SLA - SPA 7:4 - Derby juniorů ovládla Slavia

20., sobota 19. 11. 2016
Slavia - Sparta SLA - SPA
Slavia: Šorf – Zderadička, Chvála, Chládek, Valík, Novák, Mareček - Šmerha, Furch, Kolouch, Matějka, Šteiner, Heldák, Hradil, Patočka, Šergl, Netolický. Trenér: Miloš Pecka.
Sparta: Nahodil – Jandus, Janda, Mrkvička, Jeřábek, Duben, Vandas, Sedliský – Kern, Svoboda, Seniov, Maršoun, Kulda, Pejchal, Chlouba, Krátký, Dubský, Wojnar. Trenér: Pavel Geffert.
Branky a nahrávky: 28. Valík (Furch, Hradil), 43. Šteiner (Matějka), 45. Šmerha (Kolouch), 54. Heldák (Matějka), 57. Hradil (Patočka, Šergl), 60. Šmerha (Hradil), 60. Šmerha - 23. Wojnar, 23. Kern (Kulda, Svoboda), 33. Wojnar (Svoboda, Krátký), 58. Kern (Svoboda, M. Jandus). Rozhodčí: Jílek - Krátký, Svoboda. Vyloučení: 10:12. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 130. Střely na branku: 41:40. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 5:3, 5:4, 7:4.
Junioři Sparty se po třech výhrách v řadě připravovali na očekávané pražské derby, ve kterém usilovali o prodloužení svojí vítězné šňůry. Na úvodní gól se čekalo až do 23. minuty, kdy poslal svůj mančaft do vedení Jakub Wojnar, kterého o chvíli později napodobil jeho spoluhráč Jan Kern. Slavia se poté dočkala snížení, na rozdíl dvou branek ale upravil výše zmiňovaný Wojnar, a bylo to 3:1. Ve třetí periodě se děly nevídané věci, když sešívaní během poslední dvacetiminutovky nastříleli celkem šest gólů, zato sparťané se trefili pouze jednou zásluhou Kerna. Klub se lvem ve znaku tak tímto produktivním činem ve třetím dějství zvítězil vysoko 7:4, svěřenci trenéra Pavla Gefferta okusili první porážku od reprezentační přestávky.

Přestože úvodní třetina vypjatého derby dvou pražských „S“ nepřinesla ani jednu branku, hokejoví příznivci se na tribunách rozhodně nenudili. Obě strany srážela vlastní nedisciplinovanost a bídná koncovka. Dění po rozeznění sirény navíc okořenila potyčka mezi hráči z obou střídaček, kterou museli krotit rozhodčí.

Kýžené góly, na něž se v Edenu nejvíc čekalo, přinesla v bohaté míře prostřední perioda. Už tři minuty po zahajovacím buly se po slávistické chybě ve středním pásmu dostal kotouč na hůl Jakuba Wojnara, který zakončil vlastní samostatnou akci přesnou střelou k levé tyči. A branky padaly dál. Ještě ve stejné minutě vylepšil sparťanské vedení exslávista Jan Kern. Ten po Kuldově střele z levého kruhu ukázkově dorazil puk za Šorfova záda.

Slavia se však nechtěla nechat zahanbit a o pět minut později zajistila snížení. O gólový zápis se postaral Dominik Valík, jenž zužitkoval pěknou akci Furcha a Hradila a s přehledem dopravil kotouč za brankovou čáru. O chvíli později byla však znovu na koni Sparta. Zvýšení náskoku zařídil golfákem z první Jakub Wojnar. A do kabin se šlo za stavu 3:1 pro Holešovické. O pauze se však slávisté v šatně nadopovali sebevědomím a do závěrečné periody vtrhli jako uragán.

Ve 42. minutě vykřesal naději na sešívané střídačce David Šteiner. Šikovný útočník dostal puk a vytěžil ze souhry s Matějkou a prostřelil Nahodila. Za další tři minuty se opět měnilo skóre. Tomáš Šmerha se dobře při závaru před sparťanskou klecí dobře zorientoval a poslal kotouč nekompromisně do brány. V čase 53:48 ujel po levé straně Matějka. Na Nahodila sice nevyzrál, díky jeho dobré práci se k volnému puku dostal Denis Heldák, který přesně zacílil do odkrytého prostoru. Nastalé peklo pro hostující celek dokonal v 57. minutě Matyáš Hradil. Ten z otočky napálil puk tak dobře, že zapadl až do Nahodilovy svatyně.

Dvě minuty před koncem se Sparta trochu vzpamatovala. Holešovičtí vsadili na hru bez brankáře a po rychlé zteči směrem k Šorfovi se trefil krásně pod víko Jan Kern. Slávisté však měli ve svých řadách bijce, jenž nedovolil, aby se Sparta nadechla. Tomáš Šmerha totiž nejprve přesně minutu před závěrečnou sirénou využil vynikající pobídky od Hradila a rozvlnil sparťanskou síť. Tomáš Šmerha definitivní hřebíček do sparťanské rakve navíc zatloukl o pár desítek vteřin později, kdy nasměroval kotouč přes celé hřiště do prázdné klece.

Petr Novák: (HC Slavia Praha) "Klukům bych chtěl poděkovat. Dneska nám to vyšlo. Tímhle vítězstvím pro nás neskončila sezona, ale teprve začala. Doteď jsme se výsledkově trápili a tohle byl zápas, který nás může nakopnout k lepším výsledkům. Za výhru jsme rádi. Navíc proti Spartě. Proti ní je každý úspěch výborný."

Pavel Geffert (HC Sparta Praha): "Moc nevím, jak bych měl utkání hodnotit. První dvě třetiny jsme odehráli skvěle, ale do třetí jako bychom ani nenastoupili a koledovali jsme si. To se potom projevilo na výsledku."