SPA - LET 4:1 - Starší dorost na vítězné vlně

11., pátek 13. 10. 2017
Sparta - Letňany SPA - LET
Sparta: Švehlák – Bureš, J. Najman, Tůma, Havlín, Vorobjev, Pika, Lis, T. Klapka, Gajdoš – M. Najman, Prymula, Pšenička, Kasanda, Dani, Obadal, Flídr, Smola, Čech, D. Vitouch. Trenér: Richard Žemlička.
Letňany: Hamalčík – Štěpánek, Riley, Searle, Pelant, E. Hlinka, Lytvynov – Nárovec, Valdhans, Klíma, T. Soukup, D. Kalina, Srbek, Janiurek, Teuber, Slavík, Škutina. Trenér: Martin Rousek.
Branky a nahrávky: 32. M. Najman (Vorobjev), 44. Dani (Prymula), 45. Flídr (Pšenička, Vorobjev), 58. Tůma (Dani) - 50. Valdhans (Nárovec, Schönbauer). Rozhodčí: Micka - Lhotský, Horažďovský. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 54. Střely na branku: 49:25. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 4:1.
V rámci 12. kola Extraligy staršího dorostu hostili sparťané sousedské Letňany. S výběrem trenéra Martina Rouska se však pořádně nadřeli, jelikož na první gól v zápase se muselo čekat až do druhé půlky utkání. Gólový účet zápasu otevřel Matouš Najman, kterého doplnili ještě tři další sparťanští střelci. Letci se dokázali prosadit pouze jednou, a tak Holešovičtí mají v kapse další tři body, čímž zvýšili svůj náskok na čele tabulky skupiny B.

Oba celky vstoupily do utkání velmi aktivně a hra byla nesmírně vyrovnaná už od samého počátku. O první vážnější situaci se postaral hostující Slavík, který byl chvilku před domácí brankou osamocen. Avšak dříve než se letňanský útočník zorientoval, se domácí sjeli před svého brankáře a sebrali mu kotouč z hole. Další dobrou šanci měl Soukup, ale i v tomto případě vzešel se souboje vítězně sparťanský brankář. Až poté se začaly rodit šance také na druhé straně. Dani společně s Prymulou jeli v situaci dva na jednoho, v němž se první jmenovaný rozhodl pro střelu, ale jeho pokus skončil pouze na zadním hrazení. V následné přesilové hře už to pořádně zahučelo! Vitouch obdržel kotouč do mezikruží, ale přes husté klubko hráčů ani k brankáři Hamalčíkovi nedoputoval.

Domácím borcům jako by narostla křídla a byli to oni, kteří jasně dirigovali tempo hry. Nejblíže gólu byl Tůma, který výborně vystihl letňanskou rozehrávku, ale ve svém samostatném nájezdu neuspěl. Paradoxně po této akci se však hra trochu zklidnila. Tuto pasáž hry přerušila až akce Daniho, sparťanský forvard přihrál na Vitoucha, který ještě chtěl vyšperkovat celou akci nahrávkou na Pšeničku. To se ukázalo jako špatné řešení, jelikož poslední zmiňovaný měl zablokovanou hůl, a nedokázal tak usměrnit touš za záda Hamalčíka. Na opačné straně kluziště zahrozil svým výpadem Valdhans, jeho ránu ale Švehlák zneškodnil svými betony. Před koncem úvodního dějství byly k vidění ještě dvě povedené akce. Nejprve Soukup z pravého kruhu trefil Švehlákovu náruč a posléze nebezpečně nahazoval kotouč na branku hostí Vorobjev. Ani zde se skóre nepohnulo, a tak oba týmy odcházely do šaten za nerozhodného stavu 0:0.

