31. 1. 2024 | Lucie Citterbartová

SPA - LIB 4:1 - Vítězný rekordní #HOLD2024

48., středa 31. 1. 2024
HC Sparta Praha - Bílí Tygři Liberec SPA - LIB
HC Sparta Praha: J. Kovář (Kořenář) – Kempný (A), Mozík, Krejčík, Moravčík, Němeček, Irving, Mikliš – Forman, Lajunen, Řepík (C) – Buchtele, Horák, Chlapík (A) – Konečný, O. Najman, P. Kousal – Ton, D. Vitouch, Mužík.
Bílí Tygři Liberec: Hrenák (D. Král) – McCoshen, Knot, Ivan, Melancon, Aubrecht, Budík, Galvas – Rychlovský, Filippi (A), Faško-Rudáš – Flynn, A. Najman, Hawryluk – Birner (C), Bulíř (A), Klíma – Vlach, Šír, Pérez.
Branky a nahrávky: 7. Řepík (Horák, Chlapík), 31. O. Najman (Krejčík, Buchtele), 59. Moravčík (Irving), 60. P. Kousal (Němeček) – 41. Filippi (Faško-Rudáš, Melancon). Rozhodčí: Jeřábek, Hribik – Hynek, Zíka. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 15 702. Střely na branku: 35:25. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1. Nejlepší hráči utkání: Michal Řepík - Tomáš Filippi.
Utkání v rámci 15. ročníku Sparta vzdává hold jsme zakončili další výhrou! V zápase proti Libeci jsme vzdali Hold výhrou 4:1, čímž jsme zároveň oslavili rekordní vybranou částkou 1 652 421 korun. Fanoušci byli za svou štědrost odměněni představením dvou nových posil - Nicolase Beaudina a Kryštofa Hrabíka.

Komentář

Přestože úvodní buly vyhráli hosté, do první šance jsme se dostali my. Jani Lajunen vystřelil prudkou ránu z mezikruží, která ale ke Hrenákovi přes bránícího hráče nedoletěla. Do protiútoku se dostali Tygři, Melancon vypálil také z prostoru mezi kruhy. Pokus Kovář vyrazil, ale k puku se rázem dostal ještě Šír a pokusil se dorážet, kotouč ale Kovář do branky nepustil. V páté minutě se ale provinil hostující Ronald Knot hákováním a dostali jsme tak šanci první přesilovky, kterou jsme využili! Filip Chlapík nahrál na útočnou modrou čáru Romanu Horákovi, který puk poslal na levý kruh kapitánovi Michalovi Řepíkovi a ten zakončil z mrtvého úhlu k bližší tyčce.

Hosté po gólu ihned vyrazili do protiakce a pokoušeli se o rychlé srovnání. Michal Ivan dostal nabito přes osu na pravý kruh a vystřelil - jeho šanci ale spálil Kovář. Ze závaru před naší brankou pak zkusil štěstí Klíma, proti jeho střele ale opět zasáhl Kovář. O pár desítek vteřin později se nám podařilo zamknout Liberecké v našem útočném pásmu a šance měli Roman Horák, Řepík a Konečný, žádná z nich však nebyla po zákrocích Hrenáka proměněna. Nabito dostal na levý kruh ještě Ondřej Najman, jeho střela ale skončila na betonech Hrenáka. Poslední dvě minuty se už nedařilo žádnému z týmů si udržet pásmo a zazněla tak siréna oznamující konec této hrací části.


Start do druhého dějství této třetiny vypadala podobně, jako do té předchozí. I přes liberecké vyhrané vhazovaní se jako první do šance dostal Michal Řepík. Pokusem na něj reagoval Hawryluk, který si dobruslil do slotu a chystal si svou střelu, puk mu ale nakonec sjel z čepele hole a zakončit tak nemohl. Po zakázaném uvolnění Liberce jsme v jejich obranném pásmu vyhráli na vhazovaní a pas od jednoho ze svých spoluhráčů dostal Roman Horák a zadovkou poslal puk na Jana Buchteleho a ten se pokusil zasunout puk u tyčky, Hrenák však stihl betonem akci překazil.


