35., neděle 30. 12. 2007
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Duba - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Tabaček, Jerofejevs - Netík, Vaic, Sivek - P. Ton, Langhammer, Melichárek - Mrňa, Dragoun, Hromas - Becker, Švagrovský, Podlešák.
České Budějovice: Turek - Toman, Gřegořek, Sičák, Frolo, Vydarený, F. Novák, od 22. navíc Mucha - Hřebejk, V. Hübl, Brabenec - Kůrka, Šimánek, Sailer - Hudec, Vak, Veselý - od 22. navíc Kuchejda, Mertl, L. Květoň.
Branky a nahrávky: 1. P. Ton (Jan Hanzlík), 29. Mrňa (Dragoun), 59. P. Ton (Langhammer). Rozhodčí: Minář - Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 8:6. Bez využití. Diváci: 6316.
Sparta se vrací na vítěznou vlnu. Po hubené výhře nad nováčkem extraligy z Ústí nad Labem si vyšlápla na HC MOUNTFIELD. Domácím výrazně pomohl Tomáš Duba, který po návratu do klece holešovického mužstva dodává svými přesnými zákroky spoluhráčům sebevědomí a klid. Navíc procitl kanonýr Ton, podílel se na posledním vítězství Sparty v tomto kalendářním roce dvěmi brankami.

V první třetině byl na Spartě k vidění pěkný hokej, obě mužstva předváděla obrovské nasazení. Fanoušci domácích se již po dvaceti minutách hry radovali z těsného vedení svých oblíbenců. Spartě se povedl perfektní nástup do utkání, když dokázala Turka překonat již po šestačtyřiceti vteřinách hry. Postaral se o to kanonýr Ton, kterého poslal šikovnou přihrávkou do úniku Hanzlík. Sparťanský kanonýr zachoval tváří v tvář brankáři ledový klid a střelou pod vyrážečku rozvlnil síťku budějovické klece. Sparta byla při chuti a navíc zahrávala přesilovou hru po faulu Vydareného na benjamínka v dresu domácích Mrňu. Turek musel čelit kanonádě, ale všechny střely dokázal zlikvidovat a podržel své spoluhráče. Ti se k výraznějšímu ohrožení sparťanské klece dostali poté, co šel za krosček na dvě minuty pykat Tabaček. Nejblíže vyrovnání však byli hosté v sedmnácté minutě, kdy Šimánek nahazoval od zadního hrazení do brankoviště a Duba si kotouč málem srazil za brankovou čáru. Minutu před koncem první části bylo horko i gólmanovi HC MOUNTFIELD. Sparťanské přesilovkové komando zamklo svého soupeře v obranné třetině a nedokázalo skórovat jen proto, že Vaic před poloprázdnou klecí netrefil puk.

I druhé dějství začalo velmi zostra. Po jednatřiceti sekundách hry zvedali k radostnému gestu ruce ke stropu holešovické haly hosté, jenže vzhledem k tomu, že Hudec znemožnil Dubovi proti střele zasáhnout, nemohla být branka uznána. Skóre se neměnilo ani po akci Netíka se Sivkem, kteří se řítili na jediného beka, ale první jmenovaný nemířil přesně. Mladý forvard domácích, který k zápasům nastupuje s číslem sedmdesát jedna na dresu se vzápětí valil na Turka ještě jednou, když proskočil mezi dvojicí obránců, jenže ani tentokrát nepřehodil beton pozorného brankáře. Následně si před Dubu sjel obránce Gřegořek, nevystřelil však a z protiútoku udeřila Sparta. Dragoun potáhl puk po mantinelu, nahodil ho před branku a od Mrňovi brusle se touš odrazil za Turkova záda. Budějovičtí se nevzdávali a nadále byli v útoku velmi nebezpeční, při vyloučení Ptáčka visel gól doslova na vlásku, ale ten se ne a ne přetrhnout. Květoň si například najížděl sám na maskovaného muže, jenže Duba měl beton pevně přitisknutý na ledě a šanci zlikvidoval. Ukazatelem skóre nepohnula ani Tonova střela, kterou Turek vyrazil na břevno.

Poslední dvacetiminutovka se nesla ve znamení dobré obrané hry Sparty a bezradnosti jihočeských hokejistů v zakončení. Ti nedokázali utkání nijak zdramatizovat a svým výkonem naznačili, že je potkala mírná herní krize. Ale šance HC MOUNTFIELD měl. Kuchejda využil nepozornosti domácích beků a prosmýkl se před branku, Duba jeho pokus zneškodnil ramenem. Na druhé straně se neprosadil v zakončení aktivní Ton ani nadvakrát. Sparta výborně zvládala vlastní oslabení a soupeři v nich nic nedovolila. Naopak při vlastní početní výhodě málem inkasovala, když se obránce Frolo dostal ke střele z mezikruží, jeho přízemní jedovku pokryl strážce sparťanské svatyně betony. Na opačném konci kluziště naopak Vaic poslal kotouč místo pod horní tyčku do ochranné sítě nad mantinelem. Asi poslední možnost na zvrácení nepříznivého stavu měli hosté v pětapadesáté minutě, kdy Hübl nikým neatakovaný na brankovišti opět postrádal potřebný důraz ke skórování. Definitivní pojistku pro domácí přidal v čase 58:28 Petr Ton gólem do prázdné branky a vyzval tak fanoušky k předčasným silvestrovským oslavám.

Marian Jelínek: Bylo to nadprůměrné extraligové utkání. Nás těší, že jsme dokázali zvýšit na 2:0, což se nám v minulých zápasech nedařilo. Další potěšujícím faktem je, že jsme hráli proti tak ofenzivnímu týmu jako jsou České Budějovice s nulou. Musíme ale zůstat nohama na zemi.

Milan Černý: Když nedáme gól, těžko můžeme pomýšlet na úspěch. Dostali jsme v první minutě gól po hrubé chybě gól a pak jsme některé šance realizovali hodně laxně. Nebylo to ani tak, že by nás vychytal gólman, ale my jsme si v šancích počínali hodně naivně.