Do prostřední dvacetiminutovky vlétli domácí jako uragán a výsledkem toho byla další šance! Tůma ujížděl s Pšeničkou do brejku dvou proti jednomu, obránce s desítkou na zádech těsně před Hamalčíkem nahrál na svého kolegu, který byl však už mimo střelecký úhel. Od této akce pro oba týmy nebylo příliš těžké se dostat do gólové tutovky. Z otočky se neprosadil Slavík, a když do sítě nepropadla ani střela Valdhanse zpoza obránce, začali úřadovat domácí. Do šancí se dostali Havlín, Pšenička, Lis, ale ani jeden z nich nedokázal procedit touš za Hamalčíka. Čekání na první gólovou trefu ukončil Matouš Najman, který ve 32. minutě dostal puk do přečíslení dva na jednoho a pohotovou střelou na vzdálenější tyčku rozjásal sparťanskou střídačku. Hosté mohli vyrovnat pouhé dvě vteřinky před začátkem druhé přestávky, když brejk tří proti jednomu zakončoval forvard Srbek. Švehlák zůstal v klidu a ukryl puk ve své výstroji.

Třetí třetina byla na góly poměrně bohatší. Možnost na skórování měli domácí při své početní výhodě. Tu nakonec dokázali přetavit ve svůj druhý zásah v zápase. Ke střele z pravého kruhu pro vhazování se odhodlal Miroslav Dani, který učebnicovou střelou pokořil gólmana Hamalčíka mezi betony. Netrvalo to dlouho a hostující muž s maskou musel lovit puk ze své sítě potřetí! Do útočného pásma vtrhl Pšenička a vzápětí poslal puk na najíždějícího Matěje Flídra. Poslední jmenovaný i s trochou dávkou štěstí dokázal propasírovat černou pryž za gólmana Letňan. Svůj herní vzestup mohli sparťané korunovat ve své další přesilové hře, kterou však nevyužili. A naopak trestali hosté, když se milimetrovým pokusem z levého kruhu prezentoval David Valdhaus. Hostující borec nachytal brankáře Švehláka střelou mezi betony.

Sparťané byli po inkasované brance malinko opaření, ale poměrně rychle se z toho dokázali oklepat. Vitouch se prohnal kolem bránících protihráčů a vzápětí chtěl zasunout kotouč za Hamalčíka. To se mu ale nepodařilo. Necelých šest minut před koncem třetí periody mohl přidat definitivní zářez Flídr. Domácí hráč se ocitl před brankou Hamalčíka chvíli osamocen, ale poskakující puk na čepeli nedokázal zkrotit a poslat ho do letňanské pokladnice. V čase 57:19 šel domácí Vitouch pykat na trestnou lavici a letňanští trenéři si vyžádali čas na poradu. Hosté to zkusili v šesti hráčích v poli, ale jejich power play rychle ukončil svým parádním gólem Patrik Tůma, který z hloubi vlastního pásma nasměroval kotouč přes celé kluziště do prázdné klece. Sparta tak vybojovala cenné tříbodové vítězství, Letňany naopak se dvěma body zůstávají ve skupině poslední.

Jiří Katz (HC Sparta Praha): "Myslím si, že jsme viděli parádní utkání z obou stran. Dneska jsme to měli těžší tím, že jsme museli takřka celý zápas dobývat branku soupeře. První třetinu jsme začali vlažně a po druhé třetině jsme si v kabině něco řekli. Zlepšili jsme bruslení, forčeking a více jsme se tlačili do branky. Celou druhou třetinu jsme měli obrovský tlak a nakonec jsme vstřelili důležitou branku, která si myslím, že byla v náš prospěch velmi důležitá. Ve třetí třetině Letňanští trochu otevřeli hru a nám se podařilo přidat dva góly.

Bohužel pak jsme ještě inkasovali deset minut před koncem zápasu, od té doby nás náš gólman neskutečně podržel v těch klasických ošemetných situacích. Za celý zápas neměl až tolik zákroků, ale v důležitých momentech mužstvo podržel. Náš výsledek jsme korunovali gólem do prázdné branky, což náš už uklidnilo. Kluci šli vítězství naproti, bojovali, hráli jsme týmově. Myslím si, že právě tohle je cesta, jak můžeme dosahovat podobných výsledků. Když tým hraje dobře, každý hráč má danou roli a pro nás je každý hráč na soupisce strašně důležitý. Jsme rádi, že jsme to zvládli, a nyní se už musíme dívat zase dopředu."