SPA - KOM 10:2 - Mladší dorost zhasl Kometu

FT1, pátek 24. 3. 2017
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Škorpík – Bureš, Haš, Vandirek, Najman, Zemchenkov, Kumpošt – Prymula, Pšenička, Klimo, Čermák, Barinka (C), Rubeš, Obadal, Vitouch, Najman, Šubert, Gluzman, Guryevskiy, Kuracina.
Kometa Brno: Kašpar (55. Vystavěl) – Holemý, T. Sedláček, Kučeřík, Mlčák, Furch, J. Sedláček, Studený – Žák, Popelka, Konečný, Hubáček, Meluzin, Jedlička, Malý, Kavický, Rašovský, Vašíček (C), Bartes, Brabenec.
Branky a nahrávky: 7. Vitouch (Klimo, Kumpošt), 9. Pšenička (Barinka), 37. Pšenička (Čermák, Barinka), 39. Pšenička (Čermák), 40. Barinka (Haš, Prymula), 42. Barinka (Haš, Čermák), 43. Barinka (Haš), 48. Pšenička (Barinka, Čermák), 53. Guryevskiy (Obadal, Kuracina), 55. Prymula (Pšenička, Čermák) – 21. Meluzín, 21. Popelka (Vašíček). Rozhodčí: Velčovský, Veselý – Kleprík, Pechánek. Vyloučení: 5:8. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 125. Střely na branku: 61:31. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 10:2.
Vstupu mladších dorostenců do finálového turnaje v Hradci Králové se nedá téměř nic vyčíst. Svěřenci Jaroslava Nedvěda otevřeli zahajovací utkání dvěma góly, Kometa ale po přestávce srovnala krok. Sparťané tak většinu času druhé třetiny odehráli v lehkém šoku z tohoto vývoje, nicméně dokázali vstřelit další góly a přetavit duel v exhibici. Čtyři z deseti branek zaznamenal Ondřej Pšenička, hattrick si připsal Marcel Barinka.

Sparta se od začátku hry tlačila do předbrankového prostoru Komety, kde se pídila po první velké šanci. Brněnští hokejisté jí situaci ještě o něco ulehčili, když se hned na úvod nechali vyloučit. Obadal se před gólmanem Komety Brno dostal na kotouč a už už chtěl zakončit do volné šibenice, Kašpar ji ale zavčasu dokázal zakrýt svým tělem. Ani Kučeříkovo podražení nad vrcholem kruhů neušlo přísnému oku hlavního arbitra, jeho týmu se tentokrát ale málem podařilo navzdory vlastnímu oslabení zakončit.

Sparta pak potrestala promarněnou brněnskou šanci a připsala si svoji první využitou přesilovku na finálovém turnaji a to konkrétně z hole Davida Vitoucha – 1:0. Situace se stejným scénářem se o malou chvíli znovu zopakovala, tentokrát to byl ale Ondřej Pšenička, kdo se prosadil při početní výhodě. Kotouč do sítě pronikl horním růžkem těsně nad Kašparovou vyrážečkou – 2:0.

Začátek druhé třetiny byl sparťany jakousi studenou sprchou. Hosté vlétli na led a vstřelili dva rychlé góly, mohlo se začít nanovo. Do samostatného úniku se z mezikruží dostal Erik Meluzín a o osmačtyřicet vteřin později bylo po pumelici z hokejky Adama Popelky vyrovnáno – 2:2. Sparta hrála v následujících minutách jako opařená. Gluzman zavezl puk za brankoviště a neúspěšně zakončoval bekhendem. Před brněnskou branku ujel i Pšenička, který tam připravil kotouč pro Barinku, ale ani ten nebyl úspěšný.

Déšť sparťanských střel ale postupně houstl a bylo jen otázkou času, kdy Kašpar schytá další zásah. Sparta se podruhé v utkání ujala vedení krátce před druhou přestávkou. Ondřej Pšenička inkasoval křižnou přihrávku od Čermáka a navýšil na 3:2. Ke Kašparovi se za moment vrátil znovu a v přečíslení dva na jednoho zakončil do prázdné brány – 4:2. Zívající branku prostřelil taktéž Marcel Barinka – 5:2.

Smršť sparťanských projektilů se rozpoutala i ve třetím dějství, to už se Kometa svému soupeři v podstatě odevzdala. Mezi beton a boční tyčku zakončil opět Marcel Barinka a stejně jedovaté bylo i jeho nahození na Kašparovu bránu – 7:2. Do té poslal na milimetr přesný zásah kanonýr Ondřej Pšenička, ale Sparta stále neměla dost. Brankářova protipohybu využil Nikita Guryevskiy a dorážka Patrika Prymuly byla už jen jakýmsi pozdravem na rozloučenou pro vyhořelou Kometu – 10:2.

Jiří Katz (HC Sparta Praha): "Myslím, že jsme na začátku viděli kvalitní utkání. My nevěděli, co soupeř. Soupeř nevěděl, co my. Byla to oťukávaná, nás pak do hry dostaly přesilovky. Začali jsme si víc věřit, byli na puku a využili hned dvě početní výhody. Druhou třetinu jsme rozehráli nekoncentrovaně a během minuty inkasovali dva góly. Něco jsme si k tomu řekli a vývoj zápasu se pak znovu otočil v náš prospěch. Rozhodujícím momentem bylo, když jsme odskočili na 5:2. Celé naše mužstvo si zaslouží pochvalu."

Roman Meluzín (HC Kometa Brno): "Není jednoduché zápas hodnotit po takové porážce. Musím ale uznat, že Sparta dnes byla na výši. Její hráči byli lepší v bruslení, při práci s kotoučem a možná i po fyzické stránce."