PLZ - SPA 5:2 - Sparta jede z Plzně bez bodů

29., středa 26. 12. 2018
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Frodl – J. Kindl (A), Čerešňák, Allen, Jones, Vráblík, Kaňák – Indrák (A), Kovář, Gulaš (C) – Stach, Kracík, Kratěna – Němec, Preisinger, D. Kindl – Straka, Kodýtek, Eberle.
Sparta: Machovský – Piskáček, Delisle, Blain, Pavelka, Dvořák, de la Rose, Košťálek – Buchtele, Vrána (C), Kudrna – Smejkal, Klimek, Forman (A) – Kumstát, Pech (A), Rousek – Pšenička, Sill, Beran.
Branky a nahrávky: 14. Kovář (Gulaš, Kaňák), 32. Gulaš (Indrák), 39. Kracík (Stach, Čerešňák), 44. Němec (Kovář, Čerešňák), 60. Straka (Eberle) – 30. Klimek (Forman, Smejkal), 42. Pech (Forman, Smejkal). Rozhodčí: Pešina, Svoboda – Pešek, Klouček. Vyloučení: 7:8. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 436. Střely na branku: 30:25. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 5:2. Nejlepší hráči utkání: Milan Gulaš - Miroslav Forman.
Pražané na Štěpána vyrazili na plzeňský led už s několika uzdravenými hráči v sestavě. Jako první se vedení ujali domácí, nicméně dokázal odpovědět právě navrátilec Lukáš Klimek. Jenže zaplněná indiánská hala hnala svého favorita dopředu a sparťané museli dohánět dvoubrankové manko. To stáhl úvodem třetího dějství Lukáš Pech, jenže Škodovka si dvougólové vedení vzala zpět a už ho nepustila, naopak navýšila. Sparta tak odjíždí ze západu Čech bez bodů.

Úvod utkání byl svižný, na hráčích nebyla znát únava ze štědrovečerní večeře a cukroví. Postupně začala více tlačit domácí Plzeň, nicméně Pražané se z toho brzy oklepali. Pech při přechodu modré čáry dokonce vybojoval faul a Škodovka šla do oslabení. Dvě pohledné gólové šance měl obránce Pavelka, jenže ani střela od modré, ani pokus z mezikruží nestačil na připraveného Frodla. Sparta zůstala na puku silná a Frodl musel vytáhnout další zákrok proti nebezpečné střele Klimka.

Nicméně strachovat se musel i Machovský, a to zejména při souhře Kracíka s Kratěnou. Následně navíc hosté čelili přes minutu dlouhé dvojnásobné přesilovce indiánů, kdy museli sklonit hlavy při úspěšném zakončení Jana Kováře - 1:0. Poté, co už byli sparťané kompletní, měl šanci navýšit náskok domácích Kodýtek. Záhy si vyzkoušeli dvojnásobnou početní výhodu i Pražané, i přes nastřelenou tyčku Pechem ale nesrovnali. V posledních vteřinách měl ještě velkou šanci Pavelka, ale puk byl neposedný.

Už první dějství nabídlo tvrdou hru na ledové ploše, k vidění byly i šarvátky, v podobném duchu hra pokračovala ve druhé třetině, kde začátkem schytal tvrdý atak Pech od Denise Kindla, který tak oslabil svůj tým. Sparťany srazila skvělá obrana domácích, koncem sice zahrozil Kudrna, na vyrovnání to však nestačilo. Pražané se gólu přeci jen dočkali, v polovině utkání se prosadil navrátilec do sestavy po zranění Lukáš Klimek - 1:1.

Jenže Plzeňští se rychle oklepali a znovu se ujali vedení, Machovského z předbrankového prostoru prostřelil Milan Gulaš - 2:1. Spartě se v následujícím průběhu nepodařilo opět srovnat krok, naopak Škodovce se povedlo navýšit náskok. Po konci nevyužité přesilovky skóroval Jaroslav Kracík, kterému pomohlo i trochu štěstí, když se puk odrazil od bránícího hráče před bránou – 3:1.

Sparta se o přestávce nabudila a vlétla do třetí třetiny jako uragán. Po hbité souhře Formana a Smejkala se jako poslední k puku dostal Lukáš Pech, který snížil na rozdíl jedné branky – 3:2. Nicméně po vášních na ledě šly nejprve celky do čtyř, poté se hosté dopustili faulu a Plzeň si zahrála přesilovou hru čtyři na tři, kterou proměnil Vojtěch Němec - 4:2.

Hru čtyři na tři si zkusili i Pražané. Ve zbývající klasické přesilovce byli velmi blízko snížení, kotouč neposedně poskakoval v brankovišti, jenže Kumstát ani Pech ho nedokázali zkrotit a poslat za brankovou čáru. Sparta v závěru zkusila hru bez brankáře, ale v téměř vyprodané Home Monitoring Aréně neuspěli, do otevřené klece se trefil Petr Straka. Sparťané se tak domů vrací bez zisku bodů.

Jiří Hanzlík (HC Škoda Plzeň): "Dvě třetiny jsme nebyli lepším týmem. Sparta hrála výborně. Byla silnější a rychlejší. My jsme z toho vytěžili maximum. Zápas rozhodly speciální týmy. My jsme na rozdíl od Sparty góly z přesilkovek dali. Třetí třetinu už jsme odehráli velice dobře. Vrací se nám trochu úvod sezony, kde jsme herně byli dobří, ale nedávali jsme góly v důležitých momentech. Nejsme úplně dominantní na ledě, ale dáváme góly a to dělá výsledky. Navíc musím pochválit našeho gólmana Frodla, který nás opakovaně drží a výsledek jde za ním. Atmosféra na stadionu nám dnes připomínala staré dobré časy."

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "Gratuluji Plzni ke třem bodům. Plzeň je rychlý tým s dobrou obranou i útokem. Bylo to náročné utkání. První třetinu jsme se Plzni v rychlosti vyrovnali. Hráli jsme dobrý hokej. Rozhodl gól na 3:1 pro domácí. Dotahovali jsme se v tu chvíli na Plzeň, ale nedáváme góly v rozhodujících momentech. Poslední dva zápasy bojujeme s produktivitou. Postavení v tabulce není takové, jaké bychom chtěli. Je to výsledek naší personální situace. Vrací se nám od sestavy zranění hráči, ale bude ještě trvat, než se dostanou do formy. Věřím, že se semkneme a posuneme se tam, kam patříme."