SPA - KLA 3:4sn - Znovu úspěšnější Rabat

31., úterý 5. 12. 2006
Sparta - Kladno SPA - KLA
Sparta: Duba (od 4. nájezdu Salfický) - Jan Hanzlík, Ptáček, Stehlík, Černošek, Tabaček, Benýšek, od 21. navíc Protivný - P. Ton, Štrba (30. - 40. Krätzer), Podlešák - Netík (41. - 45. Vrbata), J. Hlinka, Hlaváč - Hromas, Langhammer, Dragoun.
Kladno: Orct (od 1. nájezdu Lev) - Ševc, Evan, Pavlas, M. Štěpánek, Zeman, J. Mrázek, Trončinský, Hájek - Kalla, Patera, Martin Procházka - Bílek, Gardoň, Frolík - M. Havel, Tatíček, Bělohlav - Diviš, Čurilla, Kuchler.
Branky a nahrávky: 3. J. Hlinka (Černošek), 17. Štrba (J. Hlinka), 59. P. Ton (J. Hlinka) - 12. Kalla (Ševc), 34. Bělohlav (Gardoň), 58. Kalla (Patera), rozhodující sam. nájezd Martin Procházka. Rozhodčí: Turčan - Guth, Rittich. Vyloučení: 10:13, navíc Štrba 20 min. a DKU - Ševc 10 min. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 5.031.
Potřetí v sezóně se ve středočeském derby raduje tým Kladna. Rabat v Holešovicích dvakrát dotahoval hubený náskok domácích, nakonec se dvě minuty před koncem poprvé ujal sám vedení. Ovšem za Spartu stihl odpovědět záhy Ton a po prodloužení musely na řadu přijít samostatné nájezdy. Až v šesté sérii rozhodl o zisku premiérového bodu navíc pro Kladno útočník Procházka.

Pražané začali utkání náporem, již v prvních minutách se před kladenského brankáře natlačil Hlinka, při zakončení mu ovšem sjel puk z hole. V následné přesilové hře roztočili domácí v útočné třetině kolotoč, na jehož konci zapadla střela Hlinky z úhlu za záda Orcta. Rozhodčí Turčan pokračoval v přísném metru a na trestných lavicích bylo neustále plno. Aktivnější a pohyblivější Sparta tak mohla těžit z častých výhod, přesilovku čtyři na tři ale promrhala. Naopak Rabat využil hned svou první přesilovou hru z 12. minuty. Z levého křídla se mezi betony prosadil Kalla. Kladno se dostalo na koně a Pražany přehrávalo, Duba mezi tyčemi ovšem srdnatě odolával. Ve dvojnásobné výhodě v 17. minutě strhli domácí stav opět na svou stranu. Nejprve Hlaváč trefil tyč, ale z následné akce z dorážky uspěl pohotový Štrba.

Do druhé části lépe naskočilo Kladno, první pětka nebezpečně obstřelovala domácí klec, z levého křídla vzápětí neuspěl ještě Bílek. O pár chvil později se umně proháčkoval obranou také Kalla, jeho střelu zastavil beton Duby. Sparta se ozvala až nepovedenou střelou Hlinky, kterou dorážel připravený Hlaváč pouze do lapačky Orcta. Rabat působil nebezpečně hlavně v přesilových hrách, prosadit se dokázal ale i při hře v pěti. Ve 34. minutě totiž chybu Hanzlíka za brankou potrestal u nechytatelnou tečí Bělohlav. V přečíslení neuspěli Procházka s Paterou, druhému jmenovanému střela nesedla. Pražané se dostali do slibné příležitosti jen Protivným, jemuž nevyšel únik po křídle z trestné lavice.

Zkraje třetího dějství po přiťuknutí Netíka uháněl sám na Orcta tísněný Štrba, v zakončení mu však sklouzl puk. Poté následovaly chvíle Kladna. Frolík mířil do protipohybu Duby, Tatíček dělovkou našel pouze jeho rukavici. Ve více než minutové dvojnásobné výhodě stahoval Rabat pomyslnou smyčku, ale Duba všechny puky schoval ve výstroji a znemožnil tak hostům dorážky. Sparta svou přesilovku zvládla mnohem lépe, tvrdou ranou dokonce Orta překonal Hlinka, ale sudí Turčan branku neuznal. Štrba stál v brankovišti. Na následnou výhodu poslal kouč Výborný na led formaci Langhammera, která si nevedla špatně. Ze závaru před brankou dokonce zvonila tyč! V 58. minutě ale přišla z rohu kluziště křižná příhra na volného Kallu před brankou, jenž poprvé v zápase poslal Rabat do vedení. Jenže za necelé dvě minuty bylo znovu srovnáno. Ton byl na kruhu podražen, přesto v leže ještě stihl plácnout do puku, který se došoural za brankovou čáru.

V nastaveném čase překvapilo Kladno oddechovým časem, po kterém přišel faul Ševce. Pražané si time out vyžádali rovněž, ale s přesilovou hrou dobře nenaložili. Naopak se ještě museli strachovat, když zadákům unikl bek Ševc, ale kličkou do bekhendu neuspěl. Na řadu přišly nájezdy.

V kladenské kleci nahradil Orcta mladičký Lev, ale úspěšný byl jen proti Hlinkovi. Hlaváč i Ton uspěli. Duba si na druhé straně vedl podobně, když jej oklamali Kalla s Paterou, neuspěl naopak Gardoň. Také domácí trenéři zkusili tah s druhým brankářem a mezi tyče se postavil Dušan Salfický. Ovšem ten napodobil Dubu, kapituloval dvakrát a po úspěšném nájezdu Procházky se z bodu navíc těší Kladno.

František Výborný (Sparta): "My jsme samozřejmě věděli, že Kladno bude těžký soupeř, že si na Spartu věří a proto jsme chtěli dneska tu sérii přerušit. Ale bohužel tolik individuálních chyb, kterými jsme Kladno vždycky posunuli k vyrovnání či vedoucí brance, to bylo příliš. Zkušení útočníci Kladna, kteří jsou sebevědomí a umí dát gól, toho využili. Jsme rádi, že jsme nesložili zbraně, nakonec ještě vyrovnali a udělali to pro diváky ještě zajímavé. Naší chybou bylo nevyužití přesilovky čtyři na tři v prodloužení."

Petr Kasík (Kladno): "Myslím, že pro diváky to bylo velmi atraktivní utkání, už je to horší pro trenéry, protože to jsou infarktové zápasy. My jsme sahali po třech bodech a myslím, že bychom si je zasloužili, ale jsme rádi i za dva."