plánu. Stav 0:0 nám hrál do karet a čekali jsme na přesilovky, kterých jsme se nedočkali. Naopak domácí jich měli víc a ve druhé třetině z nich gólově udeřili. My - jak se v tom teď matláme - jsme tam měli pět minut výpadek, kdy jsme naprosto ztratili sebedůvěru a během tohoto kolapsu jsme inkasovali tři góly. Pak jsme se vrátili k naší hře a diváci opět viděli kvalitní hokej plný emocí a nasazení. Chybí nám důraz v předbrankovém prostoru. Když jsme ho měli, tak jsme z toho dali gól. Soupeři se tam naopak dařilo úřadovat lépe a dal z toho dva góly.“