V polovině této části zápasu jsme dostali druhou početní výhodu po faulu Hawryluka. Liberci se nejdříve dařilo vyhazovat, když se ale na puk Jani Lajunen, po delší kombinaci to vzal na sebe a vyrazil proti libereckému brankáři, Lajunenova střela si našla pouze Hrenákovu výstroj. Přesilovku jsme sice nevyužili, ale hned po jejím konci jsme odskočili do dvoubrankového vedení! Tentokrát se trefil Ondřej Najman, kterému se podařilo šikovně tečovat střelu Jakuba Krejčíka. Najman zakončil přímo nad Hrenákovu lapačku. Do konce třetiny po několika šancích přidali Forman s Buchtelem a Hawryluk s Ivanem, gól ovšem žádný nepadl a do závěrečného dějství zápasu jsme šli za stavu 2:0.


Třetí třetina nezačala tak, jak jsme si přáli. Libereckým Bílým Tygrům se podařilo snížit naše vedení o jednu branku, když Melancon poslal puk na levý kruh, odkud ho Faško-Rudáš poslal na kruh pravý Tomáši Filippimu a tomu se pak podařilo vymést pravou šibenici. O několik chvil později se ve vlastním oslabení podařilo ujet Davidu Vitouchovi, který si pak střelou zpoza branky našel Miroslava Formana. Ten stál zcela zapomenutý obranou Tygrů před jejich brankou, Hrenák však stihl vytáhnout zákrok lapačkou a prudkou ránu zlikvidoval.

Ve 48. minutě se ve větší akci ocitl Faško - Rudáš, jehož střela však zapadla do závaru před naší brankou a Kovář se po ni ještě před dorážkou stihl natáhnout. Na něj navázal Bulíř, který ale svou střelou branku přestřelil nad horní tyčkou. Z nebezpečné kombinace hostů z Podještědí nakonec vypálil Adam Najman, akci mu Kovář svým zákrokem stihl překazit. Následující ránu Ivana z levého kruhu pak obětavě chytil Ondřej Mikliš. Ránu ihned po vhazování vyslal na hostující branku ještě Michal Kempný, Hrenák opět zakročil a gól nepadl. Liberečtí zkusili stav vyrovnat hrou v šesti, což se jim ale nevyplatilo. Do prázdné branky od modré zakončil Michal Moravčík a na něj ještě jednou střelou do prázdné navázal Pavel Kousal, který tak výhrou zakončil tento rekordní ročník Sparta vzdává hold.

Ohlasy trenérů

Pavel Gross (HC Sparta Praha): "Jsme strašně rádi, že jsme tady při těch oslavách (Sparta vzdává hold) mohli navázat na poslední výkon proti Třinci. Přes 15 tisíc diváků ve středu, to je krásná návštěva, zase taková reklama na hokej. Na Liberec jsme se připravovali, mají rychlé mužstvo, bleskový přechod do útoku a jsou tam kluci, kteří si dovolí a jsou drzí s pukem na holi. Ale my jsme byli připravení. Myslím, že jsme viděli velmi dobrý hokej. Ještě to bylo zajímavé po tom snížení Liberce na začátku třetí třetiny, kdy Liberec ještě zvýšil otáčky, ale my jsme to i díky Kubovi Kovářovi ubránili a přidali dva góly do prázdné branky. Jsme moc rádi, že jsme vyhráli."

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): "Myslím, že utkání bylo velmi vyrovnané. I když byla bouřlivá atmosféra na straně domácích, tak si myslím, že jsme se kvalitnímu týmu soupeře vyrovnali. Dostali jsme hned v prvním oslabení branku a v podstatě na konci druhého další gól, kdy Sparta využila dvakrát po střelách vytvořeného chaosu, které ty střely přináší. A to byl přesně ten rozdíl mezi oběma týmy, protože my jsme přehrávali situace, chtěli jsme hrát hodně na puku, chyběla nám nějaká schovaná špinavá střela, která by soupeře překvapila. Na konci jsme trochu selhali v taktice při odvolávání brankáře a dostali jsme dva góly. Je to pro mě těžké hodnocení."

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Los Ligy mistrů: staří známí a atraktivní výjezdy

Žmola: Jsem Spartě vděčný za důvěru

Druhou posilou Sparty je Tomáš Hyka

Pavlák: Hrát za Spartu je pro mě čest