SPA - CEB 5:2 - Skóroval také Machovský!

GCC1, pondělí 10. 8. 2020
Sparta - České Budějovice SPA - CEB
Sparta: Machovský – Košťálek, Pavelka, Klodner, Kalina, Jandus, Jeřábek, Kadeřávek – Rousek, Horák (C), Řepík (A) – Kudrna, Sukeľ, Tomášek – Dvořáček, Říčka, Pšenička – Buchtele, Pech (A), Zikmund.
České Budějovice: Čiliak – Pýcha (C), Suchánek, Lytvynov, Kachyňa, Slováček, Svach – Christov, Venkrbec (A), Holec – Voženílek, Přikryl, Doležal – Jonák, Prokeš, Karabáček – Beránek, Čížek, Hrubec.
Branky a nahrávky: 37. Řepík (Rousek), 56. Kudrna (Pavelka, Sukeľ), 56. Buchtele (Pech, Zikmund), 60. Pavelka, 60. Machovský – 24. Hrubec (Beránek), 46. Jonák (Venkrbec, Holec). Rozhodčí: Úlehla, Veselý – Kis, Šimánek. Vyloučení: 4:4, navíc Karabáček (CEB) 10 min. OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 523. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 5:2.
Druhé utkání Generali Česká Cupu přineslo tři body na náš účet! Sparťané porazili v Holešovicích nováčka extraligy z Českých Budějovic 5:2! Ještě čtyři minuty před koncem přitom prohrávali o jednu branku, zásahy Andreje Kudrny a Jana Buchteleho ovšem otočili skóre ve svůj prospěch. Výhru pojistil zásahem prázdné klece Tomáš Pavelka, po jehož trefě si opět do prázdné branky vstřelili hosté vlastní gól, který byl připsán Matěji Machovskému.

Úvodní minuty pondělního střetnutí mezi Spartou a Motorem nabídly relativně vyrovnanou a svižnou podívanou, přičemž oba gólmani museli být hned zkraje duelu v pozoru. O něco více práce měl budějovický Čiliak, nicméně ani Machovský neměl ve svém brankovišti klid. Domácí dostali první větší příležitost otevřít skóre v osmé minutě po faulu Venkrbce, následná nebezpečná početní výhoda ovšem ovoce nepřinesla a bezbrankový stav trval dál.

Pražané měli na lehce zamlžené ledové ploše Tipsport areny postupem času čím dál tím větší převahu, kterou se jim však kvůli výbornému výkonu hostujícího brankáře nedařilo přetavit v kýžený gól. Jihočeské pokusy o útok zase ve druhé polovině dějství soupeřova obrana zastavovala převážně již ve středním pásmu. Pořádně se k brankovišti Sparty Motor dostal až v samotném konci dvacetiminutovky, přičemž jeho snahy opět vyšli vniveč. V první přestávce tak v kolonce skóre na světelných tabulích v hale svítily dvě nuly.

Prostřední část začala v poměrně klidném tempu bez větších gólových šancí. Ospalou atmosféru v Holešovicích prořízla až dorážka Matouše Hrubce v čase 23:48 – budějovický forvard dosáhl na kotouč po střele Matěje Beránka a bekhendem jej z prostoru mezi pravým kruhem a brankovištěm usměrnil za bezmocného Machovského. Hosté pak dostali šanci svůj nově nabytý náskok zdvojnásobit po vyloučení Kaliny za hákování, kterou však pohrdli. Bez odpovědi zůstalo i Tomáškovo zdržování hry o chvilku později.

Sparta po návratu do plného počtu pořádně zahrozila. Řepík totiž od mantinelu poslal pryž přesně na hůl čerstvě vysvobozeného útočníka, jenž ale zasáhl jen beton připraveného jihočeského gólmana. Štěstí na domácí hole nezabloudilo ani při následné přesilovce, při které se zkušený slovenský strážce svatyně Motoru pořádně zapotil a likvidoval i pokusy z bezprostřední blízkosti branky.

Dvě minuty a čtyřicet sedm sekund před sirénou se Tipsport arena konečně dočkala. Michal Řepík si totiž bleskově zpracoval přihrávku Lukáše Rouska a z mezikruží vystřelil přesně do levého horního rohu Čiliakovy svatyně. Václav Svach jej dojížděl marně – vyrovnáno, 1:1. Závěr periody se pak nesl ve znamení domácích, kteří neúprosně tlačili na soupeřovu svatyni ve snaze znovu rychle udeřit. To se jim sice nepodařilo, díky Karabáčkově trestu za nesportovní chování je ale hned na začátku třetí části čekala další dvouminutová hra v početní výhodě.

Přesilovka se nicméně Spartě příliš nevyvedla, a Karabáček se tak v čase 41:59 připojil ke čtveřici bránících budějovických hráčů. Hostům se ovšem chvíli nato po vykázání Pecha dařilo o něco lépe a těsně před jeho návratem na led se skóre znovu změnilo ve prospěch hráčů v modročerveném. Lehká střela Víta Jonáka z prostoru pro buly totiž škrtla Machovskému o výstroj a pryž následně doskákala do klece – 1:2.

Sparťané se inkasovanou brankou nenechali složit na lopatky a ve druhé polovině závěrečného dějství vyvíjeli soustavný nápor na Čiliakovu klec. Dobývání přineslo ovoce čtyři minuty před koncem, kdy se nejprve po souhře s Pavelkou prosadil Andrej Kudrna. Hostující gólman se pak ze zásahu ani nestačil oklepat, a už se své klece musel lovit další kotouč – obrat za 41 vteřin dokonal střelou z voleje Jan Buchtele!

Poslední desítky sekund duelu ještě poznamenala výměna názorů mezi Lukášem Pechem a jedním z hostujících hráčů, za kterou domácí forvard dostal dvě minuty za hrubost. Motor následně zkusil štěstí ve hře bez gólmana, jenž se mu nevyplatila. Zásahem prázdné klece potvrdil první sparťanské vítězství přípravy Tomáš Pavelka. Čiliak ovšem opustil brankoviště ještě jednou, a znovu marně – tentokrát opuštěnou síť rozvlinl vlastní gól, který byl připsán Matěji Machovskému! Sparta tak zvítězila 5:2.