SPA – KLA 3:4sn – Ze šlágru s jedním bodem

15., neděle 17. 10. 2021
Sparta - Kladno SPA - KLA
Sparta: Salák – Pavelka, Moravčík, Dvořák, Polášek (A), Mikliš, Jurčina, M. Jandus – Thorell, Sobotka, Řepík (C) – Doležal, Chlapík, Kaše – Buchtele, Zikmund, Forman (A) – Prymula, Hašek, Konečný.
Kladno: Bow – Kehar, Dotchin (A), Wood, Nilsen, Donaghey, Ticháček, Funk – Hlava, Plekanec (C), Jágr – Dvořáček, Kubík, Beran – Račuk, Filip, Melka – Hajný, Pitule, Kristo.
Branky a nahrávky: 13. Chlapík (Moravčík, Thorell), 25. Kaše (Chlapík, Doležal), 44. Řepík (Moravčík, M. Jandus) – 24. Kubík (Plekanec, Dotchin), 58. Dotchin (Plekanec), 60. Plekanec (Jágr, Dotchin), rozh. náj. Filip. Rozhodčí: Hodek, Pilný – Brejcha, Votrubec. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 14 126. Střely na branku: 43:31. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:3, 3:4. Nejlepší hráči utkání: Filip Chlapík – Tomáš Plekanec.
Po vítězství na ledě Zlína se sparťanští hokejisté vrátili na domácí led v utkání proti Kladnu. Zaplněná O2 arena hlásila nejvyšší návštěvu sezóny, když zápas sledovalo přes 14 tisíc diváků. V průběhu zápasu se sparťanům podařilo vypracovat dvougólový náskok, jenže Kladno v samém závěru dvěma góly dokázalo vyrovnat, a nakonec rozhodovaly samostatné nájezdy. V těch byli šťastnější hosté a odvážejí si z Prahy dva body.

Utkání v zaplněné O2 aréně začalo velmi opatrně a bez větších příležitostí jak na jedné, tak na druhé straně. První šance pro sparťany přišla v přesilové hře po faulu Jakea Dotchina, žádnou z nadějných střeleckých pozic ale naši hráči proměnit ve vedoucí branku nedokázali. Na druhé straně se naopak zhruba v polovině úvodní části mohl prosadit Antonín Melka, sám před Sašou Salákem ale netrefil branku.

Z druhé početní výhody už ale Filip Chlapík rozradostnil všechny fanoušky Sparty, když pohlednou kombinaci zakončil přesnou střelou mezi betony Bowa. V poslední minutě třetiny jsme ještě dokázali uzamknout kladenské hokejisty v jejich obranném pásmu, hostující brankář však náporu odolal a do kabin jsme tak odcházeli s jednobrankovým náskokem.

První obrovskou příležitost druhé části měli hostující hokejisté, konkrétně Tomáš Pitule, který se řítil úplně sám na Sašu Saláka, fantastický obranný zákrok ale předvedl Michal Moravčík, když na poslední chvíli vypíchl soupeři kotouč. Poté však Kladenští hráli svou první přesilovku v utkání po faulu Milana Jurčiny a Adam Kubík ji po pouhých 20 vteřinách využil a vyrovnal stav zápasu. Netrvalo to však ani minutu a David Kaše přesnou ránou z levého kruhu vrátil vedení na sparťanské hokejky.

Do dvoubrankového náskoku mohl poslat Spartu z dorážky Tomáš Dvořák, tísněn obráncem ale trefil pouze oblouk odkryté branky. I přes velký počet střel se vedení sparťanům bohužel navýšit nepodařilo, hlavně kvůli výbornému výkonu Landona Bowa ve svatyni Rytířů.

Nástup do závěrečné třetiny nám vyšel výtečně. Po ubráněném oslabení se perfektní tečí z předbrankového prostoru prosadil kapitán Michal Řepík a získal pro Spartu komfortnější vedení. Kladno se pokoušelo kontrovat z přesilové hry po faulu Filipa Chlapíka, ale Saša Salák v naší brance předváděl velmi jistý výkon. Jinak jsme ve třetí části mohli sledovat spíše boj o střední pásmo a brankáři mnoho práce neměli.

Závěr ale rozhodně poklidný nebyl! Rytíři odvolali Bowa z brankoviště a záhy se prosadil bombou od modré Jake Dotchin a snížil na rozdíl jediné branky. Hosté nepřestávali tlačit a půl minuty před koncem základní hrací doby byl po skrumáži v brankovišti vyloučen Vladimír Sobotka. Následnou přesilovku 6 na 4 využil Tomáš Plekanec a poslal zápas do prodloužení.

V prodloužení jsme mohli sledovat atraktivní hokej nahoru dolu, ale oba brankáři předváděli fantastické zákroky, Sašu Saláka po střele Kubíka dokonce zachránila horní tyčka. Gól jsme neviděli, a tak musely rozhodovat samostatné nájezdy.

V těch byli úspěšnější hosté z Kladna, když ve čtvrté sérii rozhodl blafákem mezi Salákovy betony Matyáš Filip a zařídil tak pro svůj tým bod navíc.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Závěr byl z naší strany špatný. Zkazil nám celé utkání, na které přišlo konečně hodně lidí. Nebyli jsme lepším týmem, ale utkání bylo rozehrané na vítězný konec. Kladno si bod zasloužilo. V prodloužení byly šance na obou stranách, na nájezdy se nám brutálně nedaří, nebo nám při nich napadá všechno. Dneska se to bohužel absolutně nepotkalo a prakticky vyhraný zápas jsme ke konci ztratili. Malinko nás dobíhá program, řekl bych, že jsme dneska neměli energii a začínáme tahat nohy."

David Čermák (Rytíři Kladno): "Musíme být samozřejmě šťastní, protože dvě a půl minuty před koncem prohrávat o dva góly a odvézt si dva body - to je pro nás štěstí. V naší situaci jsou to zlaté body. Ve čtvrtek jsme je ztratili s Kometou, dneska jsme si je vzali zpátky."