SPA - KLA 4:2 - Mladší dorost opět bodoval!

14., sobota 4. 11. 2017
Sparta - Kladno SPA - KLA
Sparta: O. Cichoň – T. Hamara ml., Bláha, Zemchenkov, Ducháč, Guryevskiy, Adam, Šesták – Kubánek, Mácha, A. Adamec, Krupička, Jaroš, Potůček, Broš, Slavíček, M. Vitouch, Vágner, Theimer. Trenér: Tomáš Hamara.
Kladno: Gabriška – Staněk, Alscher, Robovský, Funk, Sýkora, Ticháček – V. Procházka, Chrenka, Kleveta, Kraus, Bulva, Sachr, Sojka, Ton, Ullrych, Šapovaliv. Trenér: Jan Kregl.
Branky a nahrávky: 18. Sachr (Sojka, Alscher), 28. Sojka (Robovský, Chrenka) - 19. Bláha (Slavíček, Guryevskiy), 35. Krupička (Kubánek, Hamara ml.), 50. Krupička (Kubánek, Mácha), 57. Slavíček (Adamec). Rozhodčí: Folk - Lichtenberk, Ševic. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 47. Střely na branku: 25:19. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 1:2, 4:2.
Po vítězném pražském derby čekal Spartu další veledůležitý zápas. Vítěz z tohoto klání by se eventuálně posunul na horní příčky v tabulce. Sparťané dvakrát prohrávali, ale v obou dvou případech však dokázali vyrovnat. Ve třetí třetině navíc rozsekl celý duel domácí Jan Krupička, který si připsal celkem dvě branky. Pojistku přidal v 57. minutě ve vlastním oslabení Josef Slavíček, a svěřenci trenéra Tomáše Hamary tak zvítězili po urputném výkonu 4:2.

Do utkání oba týmy vstoupily velmi opatrně. Na první vážnější šanci si museli diváci v aréně počkat až do sedmé minuty, kdy Slavíček nejprve předvedl ukázkovou stahovačku, ale jeho střela neměla gólové parametry. O pár chvil později zahrozil Guryevskiy, který se natahoval po puku v mezikruží, před ním však zasáhl jeden z hostujících hráčů. Šance domácího mužstva se pomalu kupily a dalším, kdo mohl rozvlnit síť za brankářem Gabriškou, byl Slavíček. Domácí forvard čekal na přihrávku od Jaroše, nicméně kladenští obránci dokázali na poslední chvíli přihrávku zablokovat.

Kladenští Rytíři se do pořádné šance, která by zaváněla gólem, dostali až necelých pět minut před koncem první třetiny. Sojka dostal přesný pas do jízdy, svůj samostatný únik zakončil forhendovým blafákem, na který byl gólman Cichoň připraven. V 18. minutě šli domácí poprvé za katr, konkrétně Kubánek. Výhodu jednoho muže v poli Rytíři náramně využili, jelikož Filip Sachr dokázal vsítit první gól v tomto zápase. Poté se role obrátily a přesilovou hru si zahráli také sparťané. Slavíček přesně našel Marka Bláhu, který napřáhl, poslal puk za Gabrišku a zároveň stanovil skóre po první třetině 1:1.

Hned zpočátku prostředního dějství se do útočného pásma vřítil Sojka. Kladenský útočník si najel na pravý kruh, odkud jen vyprášil Cichoňovy betony. Na opačné straně kluziště se Pražané po rychlém přejetí do útočného pásma dostali do přečíslení dva na jednoho, Guryevskiy si ale zřejmě nevšiml lépe postaveného Vágnera a sparťanský bek se rozhodl pro střelu. Ta však neměla takovou razanci, jakou by bylo potřeba, jelikož se jen mírně otřela o oblouk branky. Poté se ke slovu dostali na okamžik také hosté, kteří ujeli do situace tři na jednoho! Sojka vzal všechnu zodpovědnost na sebe a nechal vyniknout gólmana Cichoně. Nicméně sparťanskému gólmanovi vypadl puk z lapačky a Adam Sojka bez větších obtíží za něj dorazil.

