SPA - CHM 3:1 - Dorostenci obrali favorita

15., čtvrtek 15. 11. 2018
Sparta - Chomutov SPA - CHM
Sparta: Krbeček – Tomov, Brůna, Šesták, Ducháč, Ludvík – Pražák, Broš, Bareš, Mácha, Höll, Krupička, Straka, David, Červenka, Kalný, Němec, M. Vitouch.
Chomutov: Šatný – Š. Němec, Frollo, Perný, Kovár, Pöschl – Spudich, Koblížek, Iljuk, Príhoda, Kulch, Svoboda, Štefančík, Kalčík, Döring, Ekrt.
Branky a nahrávky: 3. Broš, 12. Krupička (Ducháč, Mácha), 35. Tomov (Broš, Vitouch) – 1. Iljuk (Pöschl, Príhoda), 65. Svoboda (Němec). Rozhodčí: Müller – Vodák, S. Hradil. Vyloučení: 8:5. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 21. Střely na branku: 31:38. Průběh utkání: 0:1, 3:1.
Vynikající zápas plný střetů a krásných akcí. Zpočátku se nevyvíjel pro domácí dobře, ale to netrvalo dlouho a Sparta zápas otočila. Byla hladovější, šla za body, chtěla vyhrát a nevadilo jí, že před ní stál papírově lepší protivník. Pokryla nejlepšího hráče Štefančíka a vyhrála zaslouženě. Bomusový bod z prodloužení jde sice do Chomutova, ale i tak jsou to důležité tři body pro Pražany.

Sparta po dvou porážkách najela opět na vítěznou vlnu, když si poradila se soupeřem ze severu Čech, Chomutovem. Ten šel sice už v první minutě do vedení, když branku obstaral Erik Iljuk, další gól už ale v základní hrací době nepřidal. Hodně se čekalo od Štefančíka, který je druhý v ligové produktivitě, avšak Pražané ho vymazali. Až na výjimky Sparta hrála dozadu velmi zodpovědně, poctivě a organizovaně, jakoby je první inkasovaný gól poučil. Zařadila druhý rychlostní stupeň, začala více bruslit, napadat, hráči se na střídačce povzbuzovali, ukázali týmovost a vůli po vítězství. Obrat začal už ve třetí minutě, kdy se trefil Josef Broš. Jel sám na branku, zvolil kličku do bekhendu a uspěl, parádní blafák. Gól domácí nastartoval a najednou začali po lédě létat.

Sparta si aktivní hrou vybojovala faul, a mohla si tak zahrát přesilovku. V té sice protivníka zatlačila, ale gól vstřelit nedokázala. Za nerozhodného stavu měli Pražané převahu, dokázali pěkně kombinovat a vytvářet si dobré šance. Nedělalo jim problém přecházet střední pásmo. Díky tomu vstřelili důležitý druhý gól a ujali se vedení. Jan Krupička využil chyby soupeře ve středním pásmu a nemilosrdně trestal. Piráti nestíhali, a proto museli faulovat. Další provedl Štefančík a šel za katr. Holešovičtí sice kombinovali, avšak málo stříleli, a to málo pochytal brankář Šatný. Při hře pět na pět domácí ukázali cit pro přihrávku, ujeli do brejku, ale Šatný úmysl přečetl a nedovolil sparťanům skórovat. Třetina se poté dohrála za vysokého tempa, góly však už nepadly.

Piráti nebyli v pohodě, na začátku třetiny vystřelili z obranného pásma puk přes mantinel a to znamenalo dvouminutové oslabení. Jenže početní výhoda se sparťanům vůbec nepovedla. Navíc sami dostali trest za příliš mnoho hráčů na ledě. Chyba, jež trenéři nevidí rádi. Sparta oslabení přežila bez úhony, i když Severočeši tlačili, jak mohli.

O několik minut později nastala zajímavá situace. Brankář Šatný chtěl za bránou rozehrát, byl však napadán domácím hráčem, který puk odebral a dával ho před branku. Obrana Pirátů ale svému sokovi skórovat nepovolila. Utkání se měnilo v bitvu, bylo to o gól a oba týmy stále cítily šanci na body. Severočechům však plány překazil obránce Nino Tomov, který pálil přesně z levého kruhu nad vyrážečku Šatného. 3:1, velká radost domácích, ti se tímto gólem uklidnili a psychická výhoda byla na jejich straně. Piráti se od této chvíle více soustředili na defenzívu. Nabídnutou přesilovku ke konci třetiny nevyužili. Zajímavá třetina, ve které padl jediný gól, byla u konce.

V prvních vteřinách třetí periody Pražané předvedli nádherný přechod přes střední pásmo na dvě přihrávky, jen gól tomu chyběl. V dalším průběhu šli domácí opět do oslabení, Severočeši ale početní výhodu nezúročili. Jejich tlak byl příliš krátký a pak také naráželi na připravenou obranu protivníka. Zápas se lámal a Sparta nepolevila. Naopak, přidala na nasazení a tempu, hrála na sto procent.

Čas ubíhal a Chomutov stále ztrácel dvě branky. Zkoušel i dlouhé přihrávky za obranu, ty moc nevycházely díky kompaktní defenzívě Holešovických. Občas to skončilo na becích, občas jako icing. Ani bojovnost nepomáhala. Pražané v tomto zápase hráli opravdu skvěle, když už udělali chybu, napravil ji brankář Krbeček. Chomutovští nedokázali do konce třetiny vstřelit jediný gól, a tak Sparta brala tři body, prodloužení pak rozhodlo o dalším bodu.

Sparťané nastavení nezačali dobře, šli do oslabení, které Chomutovští ještě nezužitkovali. Jejich zásah přišel až v čase 64:08, kdy hostům trefil bonusový bod Tadeáš Svoboda. Svoboda byl ve správné chvíli na správném místě. Stačilo mu puk dopravit do odkryté branky. Krbeček totiž vyjel, aby kotouč vypíchl, to se mu nepovedlo, puk ho přeskočil a obránci už průšvih nezachránili, Svoboda uklidil černou pryž do branky.