SPA - KOM 5:4 - Famózní obrat dokonal Tomášek

17., neděle 3. 11. 2019
Sparta - Kometa Brno SPA - KOM
Sparta: Machovský – Tomáš Dvořák, Blain, Ďaloga, Jurčina, Polášek (A), Košťálek, M. Jandus – Kudrna, Sukeľ, Říčka – Řepík (C), Tomášek, Smejkal – Buchtele, Pech (A), Forman – Rousek, V. Růžička, Dvořáček.
Kometa Brno: Vejmelka – Štencel, O. Němec (A), Gulaši, Pyrochta, Malec, Bartejs – Zaťovič (C), P. Holík, Kucsera – Plášek ml., Plekanec, L. Horký – Orsava, Hruška, Lev – Svačina, Kusko, Jenyš – Kunc.
Branky a nahrávky: 29. Smejkal (Tomášek, Jurčina), 50. V. Růžička (Říčka, Polášek), 52. V. Růžička (Říčka, Dvořák), 52. Řepík (Tomášek, Jurčina), 60. Tomášek (Řepík, Smejkal) – 22. Plekanec (Svačina, Pyrochta), 26. Svačina (Hruška), 27. Zaťovič (P. Holík, O. Němec), 46. Svačina (Plekanec). Rozhodčí: Mrkva, Pešina – Ondráček, Svoboda . Vyloučení: 4:6, navíc Jurčina (SPA) 10 minut OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 14 578. Střely na branku: 37:22. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:4, 5:4. Nejlepší hráči zápasu: Vladimír Růžička - Vladimír Svačina.
Nedělní souboj o první místo tabulky nabídl před téměř 15 tisíci diváky bezbrankovou první třetinu, ve které byla Sparta aktivnější a měla střelecky navrch. Druhá třetina však patřila Kometě, která získala třígólový náskok. Když na snížení Jiřího Smejkala našli hosté odpověď v podobě čtvrtého gólu, náš tým nesložil zbraně a ve třetí třetině dvěma góly Vladimíra Růžičky a trefou Michala Řepíka během 44 vteřin vyrovnal. Když už viselo ve vzduchu prodloužení, v čase 59:45 skóroval David Tomášek, který tak dokonal obrat Sparty a rozhodl o výhře.

Do utkání o první místo v tabulce jako první ukázala svému soupeři Sparta. Byl to David Tomášek, který z pravé strany lehkou střelou vyzkoušel pozornost Vejmelky. Kapitán Michal Řepík mohl o chvíli později otevřít skóre, ale jeho pokus ke smůle domácích zazvonil pouze o tyčku brněnské branky. Následně zkoušel střílet na druhé straně Tomáš Plekanec, s jehož střelou si Machovský poradil. Když se ve středním pásmu u střídačky Komety do sebe zaklesli Buchtele s Malcem, rozhodčí potrestali oba hráče dvěma minutami a hrálo se ve čtyřech. Aktivnějším týmem byli i nadále sparťané.

Nebezpečně pálil Vladimír Růžička, brněnský gólman však opět odolal. To, že se v zápasu bojovalo o každý centimetr ledu, dokázala šarvátka Tomáše Plekance a Jiřího Smejkala. Prvně jmenovaný narazil na mantinel Řepíka, Smejkal si to nenechal líbit a s hostujícím útočníkem si to vyřídil. Oba dva kohouti dostali dvě minuty za hrubost a Plekanec další dvě minuty za vražení na hrazení, což dalo Spartě první početní výhodu. Tu se jí využít nepodařilo. Po konci přesilovky domácích byl vyloučen Milan Jurčina, který si svou tvrdostí vysloužil u rozhodčích dvě minuty a desetiminutový osobní trest za zásah do oblasti hlavy a krku. Kometa rovněž skórovat nedokázala, po úvodní dvacetiminutovce se tak oba týmy rozešly do kabin za stavu 0:0.

Už v úvodu druhé třetiny se Sparta dostala do velice slibné šance, když z pravé strany ujel hostující obraně Řepík a snažil se trefit levý horní růžek Vejmelkovy branky. Brankář Komety puk s velkými problémy vyrazil a kotouč skončil s trochou štěstí vedle tyčky, kde ho přikryl lapačkou. Za 47 vteřin se poprvé měnilo skóre. Domácí obránci zapomněli na vlastní modré čáře na osamoceného Tomáše Plekance, který se tak dostal do samostatného úniku a střelou nad Machovského lapačku do levého horního růžku otevřel gólový účet zápasu. Vzápětí sparťané faulovali a hráli jen ve čtyřech, což Kometa potrestala druhým gólem. Vladimír Svačina přihrál z levého kruhu za branku Janu Hruškovi, jenž mu jeho nabídku vrátil zpět a zkušený střelec našel místo opět nad lapačkou Machovského.

