SPA - JIH 3:2pp - Napínavý souboj rozhodla juniorka až v prodloužení

10., sobota 8. 10. 2011
Sparta - Jihlava SPA - JIH
Sparta: Kocián - Košťálek, Müller, Pohl, Skřivánek, Štěpánek - Ribalkin, Doležal, Vlček, Přibyl, Merta, Kučera, Antončík, Brzobohatý, Eis, Matějček, Simon, Hampl, Procházka.
Jihlava: Rittich - Jícha, Kolda, Martínek, Polívka, Randa, Tobola, Zadražil - Brychta, Jícha, Vaculín, Štěpán, Polívka, Prokš, Pěška, Vysloužil, Zídek, Randa, Brabec, Tobola, Martínek, Pekárek, Mikeš, Přidal, Kolda.
Branky a nahrávky: 14. Pohl (Merta), 47. Doležal (Eis), 62. Pohl (Antončík) - 48. Pěška (Prokš), 49. Brabec (Vaculín). Rozhodčí: Hornáček - Benš, Štrofa. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 81. Střely na branku: 49:43. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 3:2.
P r a h a - Skóre utkání otevřel v první třetině Pohl, poté už kralovali oba výtečně chytající brankáři. Až ve 47. minutě zvýšil vedení Doležal. Dlouho ale Spartě nevydrželo, Jihlava dokázala dvěma slepenými góly vyrovnat. V prodloužení vystřelil domácím druhý bod svou druhou brankou Jan Pohl.

Rychlým napadáním a se značným sebevědomím vstoupili hosté do začátku utkání. Za svou aktivitu byli odměněni přesilovou hrou, ve které ale paradoxně o tlak přišli a do šancí se nedostali. Nicméně i nadále byla aktivnější Jihlava, sparťané působili spíše nervózním dojmem. První šanci na vstřelení branky měla Sparta zhruba v polovině první třetiny, kdy po faulu Prokše hrála svou první přesilovou hru, avšak střely od modré se neujaly a Jihlavští oslabení zvládli. Nepříjemný moment přišel, když se po souboji za brankou zranil Zadražil, který utkání nedohrál. Tento moment hostům na pár minut svázal ruce, a mohlo být ještě hůř, to kdyby domácí Simon místo tyče trefil branku.

Sparta přebrala iniciativu na svou stranu a obraz hry výrazně pozměnila. Bruslila lépe a všude byla o krok dříve. Netrvalo dlouho a za svou aktivitu byli domácí odměněni brankou. Merta si zkušeně povyjel zpoza branky a z hranice kruhu přesnou žabičkou křížem našel najíždějícího Jana Pohla, který neměl sebemenší problém uklidit puk do odkryté branky. Sparta po vstřelení gólu nabyla na suverenitě a několikrát zahrozila, ovšem ani hosté se nenechali zahanbit a několikrát prověřili dosud vynikajícího Kociána v domácí svatyni, který v největší šanci jihlavských vychytal Prokše. Konec třetiny byl spíše opatrný, diváky mohla pobavit snad jen žonglérská vložka Přibyla.

Po začátku druhého dějství byla Sparta stejně jako na začátku první třetiny poslána do čtyř. Jihlavští mohli ihned vyrovnat, ale útočníkovi hostů zabránil v doražení puku do prázdné branky bek Sparty. Byli to hosté, kdo po této přesilové hře toužil po vstřelení branky. Nejdříve to zkoušel Pěška, následovali ho Brychta a v tomto zápase výrazný Prokš, ale svým obtočením kolem branky a následným zakončením po ledě trefil pouze připravený beton Kociána. První polovina druhého dějství patřil zcela jednoznačně hostům, domácí byli bezradní a vyrovnávací branka byla cítit ve vzduchu. Jihlava si vytvářela šance, které často volaly po využití, proti byl ale vynikající Kocián v dresu s „S“ na prsou.

