1., pátek 18. 9. 2020
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Frodl – Budík, Čerešňák, Lang, Stříteský, Vráblík, Jiříček, L. Kaňák – Kantner, Mertl (A), Gulaš (C) – Malát, P. Musil, Rob – Pour, Kracík, Suchý – Straka (A), Kodýtek, Eberle.
Sparta: Machovský – Němeček, Košťálek, Piskáček (A), Tomáš Dvořák, Jurčina, T. Pavelka, Kalina – Tomášek, Horák, Řepík (C) – Rousek, Sukeľ, Dvořáček – Buchtele, Pech (A), Forman – Zikmund, Říčka, Kudrna.
Branky a nahrávky: 22. Mertl (Frodl), 35. Kracík (Jiříček), 39. Mertl (Gulaš, Musil), 42. Pour (Suchý, Kracík), 45. Kodýtek (Stříteský, Lang) - 9. Pavelka (Horák, Řepík), 40. Říčka (Zikmund), 41. Horák (Němeček, Tomášek). Rozhodčí: Pešina, Lacina - Zíka, Šimánek. Vyloučení: 8:6. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 3 509. Střely na branku: 33:42. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:3, 5:3. Nejlepší hráči utkání: Tomáš Mertl - Roman Horák.
Úvodní extraligové kolo nové sezony na ledě Plzně nabídlo strhující podívanou. Sparťané v první třetině odskočili zásluhou Tomáše Pavelky do vedení, ale domácí hokejisté posléze otočili průběh zápasu třemi góly. Naši hráči smazali dvoubrankovou ztrátu ve třetí třetině, avšak poté dvakrát inkasovali a prohráli 3:5. Gólem a asistencí se uvedla naše letní posila Roman Horák.

Sparťané přivezli na led Plzně všechny své posily včetně Romana Horáka nebo Ladislava Zikmunda. Hned od úvodu utkání se hrálo ve svižném tempu, ze kterého pramenily první šance. Rouskova střela z křídla však orazítkovala jen bližší tyčku Frodlovy branky. Sparťané ve svém tlaku pokračovali a nezabrzdilo je ani první oslabení po faulu Kaliny. Horákovi se podařilo výborně zapracovat v útočném pásmu a přihrát Tomáši Pavelkovi, jenž překonal Frodla svým bekhendovým blafákem.

A pro Plzeň mohlo být ještě hůře, jenomže Rouskův výpad zneškodnil domácí brankář. Sparťanům první gól vlil novou krev do žil a po jedovaté střele Košťálka, kterou ještě stačil tečovat Řepík, zazvonila další tyčka za Dominikem Frodlem. Ojedinělou šanci Plzně v první třetině měl Mertl, jeho ránu z mezikruží si Machovský bez větších obtíží pohlídal.

Hned na začátku druhé třetiny přišel ze strany Němečka nedovolený zákrok a domácí hokejisté ihned trestali. Sparťané navíc špatně střídali, čímž otevřeli prostor pro Tomáše Mertla a zkušený plzeňský útočník překonal Machovského svou střelou na bližší tyčku. Naši hokejisté šli záhy opět pykat na lavici hanby a jejich nedisciplinovanost mohli domácí znovu potrestat. Gulaš střílel už do takřka prázdné branky, leč neúspěšně.

Rozhodčí v polovině utkání poslali pro změnu na trestnou lavici dva hráče z plzeňských řad a sparťané měli rázem k dispozici dvojnásobnou početní převahu. Proti Košťálkově střele zasáhl Frodl a následně nebyl úspěšný ani Horák, jemuž sjel kotouč z čepele. V pokračující klasické přesilovce Pavelka chyboval na modré čáře, ale Straka svůj samostatný únik neproměnil. O pár okamžiků později navýšil vedení Plzně Jaroslav Kracík, jenž tváří v tvář překonal Machovského.

A domácí poté znovu zaúřadovali, kdy Gulaš v další přesilovce svého týmu našel přesně hůl Tomáše Mertla, který nekompromisní ranou nedal Machovskému žádnou šanci zasáhnout. Naši hokejisté se nevzdali a ještě před koncem druhé periody se radovali z druhé vstřelené branky. Zikmundovo snažení u mantinelu přineslo ovoce, jelikož po jeho přihrávce se obtočil Robert Říčka a zkušeně uklidil touš do sítě.

Sparťané vstoupili do třetí části velmi aktivně a odměnou jim za to byla vyrovnávací branka. Roman Horák posílal kotouč před branku a jeden z plzeňských hokejistů nešťastně tečoval kotouč za záda Dominika Frodla. Plzeňští si však vzali své vedení rychle zpět, když Jakub Pour poslal kotouč mezi betony Machovského. Domácí neměli dost a časoměřiči znovu museli měnit skóre na světelné tabuli. Petr Kodýtek si najel do útočného pásma a přesnou ranou pokořil sparťanského brankáře již popáté.

V posledních deseti minutách hry měli sparťané další početní výhodu, kterou ale i přes velkou snahu v další gól nepřetavili. Naši hokejisté utahovali šroubky v útočném pásmu a Plzeňští, konkrétně Eberle, se provinil dalším nedovoleným zákrokem. V následné přesilovce kombinoval Košťálek s Řepíkem, ale k žádnému většímu ohrožení domácí branky nedošlo. V závěrečných minutách sparťané zkusili hru bez brankáře, ve které neproměnil svoji velkou šanci Tomášek. Náš tým už další branky nepřidal a prohrál v úvodním kole nové sezony na ledě Plzně 3:5.

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): „V první řadě bych chtěl poděkovat plzeňským fanouškům, že v této nelehké době si našli cestu na stadion a podporují nás. Co se týče utkání, nám se nepovedl vstup do zápasu, Sparta byla aktivnější. Věděli jsme, že jsou hráči Sparty silní na puku, ujíždějí do brejku. Přestože jsme na to byli připraveni, tak jsme to nedokázali eliminovat. I když je tým mladý, tak mě těší, že se mužstvo stává charakterově a psychicky velmi silné. O přestávce jsme si ke hře něco řekli a od druhé třetiny jsme byli lepším celkem. V závěrečné periodě, přestože Sparta srovnala, tak jsme rychle odpověděli, což nám hodně pomohlo. Hráčům za výkon děkuji."

Miloslav Hořava (HC Sparta Praha): „Kromě první třetiny, kterou jsme sehráli celkem dobře, vedli jsme, výkon nebyl vůbec špatný, tak zbytek zápasu už byli domácí jasně lepší a po zásluze vyhráli. Měli jsme spoustu vyloučení a to nás stálo šanci na lepší výsledek."