31. 12. 2022 | Daniel Ryl

SPA - AMB 2:3sn - Finálová porážka se ctí!

finále, sobota 31. 12. 2022
Sparta - Ambri-Piotta SPA - AMB
Sparta: Kovář – Krutil, Kempný, Jandus (A), Mikliš, Tomek, Moravčík, Böhm – Řepík (C), Sobotka (A), Forman – Tomášek, Horák, E. Thorell – Safin, D. Vitouch, Buchtele – Dvořáček, G. Thorell, Konečný – Přibyl.
Ambri-Piotta: Juvonen – Heed, Burren, Saarijärvi, Virtanen, Fohrler, Z. Dotti, I. Dotti, Fischer – Chlapík, Eggenberger, Špaček – Kneubuehler, Heim, Burgler (A) – Zwerger, Jooris, Pestoni (A) – Formenton, Grassi (C), McMillan
Branky a nahrávky: 7. Tomášek (Moravčík, Tomek), 54. Horák (E. Thorell, Jandus) – 6. Formenton (Chlapík, Špaček), 24. Formenton (Heed), roz. nájezd Pestoni. Rozhodčí:Kaukokari (FIN), Nord (SWE) – Nyqvist (SWE), Sormunen (FIN). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2, 2:3.
Chybělo málo, ale nemáme se za co stydět! Sparťané se loučí s rokem 2022 porážkou ve skvělé finálové bitvě Spengler Cupu, kde jsme podlehli Ambri-Piotta 2:3 po nájezdech. Góly Davida Tomáška a Romana Horáka jsme dvakrát stáhli manko, přesto jsme na vítězství nedosáhli. Náš tým ale dokázal, že je stříbro naprosto zasloužené.

Komentář

Vstup do finále vyšel našemu týmu o poznání lépe, než tomu bylo o den dříve proti Örebru. Vysoké tempo chytilo také Ambri, ale první šance vzešla z hole Erika Thorella, který z mezikruží prověřil Janneho Juvonena. Vzápětí však přišlo Krutilovo držení u mantinelu a skvěle zahranou přesilovku zužitkoval Alex Formenton, jenž přesnou tečí usměrnil nahození Filipa Chlapíka.

O necelou minutu později však vlétl do útočné třetiny David Tomášek, krásně obešel soupeře a střelou tahem nad rameno nachytal finského gólmana. O pár minut později měl i druhou šanci, když proletěl mezi dvěma obránci a dostal se až před brankáře, kterého však bekhendem nepřekonal. Vyrovnaná bitva ve vysokém tempu pokračovala, leč bez šancí.

Ambri následně hrálo dvě přesilovky v krátkém sledu. Druhé oslabení ustáli i díky jistým zákrokům Jakuba Kováře, v úvodu třetí nevýhody naopak Michal Kempný krásným nastřeleným pukem o mantinel vysunul Miroslava Formana, jehož střela z pravé strany letěla nad branku. Oba týmy tak odjely do šaten za nerozhodného stavu.


Sparta začala aktivně i druhé dějství, jenže Michal Řepík od modré ani Roman Horák před brankou se svými pokusy neuspěli. K udržení tempa nám mohla pomoci i první přesilovka, jenže nám vůbec nevyšla. Zaváhání naší obrany na útočné modré využil Alex Formenton, který se při svém úniku zleva natlačil před Jakuba Kováře, vytáhl si ho z ideální pozice a bekhendem zavěsil.

Vzápětí mohl vyrovnat Miroslav Forman, jehož prudká rána skončila na Juvonenově výstroji. Sparta měla mírně navrch, hra se však přelévala ze strany na stranu bez větších šancí. Závar před brankou způsobila střela Davida Vitoucha z mezikruží, ale Jan Buchtele s dorážkou nadvakrát neuspěl. Švýcarský celek útočil sporadicky, přesto několikrát nepříjemně zahrozil.

Jakub Kovář byl však jistý, stejně jako Janne Juvonen, jenž si poradil s Kempného pokusem od modré čáry. V závěru třetiny putoval na trestnou lavici za vyhození puku Jan Buchtele, při jehož trestu dostal na pravém kruhu nabito Alex Formenton, ale hattrick mu sebral zákrok helmou.


Švýcarskému soupeři pomohla v úvodu třetiny pokračující přesilovka, kterou jsme však ustáli bez úhony. Už s prázdnou střídačkou jsme však málem nezachytili brejk Ambri, po němž zakončoval před brankou volný Alex Formenton, ale náš brankář jeho pokus vytěsnil. Sparta zareagovala střelami Michala Řepíka, Davida Dvořáčka i Michaela Krutila, se kterými si Fin dokázal bez potíží poradit.

Na druhé straně mohl zmatků v naší defenzivě využít Filip Chlapík, proti němuž se Jakub Kovář skvěle přesunul a zasáhl! Oba brankáři pokračovali v dobrém výkonu i nadále, a přestože jsme měli navrch, vyložené šance nepřicházely. Naši převahu povzbudila i přesilovka, ale švýcarský celek zvládl oslabení znamenitě a k ničemu výraznému naše hráče nepustil.

Za svou aktivitu jsme ale byli odměněni, když Erik Thorell zavezl puk do třetiny a Roman Horák před brankou nadvakrát dotlačil puk do sítě. Vzápětí měl další gól na hokejce Miroslav Forman, ale přečíslení zhatila Juvonenova vyrážečka. Na druhé straně měl obrovskou šanci Jesse Virtanen, který odkrytou branku přestřelil, a když neuspěl Michal Kempný a znovu finský bek, finále šlo do nastavení.


Lepší rozuzlení nemohl Spengler Cup mít, protože skvělé utkání si prodloužení zasloužilo. Opatrný začátek rozjela skrytá střela Davida Tomáška, kterou finský brankář pokryl. Na druhé straně Jakub Kovář skvěle vychytal samostatný únik Alexe Formentona.

Vzápětí David Tomášek skvěle ujel obráncům, a přestože se natlačil před branku, rozhodující gól nevstřelil. Následně mohlo být zle, když ujel Michael Špaček, jehož únik zastavila pohotová lapačka Jakuba Kováře! Sparta už v závěru šance neměla a utkání dospělo do nájezdů.


Exekutorům sparťanských nájezdů se nedařilo podle představ, naopak Dario Bürgler přiblížil svůj tým vítězství. Hráči švýcarského týmu však mířili jen do tyček, načež v páté sérii udržel naši naději šťastný gól Erika Thorella. Celou sérii nájezdů však završil Inti Pestoni, jehož trefa mezi betony rozhodla o triumfu švýcarského mužstva.

×
Dnes v 18:30 | Muži
HC Sparta Praha
Mountfield HK
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Jani Lajunen bude pokračovat ve Spartě

Nabitý týden odstartujeme doma proti Hradci

Vracíme se do Champions Hockey League!

Sobotka: Chceme být lepší a lepší