Jako by nevyužité šance Jihlavy tým svázaly a Sparta se zvedla. V největší šanci po procitnutí z letargického výkonu domácích se ocitl hráč s hokejovým jménem Martin Procházka, ale svou ranou z první trefil jen plastron Ritticha. Skvělou práci předvedl poté Simon, který nejprve zastavil akci hostů dva na jednoho a poté neváhal a v rychlém brejku zakončoval do vyrážečky Ritticha. Druhá perioda nabídla především vynikající výkony obou mužů v maskách a svižný bruslivý hokej. Ke cti obou týmů nutno dodat, že se hrálo v duchu fair-play, s minimem vyloučených.

Do závěrečného dějství vstoupily oba celky zodpovědně s důrazem na přesnou defenzivu. Byla to ale Sparta, která měla více v držení puk a Jihlavě v počátku nedala příležitost k útočení. V sedmé minutě však přišla minela v rozehrávce žlutých, a potom, co dostal Zdeněk Doležal puk jako na zlatém podnosu před nepřipraveného Ritticha, nebylo problémem navýšit skóre. Jihlava tak byla ztrestána za svou přílišnou pasivitu a vzhledem k převaze sparťanů se zvrat zdál nepravděpodobný.

Opak byl ale pravdou. Ani ne minutu poté hosté snížili, to když akci dva na jednoho zakončil Ondřej Pěška po přihrávce Prokše. Jihlavští ovšem neměli dost a po další půlminutě bylo srovnáno. Po nedůrazu v obraně Holešovických padla vyrovnávací branka, kterou si na pažbu připisuje Martin Brabec po asistenci agilního Vaculína. Po vyrovnání skóre se oba týmy uchýlily k opětovné hře s důrazem na pozornou obranu, do šancí se oba soupeři dostávali jen sporadicky. Jako hrom z čistého nebe však přišla šance domácího Antončíka, který zničehonic vyjel sám na hrdinu v brance hostí. Své zakončení po povedené backhandové kličce však nasměroval pouze do tyče, od které neměl touš daleko do branky, hostům se ale podařilo gólu zabránit.

Rozhodnout mohly v závěrečné pětiminutovce třetí části oba týmy. Hosté dostali možnost přesilové hry. V jasné šanci však neuspěli a z následného breaku mohl rozhodnout unikající kapitán Eis, jenž byl však zastaven nedovoleným způsobem. K velké nevoli domácích fanoušků však zůstalo jen u dvouminutového trestu, nikoli trestného střílení. Bojovníci z Holešovic si na konci třetiny zahráli přesilovku 5 na 3, ale ani to k rozhodnutí nestačilo.

Základní hrací doba vítěze neurčila, následovalo tedy prodloužení. Nutno říci, že remíza utkání slušela, bod si zasloužili oba dnešní soupeři. Rozhodnout se však muselo a šťastným týmem nakonec byli sparťané. V dohrávané přesilové hře rozhodl přesnou ranou od modré Jan Pohl, po přihrávce Antončíka. Sparta tak bere z utkání dva body a těší tak domácí příznivce v ochozech, mimo jiné i Slavomíra Lenera.

Pavel Arnošt (Sparta): Hodnocení je těžké, za vítězství jsme samozřejmě rádi, ale nejsme spokojeni s výkonem. Věříme, že v průběhu sezony budou výkony na daleko vyšší úrovni než dnes. Máme dost zraněných obránců, ale to nás neomlouvá. Jsme rádi, že jsme druhý bod získali, Jihlava hrála dnes velmi dobře.

Petr Svoboda (Jihlava): Mrzí mě, že máme dvě zranění. Za bod jsme rádi, ve druhé třetině jsme byli lepší, střelecky se však trápíme. Myslím, že zápasy se Spartou jsou nejlepší, protože se hraje nahoru dolu a to je pro kluky dobré. Dnes to nebylo o taktice, ale o tom, kdo dá gól. Sparta nám odskočila, my jsme se štěstím stáhli na 2:2. Sparta měla trochu více ze hry díky přesilovkám. Tohle musíme zlepšit, s výkonem jsem ale spokojen, protože kluci opravdu makali.