SLA - SPA 4:9 - Derby jasně pro sparťany!

44., neděle 1. 2. 2015
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Furch (od 32. do 40. a od 41. Svoboda) – Šenkeřík, Kolařík (A), Šulc, Krejčí, Novák, Roupec, Růžička – Pletka, Bednář (C), Vlasák (A) – Kolář, Vas, Holec – Poletín, Sklenář, Stránský – Čermák, Doležal, Andres. Trenér: Josef Beránek.
Sparta: Novotný – Polášek, Pilař, Piskáček, Ďaloga, Mikuš, Eminger, Hrbas – Réway, Hlinka (A), Klimek – Sabolič, Buchtele, Vondrka – Kumstát, Rolinek (C), Dvořáček – Procházka, Volek, Chlapík. Trenér: Josef Jandač.
Branky a nahrávky: 3. Čermák (J. Doležal, Andres), 17. J. Doležal (Čermák, Novák), 25. Vlasák (Šenkeřík, Sklenář), 30. Pletka (Bednář) - 5. Klimek (Hlinka, Réway), 11. Klimek (Réway, Hlinka), 21. Réway (Polášek, Novotný), 23. Buchtele (Vondrka, Piskáček), 32. Polášek (Hlinka, Pilař), 34. Sabolič (Piskáček, Novotný), 43. Buchtele (Vondrka, Sabolič), 49. Sabolič (Eminger, Buchtele), 57. Polášek (Réway, Hlinka). Rozhodčí: Hribik, Pešina - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 11:11. Využití: 2:7. V oslabení: 0:0. Diváci: 10 152. Střely na branku: 19:42. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:4, 4:4, 4:9. Nejlepší hráči utkání: Čermák - Réway.
Sparťané proměnili čtvrté derby sezony ve svou exhibici a na sešívaném soupeři trápícím se na posledním místě tabulky si pořádně smlsli. Nasázeli mu hned devět branek, přičemž sedm z nich dali v přesilových hrách. Nejúspěšnějšími střelci byli Lukáš Klimek, Robert Sabolič, Jan Buchtele a Adam Polášek, kteří si připsali každý dva góly. Poslední devátou trefu přidal Martin Réway.

Do první větší šance čtvrtého derby sezony se sice probojovali střílející Polášek a dorážející Réway, ale Furch oba pokusy pokryl a radost vypukla o chvíli později na druhé straně. Po dvou minutách hry totiž Slavii poslal do vedení Miloslav Čermák. Ten zůstal nepokrytý před Novotným a napodruhé procpal kotouč mezi jeho betony do branky. O dvě minuty později už bylo vyrovnáno. Sparťané si v první přesilovce zápasu vytvořili dobrý tlak, který zužitkoval Lukáš Klimek. Dostal od Hlinky křižnou nahrávku a měl před sebou úplně prázdnou branku, do které puk zametl.

Sparťané mohli jít záhy dokonce do vedení, ale Mikušova dělovka orazítkovala jen břevno slávistické branky. Druhá branka tak přišla až v další početní výhodě. Sparťané rozehráli okolo Furchovy branky kolotoč nahrávek a nakonec se zaskvěl Réway. Ten zpoza branky našel milimetrovou nabídkou mezi holemi tří slávistů čepel Lukáše Klimka číhajícího mezi kruhy a nejlepší sparťanský kanonýr se opět nemýlil. Brzy hráli početní výhodu i slávisté, ale skórovat nedokázali a ještě málem sami inkasovali poté, co se Buchtele vyjíždějící z trestné lavice zapojil do protiútoku. Nakonec se domácí vyrovnání dočkali v další přesilovce, kdy Jiří Doležal dorážel u pravé tyčky do odkryté branky.

V úvodu druhé třetiny šli sparťané znovu do vedení, jak jinak než v přesilovce. Martin Réway se prořítil obranou soupeře a přeloboval Furcha padáčkem. O necelé dvě minuty později přišlo další slávistické vyloučení a další sparťanský gól. Jan Buchtele vyfoukl puk Furchovi ležícímu mimo brankoviště a napodruhé ho dostal za zaskakující obránce. Tím gólový festival ani zdaleka nekončil. Za dvě minuty totiž využili přesilovku i sešívaní, konkrétně Tomáš Vlasák, který do odkryté branky z levé strany dorazil střelu Šenkeříka. V polovině druhé třetiny bylo dokonce vyrovnáno na 4:4, ve velkém závaru u Novotného branky se prosadil Václav Pletka.

Rovnovážné skóre ale dlouho nevydrželo, konkrétně pouze do dalšího slávistického vyloučení. Nejprve pálil od modré čáry navrátilec do sestavy Pilař, poté se prosadil jeho kolega z první obranné dvojice Adam Polášek, jehož rána z pravého kruhu propadla Furchovi mezi betony. Po pátém gólu ho mezi tyčemi nahradil Svoboda. Ani on ovšem nezabránil tomu, aby sparťané nevyužili i šestou přesilovku ze šesti! A po individuální akci Roberta Saboliče, který se prokličkoval mezi beky a zvýšil na 6:4 backhandovou kličkou zakončenou mezi Svobodovy betony. Slavia mohla odpovědět při samostatnému úniku Bednáře, ale Ďaloga mu rybičkou čistě vypíchl puk.

Na přelomu druhé a třetí dvacetiminutovky hráli sparťané bez pěti sekund plné dvě minuty ve dvojnásobném oslabení, ale i ve třech se dokázali ubránit a poté sami udeřit, poprvé v zápase ve hře v plném počtu. A to v přečíslení dvou na jednoho v podání nahrávajícího Vondrky a zakončujícího Jana Buchteleho. Následně mohl Hlinka přidat osmou trefu, ale neuspěl. Poté přišla sedmá sparťanská přesilovka v zápase, která byla první nevyužitou. Po jejím skončení se ale sparťané prosadili, když Robert Sabolič tečoval před Svobodou ránu Emingera od modré čáry.

Za Slavii málem zkorigoval výsledek Kolařík, puk po jeho ráně v signalizované výhodě projel jen centimetry od tyčky Novotného branky. Sklenářovi zabránil Pilař doklepnout ho do prázdné branky jen za cenu faulu, a tak měli domácí před sebou plné dvě minuty v pěti proti třem. Hráli ale v šesti, a o polovinu této výhody se tak připravili. O chvíli později měli dvě minuty dvojnásobné početní výhody i sparťané a prosadili se už poosmé v zápase a posedmé v přesilovce. Ke třem dosavadním dvougólovým střelcům se přidal po tvrdé ráně z vrcholu kruhu do vinglu i obránce Adam Polášek. I přesto, že si sparťané hlasitě žádali desítku, byli i s devíti góly v brance soupeře spokojení. Sparťané tak jdou do reprezentační přestávky se dvěma výhrami s devíti vstřelenými góly v řadě!

Josef Beránek (HC Slavia Praha): Dvě třetiny byly pro nás ještě hratelné. Zápas rozhodly přesilové hry. My jsme naopak nedali gól ani v přesilovce pět na tři, z naší strany byly přesilovky horší.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): V derby většinou moc gólů nepadá a dnes to byly brankové hody. Pro diváky to bylo určitě dobré. Pro nás to bylo dobré tím, že jsme vyhráli. Zápas jsme rozhodli v přesilových hrách.