SPA - LIB 2:0 - Sparta doma udolala Liberec

28., neděle 30. 11. 2008
Sparta - Liberec SPA - LIB
Sparta: Pöpperle - Ptáček, Gulaši, Vykoukal, Hanzlík, L.Procházka, Jeroferejevs, Vinogradov, Vošmik - Výborný, Broš, Kratěna - Ton, Langhammer, Netík - Hromas, Koreis, Mrňa - Látal, Melichárek, Kafka.
Liberec: Fikrt - Harant, Jiruš, Moravec, Kajínek, Zíb, Modrý, Hunkes, Víšek - Nedorost, Kašpařík, Pletka - Bartovič, Blatný, Šachl - Klimenta, Plodek, Špaček - Nedvěd, Podkonický, Šimánek.
Branky a nahrávky: 7. Netík (Ton, Vykoukal), 59. Kratěna. Rozhodčí: Šindler - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 7:9. Využití: 1:0. Diváci: 8207.
Po tuhém a vyrovnaném boji se ve 28. kole po souboji s libereckými Bílými Tygry radovali ze tří bodů domácí sparťané. Úvodní branku vstřelil v první třetině nejlepší hráč zápasu Tomáš Netík, druhý zásah přidal až po chybě v rozehrávce hostí Ondřej Kratěna. Čisté konto si připsal brankář Pöpperle.

Na důrazný nástup domácích si fanoušci, kteří chodí do TESLA ARENY pravidelně, už určitě zvykli. Už na konci první minuty kroužil nebezpečně kolem Fikrtovy brány Melichárek a krátce na to získali sparťané dokonce přesilovku. Na druhé straně prověřil poprvé domácího brankáře Pavel Kašpařík ve 4. minutě, pár vteřin po jeho nápřahu ovšem fauloval Bartovič a Bílí Tygři šli opět do oslabení. Druhou početní výhodu už Sparta využila. Liberecká obrana pasivně přihlížela přesné přihrávce Petra Tona na osamoceného Tomáše Netíka, který bez potíží zasunul puk za Fikrtova záda. Oba týmy se snažily dohrávat všechny akce a osobní souboje, z čehož pramenily časté šarvátky a vyloučení na obou stranách. Sparta si místy vytvořila bez přehánění drtivý tlak, do konce první třetiny už se ale skóre neměnilo.

Druhé dějství pro Pražany už tak jednoznačně nevyznělo, liberecký kouč Filip Pešán zformoval šiky svých svěřenců a hostující tým srovnal tempo. Ve 26. minutě střílel Tomáš Harant nad, chvíli po něm to zkoušel jeho jmenovec se stejným číslem 71 na zádech Netík. I Severočeši se dočkali několika přesilovek, sparťané museli často pykat za hrubost. V početních výhodách hostů byl nejvíc vidět exsparťan Petr Nedvěd. Střílel razantně i přesně, mezi pukem a brankovou čárou stál ovšem pokaždé v pohodě chytající Pöpperle. V druhé půli druhé třetiny si Holešovičtí opět vytvořili převahu, neujaly se ale ani Vykoukalovy dalekonosné dělovky, ani Hromasův pokus v 38. minutě. Na straně šelem zpod Ještědu stálo trochu štěstí a hodně umění gólmana Michala Fikrta.

Liberečtí Bílí Tygři dobře věděli, že i když tahali od začátku za kratší konec provazu, se skóre to nebylo po 40 odehraných minutách zdaleka tak hrozné. V útoku ovšem naráželi na téměř bezchybnou obranu a úplně bezchybného Tomáše Pöpperleho. Ani útok Sparty ale nebyl příliš produktivní. Látalova poziční hra před bránou a Gulašiho střely od modré vypadaly nebezpečně, co naplat, když z nich žádná branka nepadla. Na druhé straně o sobě dali hosté pořádně vědět v 52. minutě, kapitán Modrý Pöpperleho o nulu nepřipravil. Věci se začaly dít krátce po této šanci, kdy defenzivě hráčů v bílém ujel Ondřej Kratěna do samostatného úniku. Halou to zahučelo, ale nakonec slavil úspěch maskovaný muž v s bílým tygrem na prsou. Dost prostoru měl i Michal Broš na konci 56. minuty, na kostce nad ledem po jeho nepřesném zakončení pořád svítil průběžný výsledek 1:0.

Štěstí se na Spartu usmálo až v čase 18:25. Minela v prostoru před brankovištěm stála draho Václava Nedorosta. Král sparťanských střelců Ondřej Kratěna mu uzmul kotouč a s důrazem ho dopravil až do brány. Bylo rozhodnuto. Sparta na svém ledě vyhrála počtvrté za sebou, tentokrát nad týmem Bílí Tygři Liberec v poměru 2:0.

Hráči utkání byli vyhodnoceni za Spartu střelec prvního gólu Tomáš Netík, za Liberec Michal Fikrt, který sice dvakrát inkasoval, mnoho šancí však pochytal a cenu si určitě zaslouží.

Marian Jelínek (Sparta): "Myslím, že jsme viděli velice nadprůměrné ligové utkání. V určitých fázích to připomínalo zápas play off. Nastupovali jsme do toho s tím, že jsme z tohoto víkendu nechtěli zůstat bez bodu. V Litvínově se nám to nepovedlo, tak jsme s extrémní snahou úmyslně začali s dohráváním hráčů. Soupeř se přidal, takže i pro diváky to byl zajímavý souboj. Jsme spokojeni s body i týmovým výkonem. Myslím, že první až čtvrtá lajna zahrály velice slušně. Jediná věc, která nás trápí, je koncovka. Ke vší úctě k soupeři jsme těch gólů mohli dát víc."

Filip Pešán (Liberec): "Odehráli jsme fyzicky velice náročné utkání, plné takových těch neviditelných soubojů, které berou hodně síly. V závěru už jsme neměli moc energie na to dostat Spartu pod tlak. Sparta po celé utkání velice dobře bránila a držela střední pásmo, pro nás nebylo jednoduché dostat kotouč do hloubi útočného pásma, abychom dostali domácí pod tlak. Nevyužili jsme třičtvrtěminutovou přesilovku čtyři na tři, což vidím jako důležitý bod utkání