5. 12. 2010 | Oliver Sálus, Lucie Strouhová

SPA-KLA 6:3 - Na Mikuláše nadělovala Sparta, poprvé v sezóně vstřelila šest branek

28., neděle 5. 12. 2010
Sparta - Kladno SPA - KLA
Sparta: Pöpperle - Vykoukal, Jan Hanzlík, Philipp, Gulaši, Macholda, O´Brien - Kůrka, D. Výborný, Kafka - Ton, Koreis, Hromas - Smoleňák, Karpov, Bartánus - Y. Treille, Broš, Luňák. Trenéři: M. Hořava st. a Rulík.
Kladno: Falter - Kameš, D. Růžička, L. Procházka, Toman, Šmach (4. Piskáček), Mrázek - Bicek, Patera, Kuchler - S. Treille, Kalla, Bílek - Látal, Stieler, Bělohlav - Eberle, Knotek, Kotrla. Trenéři: Tatíček a Kopecký.
Branky a nahrávky: 8. Luňák (Macholda), 34. Y. Treille (Jan Hanzlík), 46. Ton (Gulaši, Broš), 50. Broš (Y. Treille, Luňák), 55. Ton (Koreis), 60. Y. Treille (Vykoukal, Koreis) - 8. Bílek (L. Procházka), 11. Látal (Steiler, L. Procházka), 47. Kalla (Mrázek). Rozhodčí: Hodek, Hrubý - Kajínek, Podrazil. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3642.
Bez dvou dnů po měsíci dokázali na domácím ledě urvat vítězství hokejisté Sparty. Mikuláškou nadílku si odvezlo Kladno, které v Holešovicích dokázalo ještě po dvou třetinách držet nerozhodný stav. Jenže poslední dějství jednoznačně patřilo Spartě, která uštkla soupeře čtyřmi brankami a zvítězila jednoznačně 6:3.

Sparťané začali zápas aktivněji. Opět nově složené útoky plně zaměstnávaly hostující obranu. Brzy přišla i první přesilová hra, když se provinil Procházka. Sparta však svoji jasnou převahu nedokázala přeměnit v branku. V osmé minutě pak přišla hodně ledová sprcha pro domácí mužstvo. Brankáře Pöpperleho teprve ze druhé střely překonal Vítězslav Bílek. Dlouho se však hosté z vedení neradovali. Hned o čtyřiatřicet vteřin později si připsal vyrovnávací, a zároveň také premiérový gól Lukáš Luňák, když střelou přes obránce na milimetr přesně trefil horní růžek kladenské branky. Gólová přestřelka však pokračovala. Kladenskému týmu přiřknul vedení bývalý Sparťan Martin Látal. Po třetí brance utkání se tempo hry trochu uklidnilo. Diváci již v prvním dějství branku neviděli, a tak šlo hostující mužstvo do kabin s jednobrankovým náskokem.

Druhá část se odvíjela v podobném duchu, jako dějství první. Pasivní Kladno pouze bránilo a čekalo na brejkové příležitosti, Sparta zatím bezúspěšně útočila. Veškeré střelecké pokusy byly marné, Falter nemusel zneškodňovat nějaké vyložené příležitosti. Často se přerušovalo, a hra se tak poměrně kouskovala. Kladenští mohli svůj náskok navýšit v přesilové hře těsně za polovinou zápasu, domácí však celé dvě minuty pečlivě bránili. Hned po přesilovce Sparta tvrdě vletěla na svého soupeře. Hanzlík zachytil na útočné modré pokus o vyhození, přihrál ho doprava, kde stál volný Yorick Treille. Ten přesně zamířil a tvrdou střelou propálil Faltera. Spartě vyrovnávací gól přidal na sebevědomí, o minutu později už ujížděli v přečíslení dva na jednoho Hromas s Koreisem, chvilku nato pak prověřili Faltera Kůrka s Výborným. Přes všechno úporné snažení domácí další branku v prostřední třetině nepřidali.

Třetí třetina začala opět v útočném pásmu domácích, statistika střel jasně hovořila ve prospěch Sparty. Ve 45. minutě se těsně za sebou provinili dva kladenští hráči, což znamenalo pro domácí mužstvo minutu a dvaačtyřicet sekund dlouhou přesilovku pět na tři. Sparťané s touto příležitostí naložili tak, jak by se mělo. Gulaši si na modré vyměnil puk s Petrem Tonem, který prostřelil Faltera. Domácí se však z branky radovali až příliš dlouho a zapomněli na defenzívu. Ve 47. minutě znovu vyrovnal Jaroslav Kalla. Gólové přetahování pokračovalo dál, Velmi aktivně hrající formace Treille, Luňák a Michal Broš se prosadila potřetí v zápase. Po vstřelené brance se Sparta, již z průběhu utkání poučena, začala soustředit především na bránění jednobrankového náskoku. V 55. minutě pak přišlo definitivní uklidnění, když z vlastního kruhu poslal Koreis pas ve stylu NHL na rychlíka Petra Tona, který svým klasickým blafákem poslal Spartu do pohodlného dvoubrankového vedení. Kladenští to v závěru ještě zkoušeli bez brankáře. Gdólem do prázdné pečetil vítězství Sparty Yorick Treille. Téměř po měsíci se tak Sparťané radují z výhry v základní hrací době, nesoucí tři cenné body do tabulky.

Radim Rulík (Sparta): "Myslím, že jsme do zápasu nevstoupili špatně. Byli jsme aktivní, měli jsme snahu. Trošku nás ale zmrazily branky Kladna, které jsme dostali, a pak jsme vždycky dotahovali. Dneska z naší strany bylo větší nasazení na začátku zápasu než v těch předchozích. Ale úplně stejné to bylo v tom, že jsme zase prohrávali. Druhá třetina byla pro nás klíčová, po jejím konci jsme odcházeli do šaten za stavu 2:2. Věřili jsme, že tu třetí třetinu zvládneme. Byl to vyrovnaný hokej, pak se nám podařilo odskočit. Určitě nám pomohla proměněná přesilovka pět na tři."

Jiří Kopecký (Kladno): "Už jsme venku dlouhou dobu nevyhráli. Kladnu se na Spartě celkem daří, takže jsme s tím šli i do zápasu. Od prvních minut nás Sparta zatlačila a dvě třetiny měla víc ze hry. Měla i daleko více střel. Přesto jsme drželi nadějný výsledek a věřili jsme, že jsme schopní třetí třetinu zvládnout. Paradoxně jsme ve třetí třetině vyrovnali hru, ale po hrubých chybách jsme inkasovali. Bylo tam zbytečné vyloučení do tří. Přestože jsme ve třetí části hráli nejlépe, tak jsme ji 1:4 prohráli."