přát., čtvrtek 5. 8. 2021
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Michajlov – Krejčí, Havel, Barák, Hovorka, Zelingr, Veber, Duda – Poletín, Machač, Kružík – Doležal, Pšenička, Brož – Všetečka, Vlček, Ondráček – Petrov, Havrda, Šteiner
Sparta: Cichoň – Polášek, Chvátal, Kulhánek, Mikliš, Jeřábek, Poizl – Konečný, Hašek, Šmerha – Jandus, D. Vitouch, Prymula – Hauser, Kern, M. Vitouch
Branky a nahrávky: 22. Všetečka (Ondráček), 34. Poletín (Barák), 40. Kružík (Machač, Krejčí), 48. Brož, 49. Kružík – 27. Kern (Poizl, Hauser), 50. Polášek (Šmerha). Rozhodčí: Battěk, Čáp – Dědek, Žídek. Vyloučení: 6:6 . Využití: 1:1. V oslabení:0:0 . Průběh utkání: 1:0, 1:1, 5:1, 5:2.
Nebyla by to letní příprava bez pražského derby. Sparťané vyjeli na led protivníka z Edenu opět v omlazené sestavě s Oldřichem Cichoněm v brance. Prvoligová Slavia byla o něco nebezpečnější a Spartu dlouho držel právě holešovický gólman. Nicméně slávisté si ve druhé třetině vybudovali dvoubrankové vedení, které ve zbývajícím průběhu jen navýšili. Novými vládci Prahy se tak stali Vršovičtí.

Sparťanští fanoušci vytvořili již od první minuty v Edenu domácí atmosféru a hnali svůj tým kupředu. Tempo bylo podobně vysoké jako v zápase proti Karlovým Varům a síly na ledě vyrovnané. Blíže k vedoucí trefě byli domácí, když v páté minutě málem na švestkách načapal Cichoně Zelinger. Po strkanici v brankovišti však puk do sítě neproklouzl. Namále měli sparťané v oslabení po vyloučení Davida Vitoucha, nejprve Cichoň musel zneškodnit střelu Machače a v závěru slávistické přesilovky ujel sám na branku Petrov.

I nadále byla nebezpečnější Slavia. Ale další gólovou trefu měl na hokejce zástupce Sparty, jenže Michal Vitouch přestřelil v úniku branku. Na druhé straně zahrozil podruhé Petrov, ale Cichoň měl dobře postaveny betony. Na závěr třetiny se hrálo ve sníženém počtu hráčů na obou stranách a sám ohrozil hostujícího gólmana Machač, nicméně sparťanský maskovaný muž byl znovu bezchybný. Konec dějství se obešel bez gólu, bez strkanic však nikoli, rozhodčí ale vylučovat nemuseli.

Do druhé třetiny vstoupili aktivněji sparťané a první velkou šanci po pauze měl David Vitouch, z blízkosti však domácího brankáře nepřekonal. Naopak na druhé straně se z nenápadné akce prosadil po přihrávce Ondráčka střelou z levého kruhu Robin Všetečka a poslal Slavii do vedení 1:0. Hokejisté Sparty ihned zvýšili intenzitu, ale vinou nepřesností se jim nepodařilo dostat do trvalejšího tlaku. Po pravém křídle však vzápětí ujel Jan Kern a krásnou střelou nad vyrážečku Michajlova s přispěním horní tyčky vyrovnal na 1:1.

Sparťany branka nabila energií a hned si vytvořili několik slibných příležitostí v rychlém sledu, domácí brankář ale předvedl jisté zákroky. Hra se po vyrovnání skóre otevřela a diváci mohli sledovat velmi atraktivní podívanou nahoru dolů. Množství šancí na obou stranách se nakonec podařilo přetavit v branku domácím, když Barákovo nahození tečoval clonící Michal Poletín a vrátil Slavii vedení. Do samostatného úniku se dostal Hašek a při snaze o zakončení byl faulován slávistickým Zelingrem. Nařízené trestné střílení se mu ale střelou zápěstím mezi betony proměnit nepodařilo. Pouhé čtyři vteřiny před sirénou se navíc prosadil domácí Daniel Kružík po kombinaci v přesilové hře. Po velmi atraktivní třetině se tak do kabin odcházelo za stavu 3:1 pro červenobílé.

Hosté se ještě nechtěli vzdát a do třetí třetiny vlétli s plnou vervou. Měli více ze hry a Michajlova odstřelovali četnými pokusy. Z tlaku si následně vybojovali přesilovou hru, kterou ale nedokázali zužitkovat. Po návratu Pšeničky na led ujel dopředu Brož. Proti němu se vydal Cichoň, aby mu vypíchnul puk, jen se štěstím se ještě vrátil zpátky do branky, aby zabránil dorážce.

Jenže o pár vteřinek poté už sparťanský gólman tahal puk ze své sítě počtvrté. Byl to právě Jaroslav Brož, který se trefil z levého kruhu. Za necelou minutku využil nedisciplinovanosti obrany Daniel Kružík a zvýšil už na 5:1. Poté to začalo na ledě pořádně vřít a vylučovalo se na obou stranách. Přišlo ještě další vyloučení Machače, po kterém už následovala přesilovka Sparty, kterou zužitkoval Adam Polášek. Více už Holešovičtí nezvládli a žezlo pro krále Prahy pomyslně přebírá po vítězství 5:2 Slavia.

Tomáš Hamara (HC Sparta Praha): "Rozhodli jsme se dát znovu příležitost mladým, kteří jsou po letní přípravě delší dobu na ledě, aby si vyzkoušeli také emotivně vypjatější zapas. Hráči odvedli velice slušný výkon a byla to pro ně obrovská zkušenost. Škoda, že nám nevyšlo trestné střílení, naopak jsme dostali gól na konci druhé třetiny. Viděli jsme spoustu šancí na obou stranách, bohužel Slavia byla efektivnější."

Pavel Kolařík (HC Slavia Praha): "Myslím si, že výsledek až tak úplně neodpovídá. Sparta byla chvílemi aktivnější a my ztráceli v pohybu. Samozřejmě jsme rádi, že jsme vykročili do přípravy a nové sezony výhrou, což jsme chtěli. Ale chtěli jsme být celý zápas podstatně aktivnější, protože Sparta přijela s trošku jiným týmem, než bude nastupovat v extralize. Ale jak jsem říkal, s výhrou jsme spokojení."