38., pátek 7. 1. 2005
Sparta - Kladno SPA - KLA
Sparta: Pöpperle - Hanzlík, Pilař, Řezníček, Dobroň, Richter, Majeský, Schnabel - Hlaváč, Výborný, Kratěna - Ton, Nedvěd, Marek - Netík, Broš, Kašpařík - Dragoun, Sivek.
Kladno: Orct - Ševc, Kaberle T., Zeman, Kaberle F., Špelda, Kasík, Čech, Jelínek - Bílek, Patera, Procházka - Kysela, Gardoň, Horna - Havel, Zajíc, Mrázek - Hořava, Kalla, Frolík.
Branky a nahrávky: 3. Jan Hanzlík (Hlaváč), 34. Kratěna (D. Výborný, Pilař). Rozhodčí: Lauff (SR) - Guth, Rittich. Vyloučení: 6:8, navíc T. Kaberle (Kladno) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 6650. Třetiny: 1:0, 1:0, 0:0.
Klání mezi Spartou a Kladnem nepostrádalo náboj a první dvě třetiny ani hokejovou krásu. Domácí se ujali vedení gólem Hanzlíka, k němuž se v přesilovce připojil také Kratěna. Po spolehlivé práci celého mužstva a dobrém výkonu Pöpperleho Sparta zvítězila 2:0.

Kapitánské „céčko“ pro dnešní utkání oblékl David Výborný, který tak zastoupil chybějícího Martina Chabadu, jenž si při rozbruslení poranil záda. Od prvního hvizdu určovala tempo zápasu domácí Sparta. V první šanci se objevil Kašpařík, který si obhodil beka hostí, ale Orcta v brance nepřekonal. Následující okamžiky patřili dvojici Hanzlík – Hlaváč. Nejprve mladý bek v jasné gólové šanci nezakončil, o pár vteřin později již zvedal ruce nad hlavu. Ve 3. minutě se střela Hlaváče odrazila do rohu kluziště, kam si sjel Hanzlík a střelou z nulového úhlu překvapivě Orcta překonal.V přesilové hře Výborný vybízel ke skórování znovu Hlaváče, brankář Rabatu sklapl betony včas. Po kličkách Hanzlíka nezamířil přesně do odkryté brány Netík. Kladno poprvé zabralo až v polovině první třetiny, ovšem gólovou možnost Gardoně lapil pohotově Pöpperle. Herní převahu Sparta prokazovala také v závěru. Nedvědovu ránu se štěstím vytěsnil Orct. Pohlednou kombinaci předvedli Kratěna, Výborný a zakončující Hlaváč, který v rozhodující okamžik netrefil kotouč.

Začátek druhí části byl ve znamení Nedvěda a jeho pasu, po kterém byli sami břed hostující brankou Ton s Markem. Domácí hokejisté byli plni elánu a vytvářeli si nespočetné množství šancí, ale žádnou nedokázali přetavit v druhý gól. Velký nástup Sparty zbrzdila až přesilová hra Kladna. Ti ovšem početní výhodu nesehráli na výbornou, brzy se počet hráčů na ledě srovnal. V dobré příležitosti nepřehodil Orcta Kašpařík, jenž si šikovně nabruslil zpoza branky do brankoviště. Na kluzišti se začalo přiostřovat a hru rozkouskovali vyloučení. Při hře čtyř proti čtyřem se vytáhl Pöpperle proti tvrdé střela F. Kaberleho z blízka. Když Špelda hákoval a T. Kaberle udeřil Kratěnu krosčekem do hlavy, zahrála si Sparta celé dvě minuty dvojnásobnou přesilovku. Její první polovila byla poněkud statická, ovšem poté přeci jen udeřilo. Ve 33. minutě Výborný našel na pravém křídle číhajícího Kratěnu, který zamířil přesně mezi Orctovy betony.

V závěrečném dějství dominovaly spíše šarvátky než hokejové akce. Přesto si Ton vyměnil kotouč s Nedvědem, ale druhý jmenovaný se v obrovské příležitosti neprosadil. Slovenský rozhodčí Lauf pokračoval v přísném metru a trestné lavice byly v permanenci. Přesilové hry však mužstvům nevycházely podle představ. Diváky nejvíce pobavil povedený bodyček Řezníčka na jednoho z hráčů soupeře. Procházkův smělý únik zneškodnil dnes vynikající Pöpperle. Poradil si také s následujícími dorážkami dotírajícího Kladna. Bezmoc Rabatu korunovala závěrečná power play, při které se středočeši nedostali na dostřel domácí klece.

Marian Jelínek (Sparta Praha): "Z našeho pohledu je škoda, že jsme po dvou třetinách nevedli více. Ve třetí části Kladno hru vyrovnalo, ale naštěstí se mu nepodařilo snížit. Náš problém je, že se nám nedaří výrazněji se prosadit proti soupeři, kterému se nedaří. Měli bychom mu dát dva tři góly a rozhodnout, my ale máme jen tlak. Martin Chabada nehrál, protože má dlouhodobé problémy s bederní páteří a při rozbruslení si s ní hnul, tak jsme se dohodli, aby se svlékl. V neděli by se ale již do sestavy měl vrátit."

Petr Tatíček (Kladno): "Dnes jsme začali hodně špatně, Sparta nás ve všem přehrávala a navíc jsme dostali nešťastný gól. Od poloviny první třetiny jsme se zlepšili, ale druhou část jsme opět začali špatně. Máme problém se střeleckou produktivitou, už druhý zápas jsme nedali gól a tím pádem nemůžeme vyhrát. Faul Tomáše Kaberleho jsem neviděl, ale prý to byl krosček a stejně jako všechny fauly zbytečný. To se ale stane, je to mžik. Je to o to větší škoda, že Tomáš je náš stěžejní hráč."