15. 1. 2012 | Alžběta Mufová, Tereza Velikovská

SLA - SPA 1:2 - I třetí derby rozhodoval jediný gól, tentokrát Bližňákova teč

39., neděle 15. 1. 2012
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Furch - Kadlec, J. Krejčík, Krejčí, Kolařík, Dresler, Šulc - Pospíšil, Alinč, Vondrka - Kůrka, V. Růžička ml., Tomica - Jaškin, T. Hertl, Krenželok - Micka, P. Jelínek, Sklenář - J. Doležal. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann, Čelanský a Beránek.
Sparta: Pöpperle - Krstev, Sersen, Milam, Kučný, Philipp, D. Kočí, Husák - Pacovský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - S. Treille, Lapšanský, Forman. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.
Branky a nahrávky: 31. V. Růžička ml (Šulc) - 24. Tenkrát (Ton, Sersen), 53. Bližňák (Tenkrát, Ton). Rozhodčí: Šindler, Homola - Bláha, Kostka. Vyloučení: 4:3, navíc T. Hertl - S. Treille, D. Kočí všichni 10 min. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 11284. Střely na branku: 30:27. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.
P r a h a - Ani třetí derby letošní sezony nebylo bohaté na branky. Skóre vyrovnaného souboje otevřel Tenkrát, na jeho trefu odpovědel Růžička. Klíčovou se tak stala teč Maria Bližňáka, který usměrnil Tenkrátovo nahození za Furcha.

Komentář

Třetí letošní střetnutí pražských S slibovalo bojovný hokej. Slavia se pere o každý bod, aby si zajistila předkolo, a Sparta zase svádí s Plzní boj na dálku o první místo v tabulce.

První třetina pokračovala v trendu letošních derby. Pohledný hokej, mnoho šancí, nasazení na obou stranách, nicméně žádné góly. V první polovině třetiny byly k vidění gólové šance zejména na straně domácího týmu. Tu největší měl na holi Vondrka. Společně s Alinčem si položili Tomáše Pöpperleho a stačilo pouze zasunout do prázdné branky. Domácí forvard ale trefil pouze tyč. Slávisté ještě dobře sehráli přesilovku, která byla plná šancí, a pak se už do toho pořádně opřela i Sparta.

V patnácté minutě nevyzrál Ton na Furcha, který jeho nadějnou střelu vytěsnil do boční sítě. Následující velký tlak hostí vyústil ve faul domácího kapitána Kadlece, který si šel odsedět podražení. Přesilovka se Spartě moc nevyvedla, po jejím skončení ale bylo domácím fanouškům pořádně horko. Ton i Tenkrát měli tutové šance, Furch je už ale několik zápasů naprosto jistý.

Druhé dějství se hrálo ještě ve větším tempu. Sparta ovládla úvod a už za tři minuty se jí v přesilovce podařilo vstřelit první branku zápasu. Ton přihrál Petru Tenkrátovi do mezikruží a ten střelou těsně nad ledem nedal Furchovi, který měl zakrytý výhled, žádnou šanci. K vyrovnání zavelel Pospíšil. Ten se řítil sám na brankáře, Pöpperle jeho střelu zleva bez větších problémů vykryl. Už za chvíli ale Vladimír Růžička parádně sklepnul střelu Šulce za záda hostujícího brankáře a skóre se srovnalo.

Následovaly pro diváky nejlepší minuty zápasu, hrálo se nahoru dolů. Hráči obou týmů se předháněli v tom, kdo předvede hezčí akci a zároveň spálí větší tutovku. Vondrka si krásně prohodil dva sparťanské obránce, ale puk střelil pouze do brankářovy výstroje. Na druhé straně zase Forman v přímém souboji s Furchem nedokázal domácího brankáře překonat. Druhá část skončila menším nedorozuměním mezi Kočím a Jaškinem, kteří si šli společně odsedět hrubost.

Závěrečná část se úrovni těch předchozích nevyrovnala. Hra byla často nezáživná, ale i tak se vyskytlo mnoho šancí. I u další neproměněné tutovky domácích byl Michal Vondrka. Ten se tentokrát ve spolupráci s Pospíšilem pokusil bekhendem překonat Pöpperleho, ale gól z toho opět nebyl.

Hertl pak dostal dvě minuty a desetiminutový osobní trest za naražení zezadu. V úvodu přesilovky Sparty měl domácí Jelínek hezký únik, k brance ale nevedl. Rozhodující gól Sparty přišel za několik málo okamžiků. V padesáté třetí minutě Mario Bližňák tečoval střelu od modré Petra Tenkráta a puk doklouzal mezi Furchovy betony.

I když se Slavia nevzdala a v závěrečné power play měla na holi několikrát vyrovnání, stav zůstal stejný a holešovický tým ve vyrovnaném zápase nakonec pro sebe uloupil všechny tři body.

Ohlasy trenérů

Ondřej Weissmann (Slavia): Bylo to vyrovnané utkání, nehráli jsme špatně na to, že potkala dvě mužstva z opačného pólu tabulky. Snažili jsme se bránit, vycházeli jsme z obrany, ale šance ve hře pět na pět jsme měli vyložené. Jen jsme je nedokázali proměnit. Dvě oslabení nás dnes stála minimálně bod.

Josef Jandač (Sparta): Opět hrálo velmi vyrovnané utkání a opět padlo málo branek. Nicméně si myslím, že hráči obou týmů hráli nadoraz. Vůči divákům nás to mrzí (že padlo málo branek), ale na druhou stranu si myslím, že se hrál nejlepší hokej z dosavadních tří derby této sezony. Nebylo to tolik z obran. My jsme byli šťastnější, proměnili jsme dvě přesilovky, a proto jsme vyhráli.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu