8. 10. 2004 | Karel Psohlavec

Poslední 2 minuty rozhodly o výhře Sparty v Karlových Varech

11., pátek 8. 10. 2004
Karlovy Vary - Sparta KVA - SPA
Karlovy Vary: Z. Šmíd - Bauer, J. Polák, Kutlák, F. Ptáček, Krajíček, M. Hlavačka, Suur - Milan Procházka, Alinč, M. Dvořák - Tomík, Lipianský, Hurtaj - Petr Kumstát, Skuhravý, Kraus - Košťál, Krátoška, Míka. Trenéři: Pazourek a Rulík.
Sparta: Bříza - J. Řezníček, Dobroň, Pilař, Jan Hanzlík, Schnabel, O. Malinský, L. Procházka, Richter - Ton, J. Marek, Chabada - Hlaváč, P. Nedvěd, Výborný - Kratěna, Broš, Kašpařík - Olesz, Netík, Dragoun. Trenéři: Lener, Gudas a Jelínek.
Branky a nahrávky: 14. Milan Procházka (Bauer), 14. Tomík (Lipianský, Hurtaj) - 19. P. Nedvěd (Výborný), 59. Richter (Pilař, Výborný), 60. Chabada (Pilař). Rozhodčí: Minář - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:3, navíc Pilař (Sparta) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 3600.
V 11. kole Tipsport extraligy porazili hokejisté Sparty Karlovy Vary 3:2. Karlovým Varům patřila 14. minuta zápasu, kdy skóre otevřel Procházka a o 44 sekund později přidal gól Tomík. Sparťané odpověděli v závěru první třetiny gólem Petra Nedvěda. V čase 58:12 se prosadil Martin Richter, a dokonalý obrat dokonal o necelou minutu později Martin Chabada.

Komentář

Už v první minutě duelu s vedoucím celkem tabulky měli energetici zásluhou unikajícího Alinče a Dvořáka šanci dostat se do vedení. Druhý jmenovaný byl však v rozhodující chvíli dobře pokryt, a tak se začalo utkání vyvíjet podle očekávaného scénáře. Technicky vyspělí ofenzivní hráči Sparty převzali iniciativu na své hole a pokoušeli se překonat pečlivě rozestavený val na modré obranné čáře domácích. Karlovarská defenzíva měla dnes ovšem dobrý den, skvěle plnila taktické úkoly a když už některý sparťan našel cestu před branku, vše hasil výborný Šmíd. Zuby si na mladém gólmanovi vylámal slalomář Ton, Pilař pálící od modré i z blízkosti dorážející hvězdné duo Nedvěd, Výborný.

Útočné výpady Západočechů byli sice méně časté, o to víc však nebezpečné. Skvělou pětiminutovku karlovarské eskadry v polovině úvodního dějství nastartoval velmi aktivní Alinčův útok, který před Břízou ztropil vířivým pohybem dokonalý zmatek. Ten vyřešil hrubým faulem u zadního hrazení Dobroň. A když jej po několika vteřinách následoval na trestnou lavici i Pilař, otevřela se před domácími obrovská šance. Do vedení dostal Energii jemnou tečí Bauerovi střely od modré Milan Procházka. Neuplynulo ani tři čtvrtě minuty a ruce valné většiny stadionu letěly ke stropu znovu. Lipianský v pokračující početní výhodě vrátil zpoza branky puk najíždějícímu Tomíkovi, jehož pohotová střela našla skulinku u pravé tyče. Dvě využité přesilovky nestrhly energetiky k bezhlavému útočení. I nadále byl totiž aktivnější pražský celek, ale defenziva v čele se Šmídem stále odolávala. Jeden z rozhodujících momentů střetnutí přišel minutu před první sirénou. David Výborný motal domácím bekům hlavy tak dlouho, až zapomněli na brankovišti vyčkávajícího Nedvěda, pro nějž nebyl problém zužitkovat chytrou přihrávku od subtilního křídla Columbusu.

Druhá část hry začala obrovským odhodláním holešovického týmu skórovat. Kratěna sám proti Šmídovi selhal, Nedvědův útok roztočil v útočném pásmu sérii přihrávek, ale víc než Hlaváčovu ránu z úhlu hosté nevyprodukovali. Vyvrcholením celého náporu byla přesilovka ve 27. minutě. Sparta uzamknula Karlovy Vary v pásmu, Ton se snažil skrýt ránu od modré v klubku těl, Šmídova lapačka byla přesná. Milimetry dělily od vyrovnání Nedvěda, ale dobře postavená karlovarská tyč uchránila brankového rozhodčího od práce. V jediné vážnější příležitosti se domácí ocitli díky dlouhé přihrávce Bauera na najetého Alinče, ten ale v brejku zakončoval bekhendem těsně vedle.

Konec druhé a prvních deset minut třetí třetiny byl opět ve znamení neúspěšného dobývání karlovarského obranného pásma. Mohlo by se zdát, že hokej defenzivnější taktikou Energie trpěl, opak byl však pravdou. Diváci si užívali napětí, maximálního nasazení i tvrdých soubojů.

Drama, jaké by nestvořil ani velký Shakespeare, začalo až šest minut před třetí sirénou a jeho závěr byl pro domácí ještě krutější než všechny tragédie geniálního autora. Za faul u mantinelu byl vyloučen bek Krajíček, Energie ubránila minutu oslabení, jenže pak přímo při vhazovaní nešťastně zasáhl Alinč v obličeji Chabadu. Na ledě se objevila krev a zkušený forvard putoval na čtyři minuty na lavici hanby. Těch několik kapek nejcennější tekutiny z Chabadova nosu později Karlovy Vary stálo bodový zisk. Svěřenci trenérů Pazourka a Rulíka dvojnásobné oslabení přestáli, jenže v čase 58:12 doklepl parádní Pilařovu příhru zpoza branky další bek Sparty Martin Richter. Uběhlo pouze 50 vteřin a zimní stadion ztichnul zděšením. Ošetřený Chabada vycítil šanci, od modré čáry projel nezformovanou obranou, pohrál si se Šmídem a lehce odsoudil Západočechy ke smutku.

Ohlasy trenérů

Pavel Pazourek (Karlovy Vary): "Zápas jsme ztratili v samotném závěru, přestože jsme se v početním oslabení dlouhou dobu drželi. Jestliže vyrovnávací gól na 2:2 byl laciný, zbytečně trestuhodný byl ten poslední gól, kdy hráč Sparty zůstal sám před brankou."

Slavomír Lener (Sparta): "I když jsme nehráli pasivně, nevyšla nám první třetina, ve které jsme prohrávali 2:0. Pak není jednoduché dostat se zpět do utkání. Zásluhou aktivního forčekingu jsme ale více času odehráli na útočné polovině a zápas otočili. Potvrdilo se, že se hraje se šedesát minut."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Žmola: Jsem Spartě vděčný za důvěru

Druhou posilou Sparty je Tomáš Hyka

Pavlák: Hrát za Spartu je pro mě čest