PLZ - SPA 9:1 - Junioři schytali devítku

7., pátek 29. 9. 2017
Plzeň - Sparta PLZ - SPA
Plzeň: Kolář – Kaňák, Kačena (A), Staněk, Váchal, Čada, Sysel (A), Čechura – Reitspies, Markov, Hanzlík, Matiášek, Vavřička, Pour, J. Roubal, Kovařík, Červenka, Eret, Kokoška, D. Roubal (C), Rubner. Trenér: David Bruk.
Sparta: Hofmann – Frič, Simotics, Mrkvička, Eliáš, Hanuš, Karoch – Kadlec, T. Jandus (A), T. Schwamberger, Rousek, Nacházel, Fabiánek, Eg Larsen, Pejchal, Chlouba, Kropáček, Pšenička, Dubský (C). Trenér: Pavel Geffert.
Branky a nahrávky: 13. Pour (Eret, Vavřička), 14. Kovařík (Reitspies, Červenka), 31 Hanzlík (Roubal, Pour), 41. Matiášek (Staněk, Sysel), 44. Červenka (Reitspies, Kovařík), 48. Vavřička (Kokoška, Matiášek), 54. Kokoška (Eret, Matiášek), 56. Matiášek (Pour, Kokoška), 58. Eret (Rubner, Roubal) - 48. Pejchal (Kropáček, Fabiánek). Rozhodčí: Škrobák - Brejcha, Sedláček. Vyloučení: 4:6. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 70. Střely na branku: 58:27. Průběh utkání: 5:0, 5:1, 9:1.
Po dvou vydařených zápasech doma se vydali svěřenci trenéra Pavla Gefferta na divoký západ k indiánům. Zde prohrávali po druhé dvacetiminutovce už 0:3, ve třetí třetině navíc inkasovali dalších šest branek a sami dokázali vstřelit pouze jediný gól. O ten se zasloužil útočník Pražanů Tadeáš Pejchal. Sparťané tak po debaklu 1:9 další výhru nepřidali, možnost odčinit tuto porážku budou mít v Českých Budějovicích.

Zápas odšpuntoval Hanzlík ihned po buly, z pravé strany ale našel pouze náruč připraveného Hofmanna. Za hosty odpověděl Chlouba, pěkně umístěnou střelu Kolář vytáhl hřbetem lapačky nad. Po chvilce vypálil od modré Kaňák a k dorážce se z otočky dostal Červenka, hostující muž s maskou mezírku mezi betony nenechal. Indiáni následně pokazili rozehrávku, tváří v tvář domácímu brankáři se zjevil Rousek, skóre ale neotevřel. A tak platilo otřepané: "Nedáš – dostaneš." Západočeši podnikli rychlý protiútok, na jehož konci stál po pobídce Ereta Jakub Pour. Za další dvě minuty bylo v Home Monitoring Aréně ještě veseleji. Reitspies oslovil příhrou z kruhu na kruh Vojtěcha Kovaříka, který z první nezaváhal. Pražané se z dvojitého úderu oklepali rychle a zahrozil i při oslabení, když Kolář hasil střelu Eliáše z levého kruhu. Následně Kaňák předložil od modré na levý kruh Matiáškovi, proti jeho ráně z první se Hofmann stihl přemístit. Když pak v samém závěru nenašel mezi betony prostor Schwamberger z mezikruží, odcházeli do kabin spokojenější domácí.

Do prostředního dějství si ještě modrobílí přenesli část přesilové hry a kousali. Hofmann musel čelit Eretovi z levé strany i Kovaříkovi z mezikruží. Ze stejné pozice vyslal dělovku přes obránce i o chvilku později Štěpán Hanzlík, zamířil však nepřesně. V polovině utkání se ale již jeho barvy radovaly. Byla to právě plzeňská třináctka, která dokonala na brankovišti práci Josefa Roubala. Vzápětí se až před Koláře protáhl z pravé strany Pšenička, domácí gólman měl betony k ledu pevně přidělány. Na druhé straně z mezikruží cílil na teploměr Vavřička, muž s maskou Sparty touš udržel. Následně ovšem pouze přihlížel trápení svých spoluhráčů, kteří doslova zahodili tři minuty přesilové hry, šestapadesát vteřin dokonce dvojnásobné. Těsně před druhou sirénou ještě do sóla pláchl Hanzlík, na poslední chvíli byl lehce faulován, sudí ovšem trestné střílení nenařídil.

Neuběhlo ani půl minuty z poslední třetiny, když Jan Matiášek šikovně na brankovišti tečoval mezi betony Hofmanna pokus Staňka od modré. Po chvilce již Plzeň zkompletovala bůra. Rychlý protiútok přetavil v pátý gól po práci Reitspiese Martin Červenka. V čase 47:30 bylo na plzeňské střídačky opět co slavit, jelikož další branku domácího výběru vsítil Jakub Vavřička. Ovšem vzápětí udeřili i hosté a sebrali Kolářovi pomyšlení na čisté konto, prosadil se Tadeáš Pejchal. Festival branek ale nekončil. Domácí se dostali do přečíslení tři na jednoho, ze kterého vznikla umístěna rána Filipa Kokošky přesně k levé tyči. Další gól přišel po osmi vteřinách přesilové hry z hole Jana Matiáška a následně po osmatřiceti po ráně Petra Ereta z levého kruhu, jemuž asistoval Rubner zpoza brány. V samotném závěru střetnutí ještě mohl výsledek korigovat Rousek ze stejné pozice, Kolář ale zasáhl ramenem.

František Černý (HC Plzeň 1929): "Samozřejmě se nám utkání hodnotí dobře, ale myslím si, že zejména v první třetině bylo utkání velmi vyrovnané. Podržel nás gólman, který měl řadu dobrých zákroků a udržel stav po čtyřiceti minutách 3:0. Definitivně rozhodl vstup do třetí části čtvrtou brankou a následně využitými přesilovými hrami, které se nám dnes dařili. Chtěl bych ale říct, že první dvě třetiny byly vyrovnané, nám se podařilo proměnit šance, které jsme si vytvořili a to dnes rozhodlo."

Pavel Geffert (HC Sparta Praha): "Udělali jsme tady ostudu. Nemá cenu, abych to nějak více komentoval. Je to smutný výsledek."