SLA - SPA 1:3 - Starší dorost vládcem Prahy!

9., pátek 6. 10. 2017
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Málek (59. Pánek) – Fiala, Mareček, Štibingr, Zderadička, Macek, Antoš, Holý – Brož, Kižlin, Všetečka, Havrda, Hradil, Hasil, Vlček, Houška, Petrák, A. Klapka. Trenér: Josef Beránek.
Sparta: Mičán – Bureš, J. Najman, Tůma, Vorobjev, Pika, Lis, T. Klapka, Gajdoš – M. Najman, Prymula, O. Pšenička, Kasanda, Dani, Slavíček, Obadal, Flídr, Smola, Kubánek, Čech, D. Vitouch. Trenér: Richard Žemlička.
Branky a nahrávky: 51. Všetečka (Štibingr, A. Klapka) - 1. O. Pšenička (D. Vitouch, Slavíček), 15. Obadal (Flídr), 56. Pika (Dani, Gajdoš). Rozhodčí: Horáček - Polonyi, Kubíček. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 71. Střely na branku: 35:35. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3.
V devátém kole Extraligy staršího dorostu bylo na programu velmi očekávané derby dvou pražských rivalů. Sparťané začali v Edenu více než na výbornou, jelikož už v první minutě poslal do vedení hráče v rudých dresech Ondřej Pšenička. Holešovičtí na svůj dobrý výkon dokázali navázat trefou Obadala, a když se ve třetí třetině ztenčil sparťanský náskok na jednogólový, promluvil do utkání Jevgenij Pika. Svěřenci trenéra Richarda Žemličky tak vyhráli poměrem 3:1 a mají v kapse již čtvrtou plnohodnotnou výhru v řadě.

První sekundy s trochou nadsázky určily ráz celého utkání. Hned po 18 vteřinách totiž neuspořádané slávisty překvapil Ondřej Pšenička, který se zjevil před Málkem a dokázal zavěsit pod víko. Sešívaní tak velice rychle prohrávali, ale zbraně neskládali. V první třetině se vydatně snažili Spartě konkurovat a co možná nejdříve vyrovnat. Zderadička hned ve třetí minutě trefil tyčku, následně ujížděl do samostatného nájezdu Vlček, ale ani on nedokázal skórovat. Stejně tak se nedařilo dát gól aktivnímu Adamu Klapkovi. A tak trestala zase Sparta. V 15. minutě využil Jiří Obadal dobrého napadání svých spoluhráčů a krásnou bekhendovou střelou překonal Málka podruhé.

Sešívaní poté na chvíli vypadli z tempa, protože druhá branka je evidentně zasáhla. Následně ale do jejich duše o přestávce promluvil trenér Josef Beránek a v průběhu druhé třetiny se zase tlačili do branky. Největší šance přišla na konci druhé části, kdy Slavia více než minutu hrála proti třem sparťanům. Dvojnásobná přesilovka domácím ale vůbec nevyšla a Sparta se ubránila.

Vytoužený gól tak přišel až v 51. minutě. Robin Všetečka vzal všechno na sebe a krásnou střelou od modré do šibenice snížil na 1:2. Slávisté byli jako polití živou vodou a vycítili, že jsou na dostřel. Jejich tlaku Sparta odolávala úspěšně a bohužel pro domácí si dvoubrankový náskok vzala v 56. minutě zpět. Jevgenij Pika v plné kráse ukázal efektivnost hostů střelou z pravého kruhu. Málek přes obránce nic neviděl a i když puk zasáhl, nakonec ho propustil pod výstrojí. Na závěr Slavia zkusila skoro čtyřminutovou hru bez brankáře, ale i přes velký tlak a hodně závarů před hostujícím brankářem Mičánem už domácí další gól nepřidali. Sešívaní se tak tentokrát museli před největším rivalem sklonit.

Josef Beránek (HC Slavia Praha): "Nemáme hráče, kteří umí v danou chvíli rozhodnout důležitou brankou. Soupeř nás tolik nepřehrával, rozdíl byl ale v důrazu a vyhodnocení situací. V tom byla Sparta lepší než my. Naše střely a šance toho moc neřešily, nedokázali jsme předvést kvalitu v zakončení a přetlačit soupeře v osobních soubojích."

Jiří Katz (HC Sparta Praha): "Jsme strašně šťastní za vydřené tři body. Musím pochválit celé mužstvo za obrovskou bojovnost, srdce a odhodlání. Tyhle atributy rozhodly, stejně jako výborný týmový výkon se skvělým brankářem. V první třetině jsme přežili tlak domácích, protože po brzké obdržené brance byli domácí aktivnější. Skóre 2:0 po první části bylo fakt důležité. Ve druhé třetině bylo skvělé, že jsme ustáli oslabení ve třech. Na konci už rozhodla naše velká vůle a touha vyhrát."