Pražané po tomto inkasovaném gólu začali trochu chybovat a málem se jim to vymstilo. Staněk dostal naservírovaný puk mezi kruhy, svou jedovatou střelou mířil jen o pár milimetrů těsně vedle pravé tyčky! Rytíře trochu utlumilo vyloučení ve 35. minutě, což Pražanům jednoznačně pomohlo. Holešovičtí se pevně zabydleli v útočném pásmu a Jan Krupička si ve zněti těl před Gabriškou počínal ze všech hráčů nejlépe. Jako by sparťanům tato branka vlila novou krev do žil a byli to právě oni, kdo tvrdil muziku na ledě. Slavíček nahrál na najíždějícího Adamce, ale druhý jmenovaný jen trefil zadní mantinel! V posledních vteřinách se ještě dostal do brejku Slavíček, svůj únik nezakončil přesně.

Hosté si zřejmě před třetí třetinou v kabině řekli taktické pokyny a bylo to vidět. Ton z pravého kruhu pro vhazování mířil až příliš přesně, protože střela lízla levou tyčku. Hra se posléze začala poněkud více kouskovat. Trochu klidnější pasáž hry přerušil Jan Krupička, který dokonal práci Kubánka a Máchy, kteří udělali na kladenském brankovišti pořádný nepořádek. Domácím narostla křídla a začali utahovat šrouby v útočném pásmu. Bláha si několikrát vyměnil touš se svými spoluhráči, ale puk si cestu do kladenské sítě nenašel.

Rytíři později vsadili zejména na urputné dobývání sparťanské svatyně, jelikož velký důraz na brankovišti předvedl Chrenka. Hostující útočník byl ale včas pokryt hned dvěma sparťany. Před Gabrišku se pro změnu vydal kouzlit Guryevskiy společně a Adamcem, kteří přes velkou snahu nedopravili puk do hostující branky. Zhruba čtyři minuty před koncem si domácí svoje vedení zkomplikovali vyloučením, paradoxně na to však doplatili hosté. Josef Slavíček nabral rychlost skrz střední pásmo a rychlou ranou na vzdálenější tyč překvapil Gabrišku, který se za pukem jen ohlédl! Pražané už dotáhli zápas do vítězného konce a připsali si cenné body.

Tomáš Hamara (HC Sparta Praha): "Žádná sláva to dnes nebyla, co si budeme nalhávat. Vítězství bylo hodně ubojované, nešlo nám to tak, jak si představujeme. Nevím, jestli se v týmu projevila nějaká únava. Byli jsme nesoustředění a nekoncentrovaní. V poslední třetině jsme se dokázali trochu zvednout, zápas jsme vybojovali a myslím si, že po výkonu hlavně ve třetí třetině jsme si ty tři body zasloužili. Kladno výborně bruslilo, dohrávalo nás, hrálo parádně pozičně, ale na druhou stranu jsme jim k tomu pomohli tím, že jsme se až tak moc netlačili do zakončení. Pořád jsme měli tendence něco vymýšlet a nebyli jsme aktivní jako normálně. Dneska bych vyzdvihl celý tým. Kluci se semkli a opravdu to vybojovali."

Jan Kregl (Rytíři Kladno): "Zápas zhodnotím bohužel pro nás negativně ve smyslu výsledkově, protože jsme body ztratili. Myslím si, že jsme minimálně byli vyrovnaným soupeřem, utkání rozhodly nerovnovážné situace, kdy jsme udělali zbytečné fauly. Ty soupeře několikrát nastartovaly, i když jsme my hráli v některých pasážích opravdu dobře. To nás dnes stálo tři body. Budu se opakovat, nemyslím si, že jsme předvedli špatný výkon. V naší hře ale máme určité individuální výpady, které náš vždycky stojí zápas. Parádní zápas odehrál jejich obránce Marek Bláha, byl velice dobrý na puku v oslabení a přesilovkách. V tom byl oproti nám právě ten rozdíl. My jsme nebyli ani moc efektivní v zakončení, což také rozhodlo."