Kometa byla po druhém gólu při chuti, i proto se jako vyhladovělí vlci vrhli do dalšího útoku, který skončil třetím gólem. Mrštný Petr Holík se při své rychlosti prodral přes sparťanskou obranu, kde jeho zadovka našla Martina Zaťoviče a ten pohotově zavěsil. Domácí ale nesložili zbraně a usadili se v útočném pásmu. Ke kotouči se dostal Jurčina, jehož nahození Vejmelka vyrazil a puk si našel Jiří Smejkal, který snížil na 1:3. Domácím se málem podařilo rychle vstřelit druhou branku. Lukáš Rousek se skvěle uvolnil na modré čáře a po pasu od Růžičky trefil pouze Vejmelkovu vyrážečku. Po chvilce zahrozil Tomášek, jeho rána však skončila mimo.

Sparta dostala po začátku závěrečného dějství možnost přesilové hry, když Malec nedovoleně vyhodil kotouč mimo hrací plochu. Snížení měl na hokejce Řepík, jemuž pohlednou žabku poslal Tomášek. Kapitán domácích ale netrefil puk ideálně. Tomáš Plekanec prokázal svou šikovnost, když se dostal přes sparťanskou obrannou dvojici, za sebou viděl najíždějícího Vladimíra Svačinu, jehož bomba z první skončila v pravém horním rohu Machovského svatyně. Domácí se i přes třígólovou ztrátu nevzdali a srdnatě se hnali za druhou trefou. Jejich tlaku čelila Kometa úspěšně jen do poloviny třetiny. Vladimír Růžička dostal nejprve puk do jízdy od Roberta Říčky a střelou o vyrážečku snížil. O dvaadvacet vteřin později se souhra obou hráčů zopakovala, tentokrát už Vladimír Růžička dostal dělovkou svůj tým na dostřel.

O dalších dvaadvacet vteřin později bylo v O2 areně veselo, protože se sparťané dočkali zaslouženého vyrovnání. David Tomášek viděl zpoza branky najíždějícího Michala Řepíka a ten na zadní tyčce pohodlně vyrovnal. Na ledě se začalo opět přiostřovat. Po závaru před brankou domácích se strhla menší potyčka, která se ale obešla bez trestů. Pět minut před třetí sirénou se držením provinil Ondřej Němec, a domácí tak měli příležitost dokonat senzační obrat. Lukáš Rousek ovšem neuspěl, protože ho Vejmelka vychytal lapačkou. Domácí pořád neměli dost a množství šancí přibývalo. Vejmelka si ale s jejich dalšími pokusy věděl rady.

Když už téměř patnáct tisíc diváků vyhlíželo prodloužení, přišlo rozuzlení celého zápasu. Michal Řepík se ocitl s kotoučem za brankou, odkud vyhlížel, komu by mohl přihrát. Nakonec postřehl uvolněného Davida Tomáška, jenž ukázkovou střelou propálil Vejmelku. Náš tým tak svou bojovností dokonal fantastický obrat, díky kterému zůstane přes reprezentační přestávku na čele extraligové tabulky.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): "Podle mě naplnilo utkání očekávání. Kometa hrála tak, jak hraje, a my se drželi plánu. Začali jsme dobře, první třetinu jsme předváděli dobrý hokej, vypracovali jsme si šance a dostali Brno pod tlak. I ve druhé třetině jsme hráli dobře. Kometa nás trošku zatlačila, ale podle mě jsme to zvládli dobře. Problém byl, že zužitkovali každou šanci, kterou si vypracovali. Skóre 1:3 po dvou třetinách se mi nelíbilo, ale pořád s naším výkonem jsem byl spokojený. Kluci tvrdě pracovali a drželi se herního plánu. Další branka na 1:4 nás zmrazila. Potřebovali jsme nějaký zvláštní moment a ten nám obstaral Vladimír (Růžička) dvěma góly. Od té doby se nám vrátila energie a věřili jsme, že se dokážeme vrátit. Nakonec jsme měli štěstí, které jsme potřebovali. Bylo by fér, kdyby si oba týmy body rozdělily."

Petr Fiala (HC Kometa Brno): "Nemůže se nám to hodnotit dobře, protože jsme ztratili vyhraný zápas. První třetinu jsme začali opatrně, Sparta měla mírnou převahu, za dvacet minut si tam vypracovala dvě šance. Od druhé třetiny jsme se zlepšili, byli jsme aktivní, hodně jsme forčekovali i jsme rychle chodili do protiútoku a vytvářeli jsme si z toho šance, které jsme proměňovali. Třetina pro nás tím pádem dopadla fantasticky, vedení 3:1 a zvýšili jsme na 4:1. Nechci říct, že pak to byl kolaps. Byly tam situace, které se mohly zahrát líp nebo vyřešit lépe. Dostávali jsme z nich góly a bohužel i ten poslední pár vteřin před koncem. Říct, že jsme to odehráli dobře, když vedete 4:1, nejde, ale opravdu jsme nehráli špatný zápas. Sparta si už si takové bláznivé utkání letos zažila a my poprvé bohužel s hořkým koncem pro nás."